Reklama

„Świadkowie wiary”

Niedziela płocka 28/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod takim tytułem ukazał się niedawno zbiór katechez okolicznościowych poświęconych sylwetkom abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, zamęczonych w Działdowie. 5 lat temu tych dwóch płockich biskupów zostało beatyfikowanych wśród grona innych 106 Męczenników. Zbiór katechez szkolnych to forma uczczenia postaci błogosławionych pasterzy płockiego Kościoła i przybliżenia ich młodym ludziom.
We Wprowadzeniu zbioru, przygotowanego pod redakcją ks. dr. Ryszarda Czekalskiego, czytamy o Biskupach Antonim i Leonie: „Byli niezwykli, ich życie i działalność pasterska, wreszcie bezgraniczne umiłowanie Chrystusa i Kościoła oraz ich męczeńska śmierć to wystarczające powody, abyśmy co pewien czas do nich wracali, abyśmy nigdy o nich nie zapomnieli i stawiali ich za wzór młodemu pokoleniu.” Realizując to zamierzenie, grupa katechetów z naszej diecezji przygotowała 12 przykładowych lekcji, przeznaczonych na każdy poziom edukacji szkolnej, począwszy od przedszkoli po szkoły średnie. Znalazły się tu także dwa wzory katechez dla szkół specjalnych.
Korzystający ze zbioru czytelnik odnajdzie w nim, obok schematów lekcji, stosujących różne metody aktywizacji ucznia także bogate materiały do wykorzystania: w tym m.in. życiorysy, kalendaria i fragmenty tekstów Biskupów Męczenników.
Całość zwieńcza nabożeństwo przygotowane przez ks. dr. Daniela Brzezińskiego z okazji obchodów 5. rocznicy beatyfikacji Biskupów.
Zbiór, choć wydany przede wszystkim z myślą przygotowania młodych ludzi do przeżywania rocznicy beatyfikacji, która przypadła 13 czerwca, może być pomocą i inspiracją w pracy katechetycznej także w ciągu roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabójstwo biskupa w Mozambiku. W sieci roi się od spekulacji, a lokalny Kościół apeluje

2026-07-07 19:07

[ TEMATY ]

Mozambik

spekulacje

zabójstwo biskupa

Vatican Media

Bp Osório Citora Afonso

Bp Osório Citora Afonso

Diecezja Quelimane w Mozambiku modliła się za bp. Osório Citorę Afonso, zamordowanego 6 czerwca w swojej rezydencji. Miesiąc po tragedii w miejscowej katedrze odprawiono Mszę świętą. Lokalny Kościół apeluje jednocześnie o poszanowanie tajemnicy śledztwa i ostrzega przed spekulacjami wokół zabójstwa biskupa - podaje Vatican News.

Jak podaje agencja Fides, kilka dni wcześniej diecezja Quelimane opublikowała „List sprzeciwu”, w którym odniosła się do informacji rozpowszechnianych przez niektóre media oraz w serwisach społecznościowych na temat zabójstwa bp. Osória. Dokument podpisali bp Estevão Ângelo Fernando oraz Kolegium Konsultorów.
CZYTAJ DALEJ

Irlandia. Historyczny klasztor w ogniu. Straż: to było celowe podpalenie

2026-07-07 07:05

[ TEMATY ]

pożar

Irlandia

katolickenoviny.cz

Duży pożar na terenie dawnego klasztoru w miejscowości Downpatrick w hrabstwie Down, w Irlandii Północnej, został wzniecony celowo – poinformowała straż pożarna. Około 70 strażaków walczyło z ogniem. Płomienie objęły dawny Convent of Mercy przy Stream Street w mieście liczącym około 11 500 mieszkańców - informują portale ng24.ie, kath.net, czy katolickenoviny.cz.

Historyczny budynek klasztorny przylega do kościoła pw. św. Patryka (St Patrick’s Church), czyli kościoła stojącego na Cathedral Hill – miejscu, gdzie znajduje się grób św. Patryka. Strażacy bronili właśnie kościoła przy grobie św. Patryka, aby ogień się na niego nie przeniósł.
CZYTAJ DALEJ

Ikony i muzyka

2026-07-07 20:47

Magdalena Lewandowska

Ikony można kontemplować przy dźwiękach muzyki organowej w przestrzeni kościoła św. Marcina.

Ikony można kontemplować przy dźwiękach muzyki organowej w przestrzeni kościoła św. Marcina.

W kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim, w jednej z najstarszych świątyń Wrocławia, można doświadczyć niezwykłego połączenia muzyki i obrazu.

Metropolitalne Studium Organistowskie oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych zapraszają we wszystkie soboty lipca, od godzin 19.00 do 21.00, na Letnie Prezentacje Organowe połączone z wystawą ikon autorstwa ks. Łukasza Krawczyka i Moniki Kryniewicz. 4 lipca podczas inauguracji cyklu słowo wprowadzające do wystawy wygłosił jej kurator Paweł Jaszczuk, o ikonach opowiedziała także Monika Kryniewicz. Modlitwę poprowadzili ks. Zdzisław Madej i ks. Igor Urban.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję