Reklama

Rozmowy o Duszpasterstwie Akademickim (cz. III)

Dbajmy o nadzieję

Niedziela dolnośląska 43/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. Mirosławem Malińskim, diecezjalnym duszpasterzem akademickim, rozmawia Mateusz Kozera

Mateusz Kozera: - Co jest charakterystyczne dla wrocławskiego środowiska duszpasterstw akademickich?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mirosław Maliński: - Współpraca pomiędzy poszczególnymi ośrodkami. Cały czas działa i regularnie spotyka się Rada Duszpasterzy Akademickich. Spotykamy się, wspieramy, dzielimy doświadczeniami, a ostatnio również próbujemy zorganizować sobie wspólną formację. Także studenci, szefowie duszpasterstw, regularnie wymieniają się doświadczeniami - funkcjonuje MORDA (Międzyośrodkowa Rada Duszpasterstw Akademickich). Z tych spotkań wynikają różne cenne inicjatywy, jak chociażby rekolekcje „... na dobry początek”, kiedy kapłani - duszpasterze wymieniają się między sobą i na początku każdy głosi słowo w innym ośrodku DA. W tym roku po raz pierwszy zakończyliśmy te rekolekcje wspólną inaugurującą rok akademicki Mszą św. z udziałem abp. Mariana Gołębiewskiego w kościele Świętego Krzyża. Płomienny wykład inauguracyjny wygłosił prof. Jan Miodek, a na koniec liderzy naszych duszpasterstw spotkali się z Metropolitą Wrocławskim w kościele św. Piotra i Pawła - kolebce duszpasterstwa akademickiego. Abp Marian Gołębiewski między innymi prosił nas o podtrzymywanie nadziei i szczególną troskę o formację biblijną. Postaramy się.

Reklama

- Jakie są wspólne inicjatywy wrocławskich duszpasterstw akademickich?

Reklama

- Tradycyjna już Droga Krzyżowa ulicami miasta, wychodząca z kościoła uniwersyteckiego Imienia Jezus do kościoła garnizonowego św. Elżbiety, czyli modlitwa na rynku wrocławskim. Rozważania zawsze przygotowują sami studenci, a wspólnie w wielkim skupieniu modli się kilka tysięcy osób.
Największym wspólnym przedsięwzięciem jest organizowany od ponad dwudziestu lat obóz adaptacyjny w Białym Dunajcu dla studentów rozpoczynających studia. Organizują go sami studenci z duszpasterstw Wrocławia i Opola (tak jak istnieje Rada Rektorów uczelni Wrocławia i Opola). Kilkanaście ośrodków duszpasterskich, kilkanaście chat i ponad sześciuset uczestników. Zorganizowane wyjścia w góry (grupami po kilka osób pod opieką specjalnie przygotowanych przewodników turystycznych), dużo wspólnej zabawy - bieg otrzęsinowy, dzień otwartych chałup, zawody sportowe, festiwal piosenki wszelakiej no i wspólna modlitwa - codzienna Msza św., piesza pielgrzymka na Wiktorówki, adoracja Krzyża.
Zauważamy, że te potrzeby religijne są w ostatnich latach coraz większe i myślimy o nowych propozycjach, jak choćby możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu i dyżur spowiednika. W ciągu dwóch tygodni obozu ma miejsce integracja „pierwszaków” ze środowiskiem akademickim, ale też integracja między duszpasterstwami. Bo przecież nic tak nie łączy jak wspólna praca, a jeśli jest ona sensowna i przynosi dobre rezultaty... ile z tego radości i satysfakcji.

- Co z oferty wrocławskich DA uważa Ksiądz za najciekawsze?

- Oczywiście, przygotowanie do małżeństwa połączone w naszych ośrodkach z dialogami narzeczeńskimi. Są to spotkania oblegane przez tłumy, i dobrze. Także stała formacja do życia rodzinnego. Powoli rodzi się także coraz szersza oferta spotkań z zakresu filozofii, historii, kultury. O spotkaniach modlitewnych i biblijnych już nie wspominam, bo należą one do stałych punktów od lat. W tym roku mamy jednak dbać o nadzieję. A jak? Zapraszam do duszpasterstw, aby się przekonać.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Nadchodzi!

2025-11-25 15:23

Niedziela Ogólnopolska 48/2025, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

B.M. Sztajner

Nie pociesza dziś Jezus. Nie mówi: jakoś to będzie, nie martwcie się, Ja to załatwię. Jego słowa są ostre, wręcz wzbudzają niepokój, ale jednocześnie są pełne troski. „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie”. A gdybym wiedział kiedy, to co bym zrobił? Zatrzymałbym czas? Zmieniłbym życie? Stałbym się lepszym człowiekiem? Może tłumaczyłbym: przecież nie jestem taki zły...? Panie, jeszcze nie teraz, może jutro, pojutrze, daj mi jeszcze pół roku, może rok. Ja wszystko sobie teraz dokładnie poukładam.
CZYTAJ DALEJ

Idea spotkania wszystkich chrześcijan w Jerozolimie w 2033 roku

Jest rozważana możliwość, żeby Kościoły chrześcijańskie spotkały się w 2033 roku w Jerozolimie z okazji Jubileuszu Odkupienia, czyli dwóch tysięcy lat od śmierci i zmartwychwstania Jezusa – zasugerował Leon XIV w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu z Turcji do Libanu.

Podczas lotu ze Stambułu do Bejrutu w czwartym dniu podróży apostolskiej do Turcji i Libanu Leon XIV podziękował za organizację podróży do Turcji, którą nazwał wielkim sukcesem, mówił także o perspektywach pokoju w Ziemi Świętej i Ukrainie. Papież wypowiedział się także w kwestii celebracji Jubileuszu Odkupienia w Jerozolimie – czyli spotkania w tym mieście chrześcijan różnych wyznań w 2033 roku, w 200 tysiące lat od śmierci i Zmartwychwstania Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję