W Muzeum Narodowym otwarto wystawę Szkła z Huty Kryształowej w starostwie lubaczowskim 1717/1718 - koniec XVIII w. Ekspozycja jest owocem prowadzonych od początku lat 90. badań nad przygotowaniem monografii hut działających na terenie Rzeczypospolitej w XVIII w. Powstanie na terenie Polski w XVIII w. aż sześciu hut szkła kryształowego (Bielany pod Warszawą, Lubaczów, Otwock, Naliboki, Urzecze i Cudnów) świadczy o potrzebie dorównania przez ówczesnych polskich magnatów podobnym placówkom królewskim w Europie.
Huta szkła luksusowego w starostwie lubaczowskim założona została na przełomie 1717/1718 r. przez hetmana wielkiego koronnego Adama Mikołaja Sieniawskiego. Technologię produkcji oparto na wzorach niemieckich. Po śmierci założyciela manufaktura przeszła w ręce innych rodów magnackich, aż została zamknięta przez zaborcze władze austriackie.
Na wystawie oglądamy wspaniałe szkła pochodzące z kilku już nieistniejących kolekcji przedwojennych. Są to często jedyne zachowane po okresie zaborów i wojen eksponaty, które wypożyczone zostały z kilku muzeów - Pałacu w Wilanowie, Nieborowie, Zamku w Łańcucie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Wawelu, itd. Oglądamy wspaniałe kielichy, rozmaite naczynia biesiadne, obrazy fundatorów huty w Lubaczowie oraz inne ciekawe eksponaty.
Wystawie towarzyszy starannie wydana monografia huty w starostwie lubaczowskim, opracowana na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych. Ekspozycję można zwiedzać do 9 lutego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu