Bp Ignacy Dec zwrócił uwagę na potrzebę jeszcze większej aktywności świeckich na rzecz ewangelizacji w mediach. "My księża sami wszystkiego nie zrobimy. Pragniemy obudzić laikat, bo ten olbrzym nie jest jeszcze tak na dobre wybudzony, a to w nim jest potężna siła".
Zdaniem ks. Pawła Rytel – Andrianika, rzecznika prasowego KEP, dobrym przykładem zaangażowania świeckich w świat medialny jest Tygodnik Katolicki "Niedziela": " Redaktorem pisma katolickiego nie musi być koniecznie ksiądz. Pani Lidia jest osobą świecką, więc to jest dowód, że odpowiedzialność za informację spoczywa na każdym katoliku, także świeckim i że oni powinni ją odważnie podejmować". Rzecznik KEP zwrócił również uwagę, że w zmieniającej się nieustannie i w bardzo szybkim tempie rzeczywistości przekazu informacji bardzo ważną rolę pełnią media społecznościowe. "Kiedy ludzie w sieci dzielą się wartościowymi rzeczami, to może być kamyczek, który ruszy pozytywną lawinę ".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Sympozjum rozpoczęła Msza św. sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. Po Eucharystii w Sali Papieskiej Jana Pawła II odbyła się część konferencyjna spotkania. Prof. dr hab. Monika Przybysz z UKSW w Warszawie mówiła na temat parafii w mediach. Przepływ informacji w Kościele i o Kościele z wykorzystaniem najpopularniejszych mediów społecznościowych zaprezentował ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP. W obu wypowiedziach zastanawiano się, czy ewangelizacja jest możliwa bez bezpośredniego spotkania twarzą w twarz. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowała Katarzyna Falkowska-Gołębiewska - dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów. "Udział i postawa katolików w życiu publicznym - rola mediów" - to temat zaprezentowany przez abp. Wacława Depo, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Wypowiedzi prelegentów oraz uczestników panelu dyskusyjnego były apelem skierowanym głównie do osób świeckich, parafian, o zaangażowanie w zakresie medialnego rozwoju parafii. Kościół bowiem musi być tam, gdzie na co dzień przebywa człowiek i sięga po informacje.
Całość podsumował bp. Ignacy Dec. Ukazał porządek aksjologiczny, z jakim zderzamy się w różnych systemach filozoficznych i społecznych. Wskazał na znaczenie prawidłowo ukształtowanego sumienia w tworzeniu mediów i w korzystaniu z mediów.
Spotkanie prowadziła Karolina Mysłek z redakcji "Niedzieli".