Reklama

Prawo kościelne o...

Jakim prawem kościół naucza?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Często mówi się, czy słyszy, że to czy tamto jest zgodne albo niezgodne z nauką Kościoła. Jednakże trzeba zapytać, na ile ta nauka jest dziś znana? Znamy prawdy wiary, wyznanie wiary, możemy coś powiedzieć na temat życia sakramentalnego, czy modlitwy. Te rzeczywistości budują naszą religijność, nasz osobisty i wspólnotowy kontakt z Bogiem, ale nie jest to nauka Kościoła, na którą tak często się powołujemy, o niej dyskutujemy a przede wszystkim ją krytykujemy. Wypowiadać się na temat kwestii społecznych, politycznych, gospodarczych wolno i trzeba, ale twierdzić, że Kościół opowiada się za tym czy tamtym, popiera to albo tamto, czynić można wtedy, kiedy się wie i zna to, co Kościół na ten temat głosi.
Gdzie zatem szukać tego wszystkiego, co Kościół ma do powiedzenia na temat palących spraw wolnego rynku, przemian ustrojowych, działań politycznych czy bezrobocia?
Czy jest to potrzebne, czy warto temu zagadnieniu poświęcać swój czas? Myślę, że tak. A wypadałoby to uczynić choćby i po to, aby tu i ówdzie wypowiadać swoje sądy odpowiedzialnie i mądrze. Jesteśmy społeczeństwem, które żywo dyskutuje każdy fakt podsunięty przez życie, prasę czy telewizję. Wielu ma swoje „niewłasne” zdanie na określony temat. Dlatego „niewłasne” zdanie, tylko cudze, bo często gdzieś zasłyszane, zmienione; coś dodane, coś ujęte; ale za to na pewno to są nasze usta, z których taka czy inna opinia wychodzi, często nie mająca nic wspólnego z prawdą czy też nauką Kościoła.
Własne zdanie, własny pogląd, to rzeczywistości przemyślane, w jakiś sposób przeżyte, z którymi się utożsamiamy, a które, jak wypowiadamy, to słuchacz czuje, że to, co mówimy, jest naprawdę mówiącego. Dlatego, jeśli chcemy mieć własne zdanie na temat tego, co naucza Kościół, to chciejmy się przysłuchać temu, co on mówi o sobie i o świecie.
Na początek trzy kwestie wprowadzające:

Jakim prawem Kościół naucza?

Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody (por. Mt 28, 19)
Tak więc podstawową zasadą pozostaje twierdzenie, iż Kościół, któremu Chrystus Pan powierzył depozyt wiary, a więc Pismo Święte i Tradycję, ma obowiązek i wrodzone prawo, niezależnie od jakiejkolwiek władzy ludzkiej, głoszenia wszystkim ludom Ewangelii, także przy zastosowaniu właściwych sobie środków społecznego przekazu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem! (por. Mt 28, 20)
Kościołowi przysługuje jednocześnie prawo głoszenia zasad moralnych, również w odniesieniu do porządku społecznego oraz wydawania oceny w jakichkolwiek sprawach ludzkich, o ile wymagają tego podstawowe prawa osoby ludzkiej lub zbawienie dusz.

Kto w Kościele naucza?

Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi (por. Łk 10, 16)
Was to znaczy Papieża wraz z kolegium biskupów. Oni to jako następcy Apostołów są autentycznymi nauczycielami wiary. Stąd wszyscy wierzący są obowiązani do posłuszeństwa umysłu i woli w stosunku do orzeczeń w sprawach wiary i obyczajów. Sprawami wiary zajmuje się jedna z dykasterii Kurii Rzymskiej; Kongregacja Nauki Wiary, której dziś przewodzi kard. Joseph Ratzinger. Kongregacja ta czuwa nad czystością wiary, badając wszelkie pisma i dzieła pod względem zgodności z doktryną chrześcijańską. Ostatnimi laty mogliśmy się bliżej zapoznać z samą Kongregacją jak i jej przewodniczącym, kiedy Ojciec Święty polecił opublikować treść trzeciej tajemnicy fatimskiej.
Ponadto w stosunku do kościołów lokalnych obowiązek przepowiadania mają wraz z biskupami kapłani, diakoni, katecheci i katechetki, posiadający misję kanoniczną, czyli niejako upoważnienie do głoszenia. Nauczanie tych ostatnich ogranicza się jedynie do przekazywania prawd wiary i wyjaśniania nauki Kościoła.

Czego się w Kościele naucza?

Wszystko co wam przekazałem - mówił Jezus Chrystus. Co więc On przekazał? Niektórzy chcieliby, aby Kościół nauczał tylko prawd wiary i modlitwy; jednakże Jezus swej działalności nie ograniczył tylko do nauki modlitwy Ojcze nasz. Przeciwnie podjął w swym nauczaniu wszystkie palące problemy, tak moralne jak i dyscyplinarne, ówczesnego społeczeństwa. Kiedyś na przedłużeniu tego nauczania stanęli Apostołowie, szczególnie św. Paweł. Dzisiaj staje Papież i Urząd Nauczycielski Kościoła, w którego nauczaniu odnajdujemy także wszystkie istotne problemy współczesnego świata.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alarmujące dane. Wzrasta ilość wytworzonych treści przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci

2025-02-03 12:31

[ TEMATY ]

cyberprzestępcy

cyberprzestrzeń

PAP/Tomasz Gzell

Miinister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Miinister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Siedmiokrotnie wzrosła ilość wytworzonych treści przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że 90 proc. tych treści znika z internetu w ciągu 24 godzin.

Gawkowski podkreślił też na konferencji, że o 400 proc. wzrosła liczba incydentów związanych treściami publikowanymi w internecie dotyczącymi wykorzystywania seksualnego dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Coroczne spotkanie zarządu Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie

2025-02-03 19:25

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

fundacja

youtube.com/@VaticanJP2

Sympozjum na Urbanianum w Rzymie z okazji 40-lecia Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II (2022)

Sympozjum na Urbanianum w Rzymie z okazji 40-lecia Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II (2022)

Ponad sto stypendiów dla studentów, druga edycja międzynarodowej Nagrody Jana Pawła II, nowe wyzwania medialne, kultura chrześcijańska we współczesnym świecie, angażowanie młodych w namysł nad dorobkiem Papieża, kolejne rzymskie Dni Jana Pawła II, rozwój rzymskiego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, rola Fundacji w zmieniających się realiach czy też unowocześnienie Domu Pielgrzyma – to tylko niektóre z zadań stojących w tym roku przed Watykańską Fundacją Jana Pawła II. Omawiać je będzie Rada Administracyjna, której członkowie przybywają do Rzymu na coroczne obrady w dniach 4-5 lutego. Udział wezmą m. in. kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski i bp Sławomir Oder. Obrady rozpocznie poranna Eucharystia przy grobie Św. Jana Pawła II na Watykanie sprawowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego. Radzie przewodniczy ks. prał. dr Paweł Ptasznik, wieloletni bliski współpracownik Papieża Polaka.

Watykańska Fundacja Jana Pawła II to kościelna organizacja non-profit mająca swoją oficjalną siedzibę w Watykanie. Została utworzona 16 października 1981 roku dekretem papieskim Jana Pawła II. Realizuje ona liczne inicjatywy religijne, naukowe, kulturalne i charytatywne, do których należą przede wszystkim:
CZYTAJ DALEJ

Oburzające! Belgia: Uniwersytet Katolicki w Louven gości wystawę "Z aborcji rodzi się rewolucja"

2025-02-03 22:25

[ TEMATY ]

wystawa

Belgia

Materiały wydarzenia

Wystawa polskiej sztuki feministycznej na uniwersytecie w Louven rozpocznie we wtorek imprezy poprzedzające X Kongres Kobiet w Brukseli. Dalej jest jeszcze "ciekawiej"...

Wystawa „Z aborcji rodzi się rewolucja. Polskie marzenie o demokracji”, której wernisaż odbędzie się we wtorek wieczorem na Uniwersytecie Katolickim w Louvain la Neuve związana jest z projektem francuskiej doktorantki Julii Laureau, która badała polskie ruchy pro- i antyaborcyjne. "Wystawa będzie się składać z projektu artystycznego bazującego na komiksie +Opowieści aborcyjne+ artystek Beaty Rojek i Sonii Sobiech, zdjęć z protestów na polskiej ulicy autorstwa Laureau, a także z prac twórczyń feministycznych jak Iwona Demko, Agata Zbylut, Kle Mens Stępniewska, Marta Frej czy Liliana Zeic" – powiedziała PAP Araszkiewicz, współkuratorka wystawy, badaczka na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim (ULB) i prezeska stowarzyszenia Elles sans frontieres (Kobiety bez granic).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję