Reklama

Medialna rzeka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Następuje powolna reaktywacja spółdzielczości, prawie zapomnianego dziś ruchu społeczno-gospodarczego, który przez swe organizacje i instytucje przez wiele lat silnie oddziaływał na polskie społeczeństwo wsi i miast. Spółdzielczość - kooperacja to dobrowolne zrzeszenie ludzi prowadzących działalność np. gospodarczą, społeczną, produkcyjną, rolniczą itp. Do najbardziej znanych należały Spółdzielnie Kółek Rolniczych (SKR), Spółdzielnie Budownictwa Mieszkaniowego, PSS „Społem”, Samopomoc Chłopska i inne. Polska spółdzielczość to nie tylko okres działalności w PRL, jej tradycje sięgają czasów zaborów. Założone w 1816 r. przez Stanisława Staszica Towarzystwo Rolnicze uznane zostało za prekursora spółdzielczości chłopskiej w Europie. „Agrobiznes” emitowany przez TVP 3 twierdzi, że odradzająca się spółdzielczość może stać się kołem napędowym dużej części gospodarki i rolnictwa.

* * *

XVI Parafiada w Warszawie to sportowe spotkanie młodych, organizowane od kilkunastu lat przez zakony i diecezje polskie. Bierze w niej udział młodzież z 12 państw wschodniej Europy. Wzajemne poznawanie się, integracja młodych są jednymi z głównych celów organizatorów tego sportowego przedsięwzięcia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

* * *

Reklama

Koniec władzy Amerykanów w Iraku. Na 48 godzin przed ustalonym terminem tj. 30 czerwca władzę przejęli Irakijczycy. Świat jest zdziwiony tym posunięciem Ameryki. Miało ono zaskoczyć przede wszystkim terrorystów pragnących właśnie 30 czerwca nasilić swoje ataki w celu zakłócenia, a nawet uniemożliwienia realizacji wcześniejszych amerykańskich planów co do terminu przekazania władzy narodowi irackiemu. Wcześniejsze przekazanie władzy przez Amerykanów odbyło się dosłownie w przeciągu paru minut w gronie zaledwie kilku osób. Nowy premier Iraku Ijat Alawi już myśli o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Sprawy Iraku, chociaż nie zdominowały szczytu NATO w stolicy Turcji, w Stambule, były tematami głównymi tego spotkania na granicy Europy i Azji.

* * *

Napływają dalsze doniesienia o porwaniach i następnych planowanych przez terrorystów-porywaczy egzekucjach. Ilości ofiar zamachów terrorystycznych w Iraku od czasu zakończenia wojny, to kilka tysięcy ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej i 970 żołnierzy koalicji. Jest to droga terrorystów do terrorystycznej „normalności”.

* * *

TVP informuje, że oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim to wylęgarnia korupcji: rencistów - łapówkodawców i lekarzy orzeczników - łapówkobiorców. Wygląda na to, że oduczenie ludzi dawania i brania łapówek to sprawa wręcz niemożliwa. Dawać albo nie dawać, brać czy też nie brać, być rencistą albo nie być. Oto jest pytanie!

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

DORSZ: o godz. 3.40 w polskiej przestrzeni powietrznej wykryto niezidentyfikowany obiekt

2026-07-30 07:18

[ TEMATY ]

DORSZ

pixabay.com

Alarm

Alarm

Policjanci znaleźli między miejscowościami Tarnawa Kolonia i Tokary lej i porozrzucane elementy niezidentyfikowanego obiektu - podała w czwartek lubelska policja. Na miejsce skierowano kontrterrorystów. Wcześniej służby otrzymały zgłoszenie o wybuchu.

Lubelska policja poinformowała w serwisie X, że w czwartek rano otrzymała zgłoszenie o potężnym huku, który słychać było w powiecie biłgorajskim między miejscowościami Tarnawa Kolonia a Biskupie.
CZYTAJ DALEJ

Rząd przeanalizował cztery warianty zmian finansowania Kościołów z pieniędzy publicznych

2026-07-29 17:35

[ TEMATY ]

finanse

Karol Porwich/Niedziela

Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego przeanalizował cztery warianty zmian dotyczących finansowania Kościołów i innych związków wyznaniowych. Propozycja wprowadzenia 2% podatku PIT na rzecz wybranego Kościoła oznaczałaby dla budżetu państwa wyższe koszty niż obecne wydatki w ramach Funduszu Kościelnego - wynika z odpowiedzi na dezyderat sejmowej komisji ds. spraw petycji z 13 maja br. Dokument, podpisany przez sekretarza stanu w MON Pawła Bejdę, został przygotowany z upoważnienia premiera oraz ministra obrony narodowej w odpowiedzi na postulaty zgłoszone w petycji obywatelskiej.

Pismo wiceministra obrony narodowej Pawła Bejdy jest odpowiedzią na dezyderat skierowany do Rady Ministrów przez sejmową komisję ds. petycji. Na jej posiedzeniu rozpatrywany był, zgłoszony jeszcze w ub. roku w formie petycji obywatelskiej, postulat wprowadzenia 2% podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) na rzecz wybranego kościoła lub związku wyznaniowego wpisanego do rejestru MSWiA zamiast obecnego Funduszu Kościelnego, który „finansowany z budżetu państwa kwotą ok. 260 mln zł rocznie, obciąża wszystkich podatników, niezależnie od ich wyznania lub światopoglądu”.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: większość nowych śledztw w sprawach terrorystycznych dotyczy islamizmu

2026-07-30 09:46

[ TEMATY ]

islam

Adobe Stock

Blisko 94 proc. nowych postępowań prowadzonych przez Prokuratora Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w sprawach terroryzmu i ekstremizmu w pierwszej połowie 2026 r. dotyczyło terroryzmu islamistycznego lub ekstremizmu związanego z zagranicą. Wynika to z odpowiedzi rządu federalnego na interpelację posła do Bundestagu Martina Hessa (AfD), o której poinformował portal NIUS.

Od stycznia do czerwca 2026 r. prokuratura federalna w Karlsruhe wszczęła 174 nowe postępowania przygotowawcze dotyczące przestępstw terrorystycznych lub poważnych przestępstw o charakterze ekstremistycznym. Spośród nich 129 spraw (74,1 proc.) dotyczy terroryzmu islamistycznego, 34 (19,5 proc.) - ekstremizmu związanego z zagranicą, sześć (3,4 proc.) - ekstremizmu lewicowego, a pięć (2,9 proc.) - ekstremizmu prawicowego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję