Na placu wewnętrznym ośrodka o godz. 9.00 zgromadziła się spora rzesza pacjentów i opiekunów oraz zaproszonych gości - wśród których był Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej - by wysłuchać prelekcji na temat historii częstochowskiego dzieła miłosierdzia prowadzonym przez siostry ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi, zwane popularnie Honoratkami.
Na początku wszystkich zebranych powitała dyrektor placówki s. Elżbieta Brogowska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Następnie została odprawiona Msza św. , której przewodniczył bp Antoni Długosz. W koncelebrze uczestniczyli m. in.: ks. Lucjan Nowakowski, kapelan, ks. Stanisław Gębka, ks. Łukasz Połacik.
W homilii bp. Antoni Długosz oddał hołd dziełu i pracy sióstr Honoratek i życzył im aby były zawsze dla bliźnich narzędziami Bożego miłosierdzia.
Założycielami Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi byli: bł. O. Honorat Koźmiński OFMCap i sł. B. Aniela Róża Kostka-Godecka, dlatego też nazywa się je powszechnie Honoratkami. W Częstochowie siostry utworzyły w 1896 r. przy ulicy Krakowskiej 12 schronisko dla chorych na gruźlicę. W 1913 r. zaczęły współpracę z Towarzystwem Dobroczynności dla Chrześcijan. Ponieważ dzieło miłosierdzia się rozrastało, zdecydowano się przenieść działalność z dotychczasowych miejsc przy ul. Szkolnej 36 i Placu Wieluńskiego 30 do pomieszczeń na ul. Ogrodowej 35. Stało się to 1 lipca 1918 r. i w rok później w październiku 1919 r. Dokładną historię częstochowskiej placówki można poznać na stronach www.niedziela.pl . Polecany artykuł jest autorstwa Margity Kotas i nosi tytuł : „Ogrodowa 35- Dom pełen miłości”. Uzupełniająco należy dodać, że Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest niepubliczną jednostką opieki zdrowotnej i działa w oparciu o przepisy Ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r. oraz Ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w RP z dnia 17 maja 1989 r. Na dzień dzisiejszy ma podpisaną umowę dotyczącą finansowania świadczeń zdrowotnych ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Na 132 podopieczne jest zatrudnionych 100 opiekunów, w tym 15 sióstr. Średnia wieku mieszkanek wynosi 83 lata. Najmłodsza ma 52 lata a najstarsze mają odpowiednio 100 i 101 lat.