Lednica to miejsce narodzin polskiego chrześcijaństwa. Nad Jeziorem Lednickim w 966 r. odbył się bowiem chrzest Mieszka I. Wraz z nim przyjęło wiarę w Jezusa całe państwo polskie. Lednica stała się początkiem chrześcijańskiego rozdziału w historii Polski.
Po wiekach w 1997 r. na łąkach nad Jeziorem Lednickim, o. Jan Góra, dominikanin i studenci z Poznania postawili wielką żelazną bramę w kształcie ryby. W 1997 r. latem był w Polsce Papież i chodziło o to, by Jan Paweł II przeprowadził polską młodzież w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa przez ową Bramę-Rybę. Brama w kształcie ryby jest symbolem Chrystusa.
2 czerwca 1997 r., w wigilię Zesłania Ducha Świętego, młodzież pod przewodnictwem prymasa Józefa Glempa i o. Jana Góry po raz pierwszy zgromadziła się na łąkach lednickich. Młodzi zgromadzili się, aby się wspólnie modlić i wybrać Chrystusa na swego Pana. Lecąc z Gorzowa do Gniezna, a nie mogąc wylądować na Lednicy, Papież przeleciał nisko nad łąkami i Bramą i w ten sposób jako pierwszy przekroczył Bramę Trzeciego Tysiąclecia, symbolicznie przeprowadzając przez nią zgromadzoną tam młodzież.
Ojciec Święty od początku pobłogosławił pomysł Lednicy i cały czas uczestniczy w jej rozwoju. Co roku przesyła specjalne orędzie do młodzieży zgromadzonej na łąkach lednickich w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Na fundamencie tych listów papieskich buduje się duchowość Lednicy. Od 1997 r., podczas całonocnego czuwania, młodzi i starsi modlą się muzyką, śpiewem i tańcem. W czasie spotkania przechodzą przez Bramę-Rybę, wyrażając w ten sposób swoją przynależność do Chrystusa. W 2004 r. na Lednice przybyło aż 180 tys. młodzieży. To swoisty fenomen i przeżycie, którego się nie zapomina.
Ruch lednicki nie sprowadza się jednak tylko do spotkania raz w roku. Przy wielu parafiach w Polsce i za granicą powstały tzw. Ambasady Lednickie. Mają one za zadanie przygotowanie do pełniejszego i bardziej świadomego uczestnictwa młodych w życiu Kościoła i wprowadzaniu lednickiej duchowości do codziennego życia.
Jeśli chcecie uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu zadzwońcie pod numer: 773 693 0746 lub do Jacka Chaby - koordynatora ds. młodzieży w archidiecezji Chicago, tel.: 708 329 4051, adres internetowy jchaba@archchicago.org Informacje o Ruchu Lednickim można również znaleźć także na stronie www.lednica2000.pl.
Pomóż w rozwoju naszego portalu