Reklama

Z „Niedzielą Przemyską” na wakacyjnych szlakach

Jaśliskie sanktuarium zaprasza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W roku bieżącym jaśliskie sanktuarium maryjne będzie świadkiem wielkiej potrójnej uroczystości, która odbędzie się 29 sierpnia br. Jak co roku w ostatnią niedzielę sierpnia przeżywać będziemy wielką doroczną uroczystość ku czci Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi w Jej łaskami i cudami słynącym obrazie, ukoronowanym przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
Łaskami i cudami słynący obraz Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi powstał w XV w. Dziś nieznany jest twórca tego obrazu, dokładna data jego namalowania ani też miejsce, w którym powstał. Obraz nosi na sobie znamiona ścierania się prądów ikonograficznych Wschodu i Zachodu. Już sama ikonografia obrazu wskazuje na Jego rolę, jaką ma odgrywać ten obraz w ciągu wieków i pokoleń. Tą rolą jest rola jednoczenia wokół Matki Bożej w tym obrazie ludzi różnych kultur i tradycji.
Tradycja mówi, że Matka Boża w tym obrazie uszła z Węgier. Zapewne chodzi o tzw. górne Węgry, czyli dzisiejszą Słowację. Proboszcz ks. Jan Moszkowicz (1904-1923) znał miejscowość położoną na Słowacji, z której pochodzi ten czcigodny obraz. Wydaje się prawdopodobne, że obraz przybył do Jaślisk za sprawą rodziny Delipacych, która w dokumentach historycznych jest notowana jako rodzina węgierska. Przypuszczamy, że obraz ten został przywieziony do Jaślisk w tym czasie, gdy u naszych południowych sąsiadów szerzyło się nowatorstwo religijne nie uznające kultu Matki Bożej i świętych Pańskich. Celem wywozu łaskami i cudami słynącego obrazu z ziemi słowackiej do Polski było uchronienie go od profanacji i zniszczenia.
Obraz po przybyciu do Jaślisk umieszczono w nastawie wielkiego ołtarza w miejsce figury Matki Bożej Niepokalanej. W nowym kościele z fundacji bp. Aleksandra Fredry z 1732 r. łaskami i cudami słynący obraz umieszczono w nawie kościoła w ołtarzu bocznym po stronie wschodniej, a już w 1756 r. przeniesiono go do kaplicy wschodniej, zwanej kaplicą różańcową. W tym czasie obraz zostaje przyozdobiony srebrno-złoconymi sukienkami i nowymi koronami. Pod koniec XVIII w. obraz przeniesiono do nastawy wielkiego ołtarza i tu znajduje się po dzień dzisiejszy.
Na przestrzeni wieków i pokoleń Matka Boża w tym obrazie słynie licznymi łaskami i cudami. Wokół obrazu wytwarza się potężny kult maryjny o wybitnych cechach sanktuaryjnych, jaki zwykła Matka Boża odbierać w miejscach szczególnie przez Nią wsławionych, a przez lud wierny umiłowanych. Dziś Matka Boża w swym jaśliskim obrazie znana jest w Polsce i na Słowacji. Jaśliskie sanktuarium maryjne jest licznie nawiedzane w ciągu całego roku, zarówno w dni powszednie, jak i w soboty, niedziele i święta. Sanktuarium jest oazą ciszy, skupienia i modlitwy.
Z uroczystością odpustową ku czci Matki Bożej złączone będą uroczystości ku czci św. Józefa Sebastiana Pelczara, z okazji Roku Pelczarowskiego w archidiecezji przemyskiej. Nie dziwi ten fakt, ponieważ Jaśliska w sposób szczególny złączone były z osobą Świętego. Św. Józef Sebastian Pelczar jako biskup ordynariusz diecezji przemyskiej posiadał w Jaśliskach i okolicy tak zwane „Dobra stołowe biskupów przemyskich”. Dobra te stanowiły folwark położony w Posadzie Jaśliskiej, leśniczówki, oraz pola orne, łąki, pastwiska, ugory i lasy. W dobrach stołowych Święty sam osobiście założył w 1902 r. dom zakonny sióstr Sercanek i polecił im służyć pomocą parafii, prowadzić ochronkę, dawać dzieciom uczęszczającym do ochronki darmowy obiad, nieść pomoc chorym oraz szerzyć w środowisku oświatę sanitarną. Aby siostry mogły się utrzymać i sprostać wyznaczonym im zadaniom, Święty nadał im w wieczyste używanie pole i dotację z kasy biskupiej. W Daliowej na tzw. Radłowie-Międzylasami wybudował willę wypoczynkową dla siebie i swoich następców. Willa stała się świadkiem Jego modlitwy, pracy, odpoczynku oraz była miejscem ważnych spotkań.
Św. Józef Sebastian Pelczar był wielkim dobrodziejem jaśliskiej parafii, to on wspierał materiałami i groszem rozbudowę kościoła. To on łożył na odnowienie uposażenia wnętrza. Będąc w willi Międzylasami odwiedzał swoje dobra, odwiedzał siostry i jak zeznają naoczni świadkowie w niedziele i święta brał udział w uroczystej Sumie sprawowanej w kościele parafialnym w Jaśliskach.
Św. Józef Sebastian Pelczar był wielkim czcicielem Matki Bożej. Czcił ją w wielu świętych obrazach i figurach, z których kilka spośród nich na prawie papieskim uroczyście ukoronował. Łączenie uroczystości ku czci św. Józefa Sebastiana Pelczara z wielkimi uroczystościami Matki Bożej Pani Jaśliskiej wydaje się bardzo trafne i celowe. Św. Józef Sebastian Pelczar podobnie jak i św. Jan z Dukli uczą nas nie tylko słowem, ale i przykładem życia jak należy kochać, czcić i uciekać się do Matki Najświętszej. W nich mamy świetlany wzór prawdziwego, głębokiego z potrzeby umysłu i serca nabożeństwa do Matki Najświętszej Królowej Nieba i Ziemi.
Matka Boża Pani Jaśliska jest czczona pod wieloma wezwaniami. Jednym z tych wezwań jest „Królowa Rolników i Opiekunka rolniczego trudu”. Dlatego jest czymś bardzo naturalnym, że z Jej dorocznym świętem obchodzonym od wielu lat łączymy uroczystość dziękczynienia za plony i prośby, aby chleba nikomu nie zabrakło. Tak mała parafia na tą uroczystość odpustowo-dożynkową przygotowuje około 50 dożynkowych wieńców, popularnie zwanych tu plonami. W tym roku z uroczystościami maryjną i Pelczarowską złączone będą dożynki archidiecezjalne, parafialne, gminne, powiatowe i wojewódzkie. Jaśliskie sanktuarium stanie się miejscem wielkiego święta wsi polskiej, która dziękować będzie Panu Bogu przez ręce Maryi Pani Jaśliskiej za chleb i prosić będzie o dalszą opiekę i błogosławieństwo dla rolniczego trudu, przecież jest w Jaśliskim obrazie Królową Rolników i Opiekunką rolniczego trudu. Pójdźmy, nie lekceważmy zapraszającego wołania Matki - Pani Jaśliskiej. Uroczystości główne rozpoczną się o godzinie 10.00.
Na terenie parafii mamy i inne ważne obiekty kultu. W Lipowcu - miejsce, gdzie 26 maja 1949 r. ukazała się Matka Najświętsza i wezwała do święcenia niedzieli i świąt. W kaplicy przydrożnej doznaje wielkiej czci w świętej ikonie. Jest to miejsce, w którym gorąco i żarliwie się modlą łacinnicy, grekokatolicy i prawosławni. Na tzw. Spalonej mamy Puszczę św. Józefa Sebastiana Pelczara. Puszczę stanowi kaplica wzniesiona ku czci Świętego, droga krzyżowa i dróżki różańcowe. Na środku placu po willi wznosi się krzyż w otoczeniu kapliczki szafkowej i pamiątkowego głazu. Na wzgórzu góry Piotruś jest miejsce Pustelni św. Jana z Dukli. Miejsce to zaznacza źródło zwane Świętą Wodą albo świętą studnią. Obok źródła wznosi się krzyż oraz kaplica szafkowa z obrazem Świętego. Między kościołem sanktuaryjnym a kaplicą w Lipowcu mamy w terenie tzw. Małą Kalwarię Jaśliską. Ważnym obiektem sakralnym jest kaplica Chrystusa Ukrzyżowanego na tzw. Łamańcach i kaplica Boga Ojca na wzgórzu państwa Murdzyków. Na wzgórzach wznoszą się krzyże Jubileuszu 2000 r. Są i inne obiekty sakralne, jak w domu Sióstr Sercanek kaplica domowa Serca Jezusowego, na cmentarzu kaplica Bożego Miłosierdzia, w Woli Niżnej kościółek św. Mikołaja i kaplica św. Jana Chrzciciela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stronie Śląskie. Katastrofa, której skala poraża

2024-09-18 09:24

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Stronie Śląskie

powódź w Polsce (2024)

Archiwum prywatne

Pomoc humanitarna dla powodzian ze Stronia Śląskiego

Pomoc humanitarna dla powodzian ze Stronia Śląskiego

Stronie Śląskie to kolejna miejscowość w dekanacie Lądek-Zdrój, która stała się symbolem tragedii po tym, jak fala powodziowa zniszczyła wszystko, co napotkała na swojej drodze.

"Niedziela" dla powodzian. Nasi czytelnicy wspierają poszkodowanych w wyniku powodzi: fundacja.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Obchody 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki zainauguruje przegląd filmowy

2024-09-18 07:34

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Episkopat Flickr

Obchody 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki zainauguruje przegląd filmowy poświęcony życiu męczennika, który rozpocznie się 20 września w Muzeum Historii Polski. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania, rozmowy z udziałem autorów filmów, ekspertów oraz świadków historii.

Najbardziej znanym w Polsce kapelanem ludzi pracy jest ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy SB. Obchody 40. rocznicy jego śmierci zainauguruje przegląd filmowy "Popiełuszko. Kazania na dziś", który rozpocznie się w piątek 20 września w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: opublikowano 26 programów głównych wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025

2024-09-18 20:49

[ TEMATY ]

Watykan

rok jubileuszowy

twitter.com/Cindy_Wooden

Pierwsze 26 programów głównych wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025 zostało opublikowanych na stronie internetowej Jubileuszu 2025 -  www.iubilaeum2025.va, w sekcji „Kalendarz Jubileuszowy”, a wkrótce będą dostępne we wszystkich językach.

Poznając różne programy, można dowiedzieć się o głównych momantach związanych z każdym wydarzeniem. W nadchodzących miesiącach będą one wzbogacane o kolejne szczegóły. Na stronie internetowej każdego wydarzenia zostanie również udostępnione do pobrania vademecum z głównymi instrukcjami dla pielgrzymów oraz plakat do rozpowszechniania. Na stronie można również zarejestrować się, aby wziąć udział w różnych wydarzeniach jubileuszowych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję