Reklama

Zespół Szkół Włókienniczych w Lublinie

Przybyliśmy oddać Mu pokłon

Niedziela lubelska 6/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

23 grudnia 2004 r. w Zespole Szkół Włókienniczych im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie odbyła się szkolna Wigilia, której myślą przewodnią stały się słowa Ojca Świętego z Orędzia na XX Światowy Dzień Młodzieży. Naśladując Mędrców, młodzież - przez odpowiednie przygotowanie duchowe, w klimacie śpiewu kolęd i zasłuchania w treść przygotowanych jasełek - owocnie przeżyła doroczną uroczystość. Już od wielu lat wystrój szkolnego patio (żłóbek, siano) towarzyszy wyobrażeniom narodzenia Jezusa. Dzisiaj, gdy wśród wielu młodych ludzi zatracony został sens obchodzenia świąt Bożego Narodzenia, gdy zauważa się zachwianie systemu wartości, powodujące w wielu rodzinach odejście od tradycji przygotowania duchowego, gdy uleganie fałszywym iluzjom i przelotnym modom pozostawia tragiczną pustkę duchową, społeczność szkolna jest ostoją tradycji bożonarodzeniowych.
Z inicjatywy dyrektor, Alicji Fijałek i katechetek, co roku w naszej szkole jest ta tradycja zachowywana i przekazywana, aby w pewnym stopniu wyrazić akt sprzeciwu wobec wszelkiej formy bałwochwalstwa i ominąć pułapki zastawiane przez fatalizm. Poprzez przygotowane jasełka i śpiew kolęd każdy może lepiej pojąć rzeczy wielkie i wrócić do bogatej spuścizny wiary i tradycji. Młodzież z wielką ochotą uczestniczyła w przygotowaniu inscenizacji, wcielając się w role Maryi, Józefa, Anioła czy też Heroda. Przedstawienie nabrało niezwykle religijnego, rodzinnego i uczuciowego wymiaru. Pobudziło do refleksji i poważnego zamyślenia nad istotą Narodzenia Pańskiego. Dopełnieniem tego spotkania było przełamanie się opłatkiem z dyrekcją, nauczycielami, pracownikami całej szkoły i młodzieżą. Jest to odpowiednia okazja do wyrażenia więzi, jedności, życzliwości, szacunku i przebaczenia różnych urazów, również w społeczności szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Greger na pogrzebie śp. Mariana Kasprzyka: Ufamy, że po walce życia stoi przy Chrystusie – Mistrzu nad mistrzami

2026-02-10 09:00

[ TEMATY ]

pogrzeb

bp Piotr Greger

śp. Marian Kasprzyk

MR

Marian Kasprzyk

Marian Kasprzyk

W katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Mariana Kasprzyka - wybitnego polskiego pięściarza, mistrza olimpijskiego, a zarazem człowieka głębokiej wiary i poruszającego świadectwa życia. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Marian Florczyk, delegat KEP ds. sportu. Przy ołtarzu modlił się z nim m.in bp Piotr Greger, który wygłosił homilię i poprowadził modlitwę na cmentarzu w bielskiej Kamienicy. - Jest w nas ogromne pragnienie, aby mistrz sportu Marian Kasprzyk, znalazł się w miłujących objęciach Tego, który jest Mistrzem nad mistrzami - zaznaczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.

Bp Greger zauważył, że Zmarły odszedł w dniu święta Ofiarowania Pańskiego, a jego pogrzeb odbywa się w czasie zimowych igrzysk olimpijskich.
CZYTAJ DALEJ

Tragiczna śmierć proboszcza w drodze na wizytę duszpasterską

2026-02-08 11:21

[ TEMATY ]

śmierć

kapłan

wypadek

Sołectwo Barcikowo/FB

W wyniku wypadku drogowego w sobotę śmierć poniósł ks. Mirosław Pękała, wieloletni proboszcz parafii Św. Katarzyny i Św. Anny w Cerkiewniku (archidiecezja warmińska). Duchowny miał 67 lat.

Do zdarzenia doszło około godz. 12.30 na drodze krajowej nr 51 w okolicach Cerkiewnika. Jak wynika z wstępnych ustaleń policji w Olsztynie, prowadzonej pod nadzorem prokuratury, samochód osobowy kierowany przez 67-latka, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu Volvo. Siła uderzenia w bok pojazdu była znaczna - obaj kierowcy zostali przewiezieni do szpitala.
CZYTAJ DALEJ

W dawnej diecezji Leona XIV odbywa się konferencja z okazji Światowego Dnia Chorego

2026-02-10 15:16

[ TEMATY ]

konferencja

Peru

dawna diecezja

Papielż Leon XIV

Adobe Stock

W poniedziałek w Chiclayo, w północnym Peru, kard. Michael Czerny, wysłannik papieża, otworzył trzydniową konferencję z okazji międzynarodowego 34. Światowego Dnia Chorego. W dawnej diecezji Leona XIV, położonej na północy Peru, w czasach jego biskupstwa, wszystko odbywa się obecnie wokół holistycznej opieki zdrowotnej i pielęgnacji. W konferencji pod hasłem „Pedagogika współczucia” poruszane są tematy dotyczące wymiaru fizycznego, psychologicznego, społecznego i duchowego człowieka.

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka odwiedził w imieniu papieża pacjentów szpitala, podkreślając kluczową rolę Kościoła w służbie zdrowia. Kościół stara się wspierać chorych nie tylko fizycznie, ale także duchowo i emocjonalnie. „Drodzy chorzy, chcę wam powiedzieć, że nie jesteście sami. Każdy z was jest otoczony miłością Boga i troską Kościoła” - wyjaśnił. W chwilach słabości Bóg jest szczególnie blisko człowieka i może przemienić cierpienie w „źródło łaski”. Ponadto podkreślił, że w duchowej opiece nad chorymi potrzebna jest „obecność i prostota” oraz „bliskość i konkretna pomoc” na wzór miłosiernego Samarytanina. Każdy najmniejszy gest pomocy i każde słowo otuchy skierowane do chorego są wyrazem chrześcijańskiej miłości bliźniego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję