Reklama

Patron dzieł miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Założenia życiowe, jakie głosił swą postacią św. Wincenty aO Paulo, są aktualne także w obecnych czasach. Ten wrażliwy i zatroskany o ubogich i potrzebujących duchowny postanowił nieść im nadzieję, którą odkrył w Ewangelii. Przebywając w Folleville, dostrzegł, że Bóg tak naprawdę pozwala się dotknąć w ubogich, w nich potwierdza swoją obecność. Zrozumiał, że właśnie oni ułatwiają zrozumieć tajemnicę Chrystusa, który stał się ubogi, aby nas swoim ubóstwem ubogacić. Od wydarzeń w Folleville św. Wincenty postanowił służyć potrzebującym, realizując swój cel życiowy przez założenie Stowarzyszenia Pani Miłosierdzia, które w sposób systematyczny, instytucjonalny zajęło się biednymi, porzuconymi dziećmi, żebrakami i kalekami.

Dzieło swojego Patrona kontynuują do dziś wągrowieckie Siostry Miłosierdzia św. Wincentego aO Paulo, które w realizację tej szczytnej misji włączyły dorosłe kobiety świeckie i młode służebnice. Organizują wspólne spotkania śpiewacze, odwiedzają chorych i niosą pomoc potrzebującym. Z okazji obchodów Patrona Dzieł Miłosierdzia Kościoła, w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu zorganizowano specjalną uroczystość. Ubodzy i potrzebujący, będący pod stałą opieką sióstr oraz stowarzyszeń kierowanych przez nie, przygotowywali się do tej uroczystości przez uczestnictwo w śpiewach i katechezach o św. Wincentym aO Paulo. Siostry Miłosierdzia zadbały o to, aby wszyscy potrzebujący i ich rodziny otrzymali zaproszenie na uroczystą Eucharystię, dzięki której w zadumie i duchowej atmosferze mogli doświadczyć obecności Boga. Obchody ku czci św. Wincentego rozpoczęto Mszą św. celebrowaną przez ks. Grzegorza Brygmana.

Członkowie stowarzyszeń i potrzebujący upiększyli Mszę św. przez wspólny śpiew i uczestnictwo w procesji z darami. Po zakończeniu Eucharystii kontynuowali nabożeństwo w formie deklaracji przeplatanych pieśniami o Patronie. Po litanii do św. Wincentego ks. Piotr Kalinowski - proboszcz parafii farnej udzielił wszystkim błogosławieństwa. Odbyła się także pielgrzymka autokarowa dla Służebnic Miłosierdzia i potrzebujących do Środy Wielkopolskiej. Na wspólne święto ku czci św. Wincentego aO Paulo przybyły przedstawicielki z Wrześni, Kórnika, Wągrowca i Środy. Oprawą do Mszy św. celebrowanej przez Księdza Kapelana w kaplicy szpitalnej przygotowali wągrowieccy pielgrzymi. Po wspólnej agapie dzielono się doświadczeniami ze swej działalności i po zwiedzeniu miasta powrócono do swych rodzinnych wspólnot.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Można stać blisko rzeczy świętych i nie żyć w posłuszeństwie

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Agata Kowalska

Tekst opisuje pierwszy wielki cios zadany Judzie przez Babilon. Młody Jojakin panuje krótko. Nabuchodonozor bierze Jerozolimę i przeprowadza deportację. Wywożeni zostają król, matka króla, urzędnicy, wojownicy, rzemieślnicy oraz kowale. To nie jest przypadkowy wybór. Imperium zabiera głowę państwa i ręce zdolne do pracy oraz do walki. Zostawia kraj osłabiony, zależny i łatwy do kontroli. Autor podaje liczby, by pokazać skalę ciosu. Szczególne znaczenie ma wywiezienie skarbów świątyni i pałacu. W świecie starożytnym trofea ze świątyni miały świadczyć o wyższości zwycięskiego boga. Pismo odrzuca ten sposób myślenia. Nie mówi o porażce Pana. Mówi o sądzie nad niewiernością ludu. Bóg nie przegrywa z Babilonem. Dopuszcza upokorzenie, by odsłonić prawdę o sercu swego narodu. Zmiana imienia nowego króla podkreśla zależność Judy. Człowiek na tronie nie panuje naprawdę. Znamy też drobny ślad tej historii z tabliczek babilońskich, gdzie pojawia się imię Jojakina i wzmianka o racjach żywności. Pismo i historia spotykają się tu w punkcie bardzo ludzkim. Wygnanie nie jest ideą. Jest losem ludzi żyjących na obcej ziemi. Właśnie tam Bóg zacznie oczyszczać nadzieję swego ludu.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela/P.o. prezydenta: co najmniej 164 osoby zginęły w trzęsieniach ziemi

2026-06-25 12:43

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Caracas

PAP/EPA

Co najmniej 164 osoby straciły życie, a ponad 970 zostało rannych w wyniku dwóch trzęsień ziemi, które nawiedziły Wenezuelę w nocy ze środy na czwartek - poinformowała p.o. prezydenta tego kraju Delcy Rodriguez.

Wcześniejszy bilans mówił o 32 ofiarach śmiertelnych i ponad 700 rannych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję