Zbiórka żywności odbywa się tradycyjnie w ostatni weekend września. Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku akcję wpiera ponad 2 tys. sklepów w całej Polsce. Lista punktów znajduje się na stronie www.podzielsiedobrymposilkiem.pl.
Tegoroczna odsłona programu stanowi odpowiedź na zmieniające się realia. Twórcy akcji podkreślają, że inicjatywa rozszerza w tym roku działania o element edukacyjny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Niedożywienie to wciąż palący problem wśród polskich dzieci, choć wygląda dziś inaczej niż gdy zaczynaliśmy prowadzić program „Podziel się posiłkiem” w 2003 roku – mówi Ewa Gayny, dyrektor ds. relacji zewnętrznych Danone. – Z ilościowego zmieniło się na jakościowe, czyli coraz więcej potrzebujących dzieci ma dostęp do jedzenia, ale jest ono nie dość dobre i nie dostarcza im wystarczających składników odżywczych.
Zdaniem Marka Borowskiego, prezesa Federacji Polskich Banków Żywności ogólna wiedza dzieci na temat prawidłowego żywienia jest niewystarczająca i przez to ich wybory żywieniowe nie są korzystne dla ich zdrowia. Częstym błędem jest podjadanie słodkich przekąsek zamiast warzyw i owoców. Dlatego tak ważna jest edukacja od najmłodszych lat.
Reklama
Kampanii medialnej towarzyszyć będzie akcja edukacyjna skierowana zarówno do dzieci, jak i ich rodziców, a także osób odpowiadających za żywienie. Ma zachęcać do urozmaiconych i zdrowych posiłków, które wpływają na dobry rozwój młodych organizmów.
„Podziel się Dobrym Posiłkiem” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce. Prowadzony jest od 14 lat przy współpracy Banków Żywności i firmy Danone. Do tej pory w jego ramach przekazano ponad 17 milionów posiłków potrzebującym dzieciom w całej Polsce.
W ubiegłym roku podczas weekendowej zbiórki zebrano ponad 350 ton żywności, która trafiła do ponad 1000 organizacji trzeciego sektora, zajmujących się żywieniem dzieci.