Reklama

IV Ogólnopolski Konkurs Chórów Kościelnych „Caecilianum”

Chór z Krakowa najlepszy!

- Kto śpiewa dwakroć się modli, kto śpiewa w kościelnym chórze trzykroć się modli. Wasz śpiew jest aktem wiary i wypływa z serca - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź na rozpoczęcie Mszy św. sprawowanej 3 października 2004 r. w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze.

Niedziela warszawska 43/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śpiew aktem wiary

Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia odprawiona została na zakończenie IV Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Kościelnych „Caecilianum”. Kazanie wygłosił ks. prof. Andrzej Filaber. - Dla każdego z was, drodzy dyrygenci i chórzyści, praca w kościelnym zespole niech będzie wypowiedzią wiary i świadomym pomnażaniem talentów otrzymanych od Boga dla dobra wspólnoty. Niech przyczynia się także do osobistego umacniania w wierze - powiedział m.in. ks. Filaber.
Przemawiając na zakończenie Mszy św. abp Sławoj Leszek Głódź wyraził radość, że w dzień po ingresie, w tak wspaniałej oprawie muzycznej mogły się odbyć jego prymicje do katedry warszawsko-praskiej. Przypomniał, że był czas, kiedy chóry dominowały w czasie liturgii, ale był też okres, kiedy ich rola zaczęła się zmniejszać, a nawet - po Soborze Watykańskim II - niektórzy myśleli, że nastąpi ich całkowity zanik. Dobrze więc - podkreślił - że dziś znów przychodzi renesans dla muzyki sakralnej i śpiewu. Ksiądz Arcybiskup wyraził uznanie dla organizatorów i uczestników konkursu „Caecilianum”. Zwrócił uwagę, że śpiew jest aktem wiary i życzył chórom dalszego ich rozwoju.

Dobry poziom zespołów

Po Mszy św. odczytano komunikat jury, okolicznościowy list kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski oraz odbył się koncert galowy laureatów.
Poziom artystyczny zaprezentowany przez zespoły - podkreślił ks. prof. Andrzej Zając, przewodniczący jury - był zróżnicowany, a zarazem zadawalający, a w niektórych przypadkach bardzo wysoki. Interesujący był też wybór repertuaru obejmującego utwory wszystkich epok. Konkurs zaprzecza obiegowej opinii, że chóry parafialne muszą mieć kiepski poziom, ale dowodzi, że mogą być znakomite. Jury zwróciło uwagę na rzetelną, profesjonalną pracę dyrygentów i wyraziło uznanie za mozolną, systematyczną pracę śpiewaków i ich wielkie zaangażowanie. Cieszy zróżnicowanie wieku uczestników. Coraz więcej ludzi młodych śpiewa w chórach parafialnych wraz ze swymi starszymi kolegami i koleżankami.

Najlepsi chórzyści

W tegorocznej edycji konkursu najlepszym okazał się Mieszany Chór Mariański z krakowskiej parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, któremu przyznano pierwszą nagrodę ufundowaną przez Prymasa Polski. Zwycięski chór jest znanym i utytułowanym zespołem śpiewaczym. Powstał 1930 r. i ma bogate tradycje przedwojenne. Założony przez ks. Józefa Orszulika, już w 1932 r. zdobył I miejsce w konkursie chórów w Domu Katolickim (dzisiejszej Filharmonii Krakowskiej). Reaktywowany w 1950 r., koncertował w wielu krajach Europy, a także USA. Szczególnie bliskie kontakty łączą go z Włochami i Watykanem, gdzie wielokrotnie pielgrzymował do Ojca Świętego. Wykonuje muzykę sakralną i świecką począwszy od średniowiecza po czasy współczesne. Skupia ludzi w różnym wieku i wykonujących różne zawody. Oprócz śpiewu podczas liturgii mszalnej w kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie (miejscową parafię prowadzą Księża Misjonarze św. Wincentego à Paulo), uczestniczy w festiwalach, konkursach i uroczystościach patriotyczno-religijnych.
Od ponad 30 lat kieruje nim Jan Rybarski, dyrygent i organista, absolwent Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu, Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, uczeń profesorów J. Radwana i J. Konarzewskiego.
Drugie miejsce i nagrodę Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej przyznano Chórowi „Canticum Jubilaeum” istniejącemu przy bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Chór istnieje dopiero od sześciu lat, a już może się poszczycić zajęciem I miejsca na IX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, III miejsca na XI i XIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach, a także innymi nagrodami i wyróżnieniami. Koncertował w Polsce, ale także w Loreto, Asyżu i Rzymie. Zespołem kieruje Marek Michalik, organista w bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - Sekcji Muzyki Liturgicznej.
Jury zdecydowało o przyznaniu trzeciego miejsca i nagrody Związku Chórów Kościelnych „Caecilianum” Chórowi Archikatedry Warszawskiej. Powstał on w 1983 r., a jego założycielem i opiekunem jest ks. prał. prof. Andrzej Filaber, proboszcz parafii archikatedralnej w stolicy, a zarazem znany muzykolog, dyrektor Instytutu Szkolenia Organistów oraz szef Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Chór występował w 21 krajach europejskich oraz w USA i Kanadzie. Wykonuje kompozycje z różnych epok, poczynając od Bogurodzicy aż po muzykę współczesną. Ma w swoim repertuarze kompozycje wielkich twórców europejskich, ale przede wszystkim promuje muzykę polską i często sięga po utwory zapomniane. Wyróżniony był nagrodą Ministra Kultury i Sztuki oraz złotym medalem Prymasa Polski „Zasłużonemu dla Kościoła i Narodu”. Chór jest współorganizatorem cyklu koncertów Muzyka religijna w katedrze warszawskiej oraz Przeglądu Chórów Kościelnych organizowanych w listopadzie z okazji wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki chóralnej. Chórem dyryguje Dariusz Zimnicki, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, laureat III nagrody indywidualnej w konkursie dyrygentów chóralnych w Poznaniu (2002), stypendysta ministra kultury (2001).
Przyznano również nagrody specjalne. Nagrodę burmistrza Dzielnicy Praga Południe Tomasza Kozińskiego otrzymał chór „Francesco” z parafii św. Floriana z Poznania-Wir. Nagrodę burmistrza Dzielnicy Praga Północ Roberta Sosnowskiego otrzymał chór z parafii farnej w Poznaniu. Trzecią nagrodę specjalną - prezydenta Miasta St. Warszawy Lecha Kaczyńskiego - przyznano Miejsko-Parafialnemu Chórowi „Schola Cantorum Maximilianum” przy parafii św. Maksymiliana Kolbego w Józefowie-Błotach.
Komentując werdykt jury, abp Głódź wyraził żal, że nie przyznano dwóch równorzędnych nagród pierwszych i zaznaczył, że już wcześniej słuchał znakomitego występu chóru z Limanowej. Dodał jednak, że werdykt jury przyjmuje „z uznaniem i pokorą”. Dokonał też oficjalnego zamknięcia konkursu i zaprosił do katedry św. Floriana na następną edycję w 2005 r.
Organizatorami IV Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Kościelnych „Caecilianum” 2004 był Zarząd Główny Związku Chórów Kościelnych „Caecilianum” oraz Towarzystwo Muzyki Chóralnej „Epifania”. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Prymasa Polski, Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej, Marszałka Sejmu RP i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.
Patronat medialny objęli: Katolicka Agencja Informacyjna, Tygodnik Katolicki Niedziela, Radio Praga, Radio Józef i Polskie Radio Program 2.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

[ TEMATY ]

Fatima

Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Dziś Fatima jest jednym z największych sanktuariów maryjnych świata. Rocznie odwiedza ją około 4 milionów pielgrzymów i turystów, przy czym największe nasilenie tego ruchu przypada na 13 maja i 13 października, w rocznicę rozpoczęcia i zakończenia objawień.
CZYTAJ DALEJ

W czerwcu wejdą w życie nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców i rynku pracy

2025-05-13 20:57

[ TEMATY ]

praca

cudzoziemcy

rynek pracy

Adobe.Stock.

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące powierzanie pracy cudzoziemcom w Polsce. Zakładają one m.in. usprawnienie procedur oraz zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnianie. Zmiany czekają także urzędy pracy.

W czerwcu wejdą w życie dwie ustawy - o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP oraz o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
CZYTAJ DALEJ

110. rocznica bitwy pod Gorlicami

2025-05-13 21:21

Ks. Jakub Oczkowicz

Obchody !!0 rocznicy bitwy pod Gorlicami

Obchody !!0 rocznicy bitwy pod Gorlicami

Po złożeniu kwiatów, uczestnicy uroczystości zgromadzili się w pobliskiej Bazylice Mniejszej Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Eucharystię pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej koncelebrowali proboszczowie gorlickich parafii: ks. Stanisław Ruszel, ks. Stanisław Kogut, ks. Marek Urban, ks. Jerzy Gondek oraz ks. Vitalii Boiko. Homilię wygłosił bp Wątroba. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że „dziś łatwo zagłuszamy lęk i ból środkami, radami psychologów, ale prawdziwe ukojenie daje tylko przebaczenie, jakie przynosi Zmartwychwstały Pan. Pokój płynie z Bożego miłosierdzia i z Jego ran. Jezus nie przychodzi tryumfalnie, ale jako zraniony Pasterz. Lekarstwem na nasze rany są Jego rany. Pokój jest owocem przebaczenia i miłości, którą daje tylko Bóg” – mówił kaznodzieja. Ostatnim akcentem obchodów rocznicowych, była uroczystość na cmentarzu wojennym nr 118 w Staszkówce (diecezja tarnowska), na szczycie wzgórza Mentlówka, gdzie spoczywa 439 żołnierzy armii niemieckiej, 281 armii austriackiej i 43 rosyjskiej. Na miejscu, delegacje złożone z władz lokalnych oraz państwowych złożyły wieńce, odmówiono również modlitwę ekumeniczną za poległych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję