Reklama

25. rocznica intronizacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia

Oproszony modlitwami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii pw. św. Jakuba w Konradowie w dniach 6-11 listopada odbyły się misje maryjne w okazji 25. rocznicy intronizacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia przeprowadzone przez ks. Sławomira Przychodnego. Nauki misyjne były prowadzone w dwóch kościołach - parafialnym oraz filialnym w Starych Drzewcach.
Rekolekcjoniście pomagała także młodzież, która przygotowała śpiewy na liturgię. W naukach ks. Przychodny starał się ukazać, że Maryja jest blisko nas, że przychodzi do człowieka. Zwrócił też uwagę na miejsca objawień na świecie, a także jak często w spotkaniach z Maryją wybierane są dzieci, które są ufne i żyją prawdą.
W dniu poprzedzającym główne uroczystości Ksiądz Rekolekcjonista przypomniał list sługi Bożego - bp. Wilhelma Pluty skierowany do parafian w Konradowie przed 25 laty. Bp Pluta pisał: „Dziś, w dniu dla Waszej przyszłości pamiątkowym - 11 listopada 1979 r., przyjmujecie do siebie, do Waszej wspólnoty Bożych Dzieci - obraz Matki Bożej Pocieszenia. Nazywacie ten akt wprowadzeniem na tron nie obrazu, ale żywej Matki Syna Bożego; wyznaczacie miejsce honorowe, jakim dawniej były trony królów; oddajecie Jej prawo rządzenia Wami, a rządzenie Matki i to Matki Syna Bożego musi być rządzeniem tylko przez Bożą miłość i Bożą prawdę. (…) A jestem o łaskawości Matki Bożej Pocieszenia tym więcej przekonany, że Ty, Drogi Księże Proboszczu (mowa o ks. Bolesławie Dratwie), zdjąłeś ten obraz z zakurzonego strychu jednej z parafii naszych, dokąd go odstawiono po przywiezieniu z diecezji naszego wschodniego Lwowa, gdzie przez 200 lat był omodlony, oproszony modlitwami i pocieszeniami”. Swój list bp Pluta kończy życzeniami: „Niech troska o życie Boże w Was będzie pierwszym i najważniejszym owocem intronizacji Obrazu! Wszyscy żyjcie w miłości Bożej, tj. bez grzechu ciężkiego. Mocne i pełne świadomości życie z ołtarzem: Msza św. i najczęstsza Komunia św., ale znowu podkreślam - nie tylko dzieci, ale głównie młodzieży i dorosłych!”.
W czwartek 11 listopada odprawiona została uroczysta Msza św. dziękczynna w 25. rocznicę intronizacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Mszy św. w koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. Stanisław Jaworecki, dziękując za 25 lat opieki Maryi nad parafią w Konradowie. W homilii ks. Jaworecki przypomniał minione lata, jak to przybywający na obecne tereny po wojnie, wysiadając z pociągów, zatrzymywali się w tych miejscach pod warunkiem, że był tam kościół oraz jakie było przywiązanie do obrazów, kaplic, kapłanów. Wspomniał też swój pobyt w parafii w Konradowie i dziękował za powołania, które stąd wyszły.
W modlitwie powszechnej zanoszono do Boga prośby, by wszyscy z należną czcią otaczali obraz Matki Bożej Pocieszenia, gorliwie się przed nim modlili i otrzymywali potrzebne łaski, szukali ulgi w cierpieniu i siły do dźwigania swego krzyża, by naśladowali cnoty Maryi i dostępowali za Jej pośrednictwem pociechy i pomocy.
Na koniec uroczystości przed obrazem ks. dziekan Jan Poźniak, proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Konradowie, uroczyście odczytał Akt Ofiarowania parafii Matce Bożej Pocieszenia. Modlił się: „Maryjo! Tobie ofiarujemy nasze myśli, wszystkie nasze słowa i czyny. Ofiarujemy Tobie wszystko, co możemy. Wszystko, co chcielibyśmy mieć, czym chcielibyśmy być. Ty bądź zawsze przy nas. Broń nas i osłaniaj. Wspomagaj w każdej potrzebie, abyśmy od tej chwili nie obrazili już nigdy Twojego Syna i zawsze postępowali według Jego świętej woli”.
Po Mszy św. kapłani i wierni przeszli w procesji na cmentarz, by modlitwą różańcową, o którą tak bardzo prosiła Maryja, modlić się w intencjach zmarłych i zapalić znicze na grobie śp. ks. dr. Bolesława Dratwy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: benedyktynki od ponad 70 lat dają nowe życie... książkom!

2026-07-21 19:11

[ TEMATY ]

Francja

książki

zrzut ekranu/tribunechretienne.com

W opactwie Maumont francuskie benedyktynki od ponad 70 lat tchną nowe życie w książki. Introligatorstwo, renowacja starodruków, złocenie: ich pracownia, znana daleko poza regionem Charente, wskrzesza dzieła sprzed kilkuset lat, z poszanowaniem tradycyjnych technik.

W opactwie Sainte-Marie de Maumont w Juignac, w departamencie Charente, na zachodzie Francji, ciszę klasztorną przerywa od czasu do czasu dyskretny szum prasy introligatorskiej, szelest starannie obrobionej skóry lub precyzyjny gest siostry nakładającej złoto na grzbiet starodruku. Od ponad siedemdziesięciu lat siostry benedyktynki prowadzą tam pracownię introligatorską, która stała się prawdziwym punktem odniesienia w świecie dziedzictwa literackiego.
CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia zostaną zawierzone Sercu Jezusa

2026-07-21 10:19

[ TEMATY ]

Serce Jezusa

Anglia

Walia

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi Anglii i Walii podjęli decyzję o zawierzeniu kraju Najświętszemu Sercu Chrystusa. Inicjatywa wyszła od zwykłej parafianki - podaje Vatican News.

Z propozycją wystąpiła Sarah Scott, zwyczajna parafianka, która napisała list do kilku biskupów z prośbą o formalne zawierzenie Anglii i Walii Jezusowemu Sercu. Swoją inicjatywę wsparła petycją, w której m.in. napisała: „My, wierni, odczuwamy głębokie wezwanie, by powrócić do źródła wszelkiej miłości i miłosierdzia. Nasze narody mają bogatą historię wiary, jednak dziś wielu ludzi czuje się zagubionych. Wierzymy, że poprzez formalne powierzenie naszych krajów, rodzin i naszej przyszłości Sercu Chrystusa, może rozpocząć się prawdziwa, duchowa odnowa. W czasach lęku i podziałów potrzebujemy tego «gorejącego ogniska miłości», aby uzdrawiało nasze wspólnoty i prowadziło naszych przywódców”.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie: Jolanta L. zeznawała w śledztwie ws. śmierci ks. Blachnickiego

2026-07-22 16:40

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Jolanta L., która dawniej nosiła nazwisko Gontarczyk i według Instytutu Pamięci Narodowej w latach 80. w RFN wraz z mężem brała udział w inwigilacji ks. Franciszka Blachnickiego, zeznawała w środę w katowickim IPN jako świadek w śledztwie, w którym badane są okoliczności śmierci tego duchownego.

Ks. Blachnicki - założyciel Ruchu Światło-Życie – zmarł w 1987 r. w niemieckim Carlsbergu. Według ustaleń IPN został otruty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję