Reklama

Parafia pw. św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Wolin
Siedziba parafii: Wisełka, ul. Nowowiejska 47
Liczba wiernych: 780
Proboszcz: ks. Janusz Zachęcki
Wspólnoty: Żywy Różaniec (2 róże), Rada Parafialna, Schola dziewczęca, Zespół synodalny, ministranci (12) i lektorzy (4)
Czasopisma: „Miłujcie się”, „Niedziela” (7 egzemplarzy)

Wisełka jest dużą wsią położoną przy drodze Międzyzdroje - Kołobrzeg, w odległości 16 km na północ od Wolina, 10 km od Międzyzdrojów. Leży na północnym brzegu jeziora Wisełka. Do brzegu Bałtyku jest tylko 1,5 km, dlatego wieś ma charakter uzdrowiskowo-wypoczynkowy. Otaczają ją z trzech stron lasy Wolińskiego Parku Narodowego.
Najstarszą osadę odnaleziono nad jeziorem. Pochodziła z IX-XII wieku i wiązała się z plemieniem Wolinian. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1560 r., kiedy to wizytacja urzędu księcia Barnima XI Starego odnotowała 10 włók ziemi, 6 dużych i 1 małą zagrodę. W 1840 r. 14 rodzin zamieszkujących wieś zajmowało się rybołówstwem (10 łodzi łowiło na Bałtyku). W II połowie XIX wieku wieś składała się z dwóch części. W pierwszej z nich znajdował się majątek rodziny Ruchholzów, druga zaś część była chłopsko-rybacka. Wisełka liczyła wtedy 190 mieszkańców. W 1905 r. właścicielem majątku i kąpieliska był Wilhelm Ruchholz z siostrami. W 1929 r. majątek i kąpielisko należało do „Siedlungsgesellschaft Deutsch-Land” z Berlina. W XX wieku wieś znacznie się rozbudowała. Powstała zabudowa mieszkalno-letniskowa (budynki i pawilony wypoczynkowe, kolonijne, campingi).
Po II wojnie światowej Wisełka należała do parafii w Międzyzdrojach, potem do parafii w Kołczewie. Erekcja samodzielnej parafii nastąpiła 27 czerwca 1992 r. Należą do niej dwie miejscowości - Wisełka (dziś zamieszkała przez 450 mieszkańców) i Warnowo (330 osób). Pierwszym proboszczem został ks. Jan Zalewski (1992-97). Po nim w Wisełce pracowali następujący kapłani: ks. Jan Uzdowski (1997-98) i ks. Janusz Szczepaniak (1998-2002). Od 24 czerwca 2002 r. proboszczem jest tutaj ks. Janusz Zachęcki. Ksiądz Proboszcz pracował po otrzymaniu święceń jako wikariusz w Lipianach, w Szczecinie (w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela), administrował parafią w Nowogardzie. Następnie został proboszczem w Sielsku, potem w Kurzycku, dalej w Zielinie, skąd przybył do Wisełki.
Poświęceniem krzyża i placu 29 września 1991 r. zaczęto budowę kościoła w Wisełce. Świątynię poświęcił 6 czerwca 1993 r. abp Kazimierz Majdański. Kościół projektował inż. arch. Walenty Zaborowski. Ma on plan prostokąta. Do jego ściany wejściowej przylega wsparty na czterech filarach odkryty przedsionek. Przykryty jest on dachem dwuspadowym, w którego północnym szczycie znajduje się sygnaturka zwieńczona krzyżem. Od strony prezbiterium dobudowana jest zakrystia i mieszkanie dla księdza. Kościół posadowiono na sporej działce o powierzchni 1,6 ha. Z lewej strony kościoła stoi krzyż upamiętniający misje prowadzone w 2001 r. przez Paulinów i w 2004 r. przez Redemptorystów. W pobliżu kościoła funkcjonuje ośrodek - Cenrum Ekologiczno-Rekolekcyjne „Przymierze”.
Na ścianie prezbiterium umocowany jest krzyż i tabernakulum otoczone wykonanymi z metalu napisami: „To jest Ciało Moje”, „To jest Krew Moja”. Po lewej stronie znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, po prawej - obraz „Jezu, ufam Tobie” oraz figura św. Józefa z Dzieciątkiem. Na ścianach bocznych nawy z lewej strony wiszą obrazy: św. Józefa z Dzieciątkiem oraz bł. bp. Michała Kozala, po prawej natomiast św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Niedzielna Msza św. odprawiana jest: w Warnowie o godz. 9.30, w Wisełce o godz. 11.00. W tygodniu Msza św. w Warnowie ma miejsce w czwartek o godz. 16.00 (latem o 18.00), w pozostałe dni w Wisełce o godz. 17.00 (latem o 19.00). Latem dodatkowo odprawia się o godz. 17.00 i 19.00. Wtedy to do kościoła licznie napływają wypoczywający letnicy. We wszystkich Mszach św. uczestniczy ok. 800 osób. Rocznie rozdaje się ok. 20 tys. Komunii św.
Pierwszy proboszcz parafii Wisełka - ks. Jan Zalewski był osobą niezwykle uwrażliwioną na problemy ekologii, harmonijnego współżycia człowieka z otaczającą go przyrodą. Wzorem był mu św. Franciszek z Asyżu, patron ekologów, z jego stosunkiem do stworzeń i całej natury. Miał wiele pomysłów pracy na rzecz pogłębienia edukacji ekologicznej w naszej archidiecezji. Wybudował Centrum Ekologiczno-Rekolekcyjne „Przymierze”, które dysponuje 40 miejscami noclegowymi. Korzystają z niego „zielone szkoły”, rekolekcje ekologiczne, stanowi ono bazę dla ekoturystyki pieszej i rowerowej, wykorzystującej walory przyrodnicze okolicy. W 1994 r. ogłoszonym przez ONZ i Stolicę Apostolską „Rokiem rodziny” skorzystałem z zaproszenia ks. Zalewskiego, biorąc udział w trzydniowym IV Sympozjum pt. Ekologia a rodzina. Zgromadziło ono wiele znakomitych naukowców, a także praktyków, kształtujących postawy proekologiczne i gospodarujących w sposób przyjazny środowiskiem. Te sympozja stały się tradycją i są do dzisiaj kontynuowane przez kolejnych proboszczów. We wrześniu 2003 r. odbyło się już XVI Ogólnopolskie Sympozjum. Jego tematem były Alternatywne źródła energii - dobrodziejstwa i zagrożenia. Trwałym ich dorobkiem pozostają publikacje wygłoszonych referatów. Do dzieci i młodzieży adresowana jest kolejna impreza pod nazwą: Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny. W tym roku odbył się już po raz 9. Bierze w nim udział ok. 300-500 osób, które przygotowują własne prace konkursowe, uczestniczą w wycieczkach, warsztatach, wystawach. To wszystko ugruntowuje w nich świadomość, że „to, co najbardziej zagraża człowiekowi, to brak poszanowania dla praw natury” (Jan Paweł II).
„Do parafii przybyłem w drugą niedzielę Adwentu, najpierw do oddalonej o 6 km od kościoła parafialnego wsi Warnowo. Od 1992 r., kiedy wieś została odłączona od parafii Ładzin, jej mieszkańcy modlą się, korzystając z użyczonej im świetlicy wiejskiej w nieużytkowanym już domu. Sytuacja ta ulegnie zmianie” - wyznał Ksiądz Proboszcz, pokazując mi plac przyznany na budowę. Został on poświecony, a z początkiem przyszłego roku rozpoczną się wykopy pod fundamenty kościoła. Projekt świątyni przygotował inż. arch. Aleksander Zaborowski. Będzie miała wymiary 20 x 10 m, wysokość 8 m i powierzchnię 200 m2, z zakrystią w chórze. „Chcemy wiele pracy wykonać społecznie - opowiadał Ksiądz Proboszcz. - Liczymy na pozyskanie fundatorów. Zamierzam powołać Parafialny Zespół Caritas, który miałby wspierać bardzo tu potrzebną dla dzieci i młodzieży socjoterapeutyczną świetlicę środowiskową w Wisełce. Raz lub dwa razy w tygodniu dowozilibyśmy do niej także dzieci z Warnowa. Myślę też o powstaniu Wspólnoty Ojca Pio, a także stworzeniu kręgu biblijnego. Mieliśmy w parafii misję prowadzoną przez Ojców Redemptorystów z Tuchowa, bardzo solidną, bo dwutygodniową. Jej owocem było wzmocnienie wiary tych, którzy zechcieli w niej uczestniczyć. Obserwuję teraz wzrost frekwencji na Mszach św.”.
Warto wspomnieć, że w Wisełce znajduje się także Ośrodek Rodzin Wspólnoty Świętej Rodziny z kaplicą poświęconą 16 lipca 1994 r. przez abp. Kazimierza Majdańskiego (przy ul. Mieszka I).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

[ TEMATY ]

Monika Przybysz

katoliccy influencerzy

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

28 i 29 lipca w Rzymie odbędzie się jubileusz dedykowany katolickim influencerom i ewangelizatorom internetowym. To historyczne wydarzenie zgromadzi cyfrowych ewangelizatorów z całego świata, by wspólnie się modlić, dzielić doświadczeniami i umacniać w misji głoszenia Chrystusa w sieci.
CZYTAJ DALEJ

Na szczycie jadownickiej góry

2025-07-27 19:56

Marek Białka

Na Bocheńcu, na wysokości bezwzględnej, blisko 400 metrów nad poziomem morza, w klimatycznym i zacisznym miejscu, pełnym uroku, zieleni, którego epicentrum stanowi historyczny, z końca XVI w. kościółek pw. św. Anny, odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patronki tego miejsca i kościoła.

Mszę świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. Sylwestra Brzeznego, sprawowali nie tylko miejscowi kapłani, ale również księża przebywający w tym czasie na urlopach. Główny celebrans, a zarazem kaznodzieja odpustowy, nawiązał w homilii do wzorowego życia Anny i Joachima - rodziców Matki Bożej, którzy swoją świętością powinni dawać żywy przykład współczesnym rodzinom, zwłaszcza w okresie kryzysów małżeńskich, w których niewątpliwie brakuje słuchania i wzajemnego kompromisu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję