Reklama

Płonka

Po trzykroć szczęśliwi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pani z Jasnej Góry! Witam Cię jak najserdeczniej z głębi serca, pełnego miłości ku Tobie. Z wiarą oddaję Ci cześć i witam Cię w naszej parafii. Szczęśliwi po trzykroć są ci, którzy rozkoszują się Twoją widzialną obecnością; ci, którzy znajdują w Tobie Matkę Życia. Ty towarzyszysz nam w ziemskiej wędrówce, a my otwieramy oczy naszej duszy i zwracamy je na Ciebie” - tymi słowami proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płonce, ks. Ryszard Jabłoński, powitał Jasnogórski Obraz Nawiedzenia. Dni 26-27 listopada br. pozostaną w pamięci parafian z Płonki jako czas błogosławionego nawiedzenia i czas łaski szczególnej obecności Maryi. „Wszyscy słyszymy Twój głos, a nasze głosy dochodzą do Twoich uszu. Doznajemy Twojej pomocy i uznajemy Twoją przemożną, stałą opiekę. Dzisiaj nawiedzasz nas wszystkich i Twoje spojrzenie jest nam wszystkim, o Matko i Królowo, chociaż oczy nasze nie widzą Cię, dostrzegając jedynie Twój cudowny wizerunek. Cała święta przebywasz pośród nas i pokazujesz się Tym, którzy są Ciebie godni” - mówił ks. Jabłoński, wyrażając głęboką wiarę, że Maryja zawsze jest blisko tych, którzy Ją wzywają.
Dla parafian wizyta Jasnogórskiej Pani była wielkim wyróżnieniem, szczególnie dlatego, że kościół dedykowany jest Maryi. Witając swoją Patronkę, składali hołd wdzięczności tym, którzy ufundowali i wybudowali świątynię; tym, którzy tworząc przed wiekami parafię zaufali Matce Syna Bożego. „Nigdy, o Pani, nie zawiodłaś. Przyrzekamy stać na straży tego wielkiego dziedzictwa i bez uszczerbku przekazać je przyszłym pokoleniom. Ufamy, że nam w tym pomożesz”. Matce Pięknej Miłości zaufali także młodzi mieszkańcy Rudnika. Stojąc przed najlepszą Nauczycielką, mówili: „Dzisiaj, kiedy zmagamy się o jakość naszego życia, musimy pamiętać o tym, że ono zależy od tego, jaki będzie każdy z nas. Niech serca nasze będą czyste i niewinne; sumienia będą prawe, abyśmy mogli ze spokojem myśleć o przyszłości i brać za nią pełną odpowiedzialność. Naucz nas, Maryjo, wierności Twojemu Synowi, Jego nauce i poleceniom. Przypominaj słowa, które Jezus przez Ewangelię kieruje do każdego z nas. Niech nasze młode życie rozwija się i kształtuje według woli Twojego Syna”.
Radością nawiedzenia parafianie z Płonki dzielili się z bp. Mieczysławem Cisło, który przewodniczył uroczystej Liturgii powitania. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup przypomniał czas nawiedzenia sprzed 33 lat; mówił też o wielkiej roli, jaką Maryja odegrała w dziejach Polski. „Starsze pokolenie pamięta podobny dzień nawiedzenia Matki Bożej, nie w Obrazie Jasnogórskim, ale w pustej ramie, a dzisiejszy dzień wpisuje się obecnością Oblicza Maryi Jasnogórskiej. Dzisiaj jest wśród nas Ta, która ustawicznie jest obecna w Kościele; w szczególny sposób uobecnia się w cudownym znaku, łaskami słynącym Obrazie. Dla Polaków ten znak jest szczególny”. Ksiądz Biskup wzywał zgromadzonych przed Obliczem Matki, by całe życie zawierzyli Maryi, by niecodzienne spotkanie mogło stać się bodźcem do odnowienia przymierza z Bogiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Maciej Będziński został ponownie dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce

Watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji mianowała ks. dr. Macieja Będzińskiego z diecezji radomskiej dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) w Polsce na drugą, pięcioletnią kadencję.

Dr Maciej Będziński jest księdzem diecezji radomskiej. Urodził się 29 stycznia 1981 r. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abpa Zygmunta Zimowskiego 27 maja 2006 r. W latach 2014-2021 był sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła w Polsce. W 2021 r. został dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: co druga świątynia w diecezji Leiria-Fatima uszkodzona przez orkany

2026-02-23 17:58

[ TEMATY ]

Fatima

Adobe Stock

Co druga świątynia na terenie diecezji Leiria-Fatima, na środkowym zachodzie Portugalii została w jakiejś formie uszkodzona w następstwie przechodzących od końca stycznia przez Półwysep Iberyjski orkanów. Według portugalskich władz kościelnych większość zniszczeń dotyczy kościołów i kaplic, które straciły w następstwie huraganowych wiatrów dach, okna lub z powodu intensywnych opadów deszczu zostały zalane wodą. Wśród obiektów sakralnych, które ucierpiały na skutek żywiołu są m.in. obiekty znajdujące się na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Według tamtejszego rektoratu łączne straty spowodowane żywiołem przekroczyły tam wartość 2 mln euro.

Przechodzące sukcesywnie od końca stycznia przez Półwysep Iberyjski wichury i powodzie spowodowały nienotowane od ponad pół wieku w Portugalii szkody. W efekcie kataklizmu śmierć poniosło 19 osób, w tym szczególnie w położonym na środkowym zachodzie kraju dystrykcie Leiria. Rząd premiera Luisa Montenegro szacuje szkody wyrządzone przez orkany, szczególnie przez sztormy Katrin i Leonardo, na ponad 5,5 mld euro. Z szacunków organizacji branżowych oraz samorządów wynika jednak, że mogą być one większe. Zdaniem ministra gospodarki Manuela Castro Almeidy same tylko straty wyrządzone na terenach należących do podmiotów gospodarczych wyniosły blisko 1 mld euro, co potwierdzają towarzystwa ubezpieczeniowe.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje Papieża: O Bożej pomocy, gdy wali się nam świat

2026-02-23 18:12

[ TEMATY ]

Bp Erik Varden

Papież Leon XIV

Vatican Media

W trzeciej nauce rekolekcji wielkopostnych dla Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej bp Erik Varden mówi o Bożej pomocy. Co z sytuacjami, gdy ludzie bojący się Boga wołają do nieba i nie otrzymują żadnej dostrzegalnej odpowiedzi, słysząc jedynie pusty pogłos własnego głosu? – pyta. Bóg może sprawić, że wyłoni się nowy świat, gdy zburzy mury, które braliśmy za cały świat — mury, w których w rzeczywistości się dusiliśmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję