Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 33/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyjacielskie spotkanie seniorów dwóch dekanatów

24 czerwca Klub Seniora „Złota Jesień” przy parafii św. Maksymiliana w Grudziądzu-Strzemięcinie nawiązał kontakt z brodnickim Centrum Caritas. Grupę grudziądzkich seniorów z ks. Jarkiem Ciechanowskim powitał dyrektor Ośrodka Caritas w Brodnicy, ks. Grzegorz Bohdan, wraz z kierowniczką Dziennego Domu Opieki Katarzyną Dąbkowską. Gości oprowadzono po placówce, pokazując świetlicę, bursę, kaplicę, stołówkę i noclegownię. W chwili obecnej Ośrodek przypomina wielki teren budowy. Grudziądzcy goście mieli także możliwość zwiedzenia Brodnicy: sanktuarium św. Antoniego, fary, ruin zamku krzyżackiego i parku. Podczas spotkania panowała serdeczna atmosfera, a seniorzy z Brodnicy zostali zaproszeni do złożenia rewizyty w Grudziądzu.

Mt

Dekanat Chełmża

Wspomnienia z pielgrzymkowego szlaku

Reklama

12 lipca 57-osobowa grupa dorosłych, młodzieży i dzieci z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Grzegorzu wyruszyła na pielgrzymkowy szlak w polskich i słowackich Tatrach. Po drodze pątnicy spotkali się z Matką Bożą w sanktuariach: w Gidlach i Częstochowie oraz nawiedzili Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach.
Baza znajdowała się u podnóża gór w miejscowości Murzasichle. Każdego dnia odkrywaliśmy liczne atrakcje. Wyruszyliśmy na dwie trasy: Doliną Pięciu Stawów i do Morskiego Oka, gdzie przywitał nas rzęsisty deszcz. Niesprzyjająca aura nie przyćmiła jednak widoków, które nagrodziły nasz wysiłek. Następnego dnia pojechaliśmy do Aquaparku „Tatralandia”, gdzie korzystaliśmy z kąpieli w gorących źródłach termalnych. Wracając, zatrzymaliśmy się w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach, aby uczestniczyć we Mszy św.
W kolejnym dniu poznawaliśmy Słowację. Zwiedziliśmy Jaskinię Bielską, podziwialiśmy wodospady w Starym Smokowcu, a także przy Szczyrbskim Jeziorze. Ostatnie chwile pobytu w górach spędziliśmy w Zakopanem na Krupówkach; część uczestników poszukiwała pamiątek, inni pośpieszyli na Gubałówkę, aby podziwiać panoramę gór i miasta. Swoje podziękowanie Bogu za wszystkie przeżycia złożyliśmy za pośrednictwem Królowej Podhala w sanktuarium ludźmierskim. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krakowie, by przemierzyć Stare Miasto i zobaczyć Wawel. Ten parafialny wyjazd pozostawił wiele niezapomnianych wspomnień. Chętnie wrócimy w te cudowne miejsca za rok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Milena Jaworska i Monika Kostecka

Dekanaty grudziądzkie

Młodzi z kolegiaty odpoczywali w Tleniu

Po całorocznej pracy na miejsce aktywnego wypoczynku dzieci ze scholi parafialnej i ministrantów z kolegiaty św. Mikołaja organizatorzy wybrali miejscowość Tleń, pięknie położoną wśród lasów i jezior, gdzie dzieci przebywały w dniach 26 czerwca - 3 lipca br. Jeden z tamtejszych ośrodków wypoczynkowych stał się prawdziwą oazą zabawy i modlitwy dla 41 młodych ludzi. Pod opieką ks. Mariusza oraz państwa Judyty i Piotra Jezierskich młodzież nie nudziła się mimo braku słońca. Spotkania przy ognisku, wspólne gry i zabawy pozwalały na regenerację sił fizycznych i duchowych. Codziennie o godz. 17.00 wszyscy uczestnicy obozu przerywali swoje zajęcia, aby wziąć udział we Mszy św. Cała grupa miała także okazję zwiedzić przepiękną katedrę w Pelplinie. Gościem honorowym serdecznie witanym przez wszystkich był proboszcz ks. Tadeusz Nowicki. Grudziądzka schola dała także piękny koncert dla mieszkańców Tlenia i przebywających tam wczasowiczów.
Pobyt na obozie był sponsorowany przez wiele osób, m. in. świeże pieczywo dostarczała piekarnia pana Spychały w Grudziądzu. Ofiarodawcy dostarczali również świeże warzywa i napoje. Organizatorom letniego wypoczynku dla młodzieży należą się słowa uznania i podziękowania. Potrzeba tylko odpowiednich opiekunów, aby dzieci były blisko Boga i pięknej, polskiej przyrody.

Zenon Zaremba

Rocznica nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego

Reklama

Już od 12 lat parafianie grudziądzkiej kolegiaty św. Mikołaja 8 lipca uroczyście obchodzą rocznicę nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego. W tym roku o godz. 18.00 na ołtarzu głównym uroczyście ustawiono kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Mszę św. celebrował ks. inf. Tadeusz Nowicki, który w homilii nawiązał do głębokich treści ewangelicznych związanych z życiem Jezusa i Maryi będącej wzorem dla wszystkich matek całego świata. W tym samym dniu odbywało się czuwanie modlitewne przed Obrazem: Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny i Apel Jasnogórski, natomiast następnego dnia wszystkie Msze św. odprawiane były przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Modlitewne czuwanie trwało do godz. 17.00, potem odmówiono Różaniec pod przewodnictwem ks. Roberta Fabiana. O godz. 18.00 ks. inf. Tadeusz Nowicki rozpoczął uroczystą Eucharystię. W homilii nawiązał m. in. do czci oddawanej Matce Bożej w sanktuarium częstochowskim - duchowej stolicy Polski. Po Mszy św. obraz w uroczystej procesji został przeniesiony na swoje stałe miejsce w kolegiacie.

Zenon Zaremba

Wakacje z Bogiem w Bursie Caritas

Reklama

Od 5 do 10 lipca w Bursie Szkolnej Caritas im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego zorganizowano wakacje dla ministrantów naszej diecezji. Już po raz drugi inicjatorem wypoczynku służby liturgicznej był ks. Wojciech Zawacki - diecezjalny opiekun ministrantów, który dzięki życzliwości dyrektora Bursy Caritas, ks. Dariusza Kunickiego, wybrał właśnie to miejsce. Uczestnikami I turnusu byli przedstawiciele parafii: z Turzy Wielkiej, Bratiana, Błędowa, Iłowa, Radoszek oraz toruńskiej parafii Miłosierdzia Bożego. Opiekunem był ks. Wojciech Murawski - wikariusz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Toruniu. Pomagali także klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego: Krzysztof Kiełpiński i Michał Cierniak.
Podczas wypoczynku był też czas na czytanie i rozważanie Pisma Świętego, codziennie odprawiano
Msze św., których oprawę liturgiczną przygotowywali chłopcy. Nie zabrakło też innych atrakcji, np. wspólnego zwiedzania pięknych zakątków miasta i miejsc kultu religijnego. Odbyła się również wycieczka do Pelplina ze zwiedzaniem katedry, był czas na modlitwę i spacer w ogrodach tamtejszego seminarium, zwiedzanie Diecezjalnego Muzeum w Pelplinie. W Gniewie młodzież miała okazję zwiedzić kościół św. Mikołaja i zamek krzyżacki, w pobliskim Piasecznie - miejscu objawienia się Matki Bożej - zatrzymano się na wspólną modlitwę. Wielką atrakcją dla chłopców był wyjazd do Lisich Kątów na lotnisko Aeroklubu Szybowcowego, gdzie podziwiali modele szybowców.
W dniach 12-17 lipca przebywała w Bursie druga grupa ministrantów z parafii z Sumowa, Brodnicy (parafia Jezusa Miłosiernego), Tylic, Kijewa oraz toruńskich parafii: Miłosierdzia Bożego i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu. Nad tą grupą czuwał ks. Dariusz Kunicki wraz z klerykami: Szymonem Sternickim i Rafałem Kruszczyńskim z toruńskiego Seminarium. Zostało odprawione m. in. wspólne nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w niedawno poświęconej kaplicy na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu. Z grupą ministrantów spotkał się także ks. Mirosław Kwiatkowski, który pracował w Zambii. Chłopcy udali się autokarem do Sióstr Karmelitanek w Łasinie i do sanktuarium bł. Matki Marii Karłowskiej w Jabłonowie. Młodzież była też w miejscu uwięzienia Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego w Rywałdzie Królewskim. Wśród chwil przeznaczonych na rekreację nie zabrakło rozgrywek piłki nożnej. Chłopcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Serdeczne słowa podziękowania należą się organizatorom „Wakacji z Bogiem” dla ministrantów naszej diecezji. Składamy „Bóg zapłać” za okazaną dobroć, życzliwość i otwarte serca.

Maria Szczęsna

Dekanat Radzyń

III Parafialny Festyn Rodzin Katolickich

W parafii Gruta mieszka 3 tys. katolików w 735 rodzinach na terenie pięciu wsi. Proboszcz ks. Henryk Szczodrowski jest w parafii od 26 sierpnia 2001 r. Z wielkim zapałem i przy dużym zaangażowaniu parafian przystąpił on do kapitalnego remontu kościoła. Wymieniono więźbę dachową, położono nowy dach, sufit, wymalowano kościół, założono nowe nagłośnienie, oświetlenie, zakupiono nowe stacje Drogi Krzyżowej. Ksiądz Proboszcz dał się poznać jako dobry organizator. Jest bardzo lubiany przez parafian.
18 lipca, wzorem lat ubiegłych, z inicjatywy ks. Szczodrowskiego, Akcji Katolickiej i rady parafialnej na placu przykościelnym odbył się III Festyn Parafialny, na który całymi rodzinami przybyli wierni z poszczególnych miejscowości. Zorganizowano fanty, aukcję obrazów, sprzętu ogrodowego, a także zwierząt: prosiaków, gołębi, królików, lisów. Licytowano też kapliczkę na dębowym postumencie, do której Ksiądz Proboszcz podarował figurę Matki Bożej.
Podczas festynu wystąpił zespół młodzieżowy „Schola” z parafii św. Anny w Radzyniu Chełmińskim oraz zespół z parafii w Chełmży pod przewodnictwem ks. Szczepana Średzińskiego. Podczas zabawy w miłej, rodzinnej atmosferze można było posilić się przygotowanymi specjalnie na tę okazję przysmakami. Dochód z festynu zostanie przeznaczony na zakup płytek granitowych do upiększenia naszej świątyni.

Cz. D.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stronie Śląskie. Katastrofa, której skala poraża

2024-09-18 09:24

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Stronie Śląskie

powódź w Polsce (2024)

Archiwum prywatne

Pomoc humanitarna dla powodzian ze Stronia Śląskiego

Pomoc humanitarna dla powodzian ze Stronia Śląskiego

Stronie Śląskie to kolejna miejscowość w dekanacie Lądek-Zdrój, która stała się symbolem tragedii po tym, jak fala powodziowa zniszczyła wszystko, co napotkała na swojej drodze.

"Niedziela" dla powodzian. Nasi czytelnicy wspierają poszkodowanych w wyniku powodzi: fundacja.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Z Matką Bożą i św. Ojcem Pio czyścimy czyściec!

2024-09-18 09:25

[ TEMATY ]

Matka Boża

czyściec

św. Ojciec Pio

Justyna Galant

„Z Matką Bożą i św. Ojcem Pio czyścimy czyściec!” - czuwanie modlitewne, 28/29.IX.2024 r., Częstochowa.

15.00 Powitanie Grup Modlitwy Ojca Pio i Koronka do Bożego Miłosierdzia
CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Felicjan Andrzejczak, wokalista Budki Suflera

2024-09-18 20:04

[ TEMATY ]

zmarły

Bieniecki Piotr /wikipedia.org

Nie żyje Felicjan Andrzejczak, wokalista Budki Suflera, w pamięci Polaków zapisał się m.in. wyjątkowym wykonaniem piosenek „Jola, Jolka pamiętasz” czy „Noc komety”. O śmierci artysty poinformowało Polskie Radio.

Krzysztof Cugowski napisał w mediach społecznościowych: "Kochany Felku, Przyjacielu jeszcze chwilę temu razem staliśmy na scenie. Nie mam słów, żeby Cię pożegnać. Odpoczywaj w spokoju. Serce pęka. Droga Rodzino przyjmij moje kondolencje".
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję