Reklama

Polska

Powstaje Narodowy Ośrodek Autyzmu

[ TEMATY ]

autyzm

Krzysztof Gryzło

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Narodowe Ośrodka Autyzmu w Stróżach

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Narodowe Ośrodka Autyzmu w Stróżach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 czerwca 2017r. mszą św. i wmurowaniem kamienia węgielnego pod Narodowy Ośrodek Autyzmu rozpoczęła się XXI Letnia Zintegrowana Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Stróżach.

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, władze samorządowe, dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji, lekarze oraz osoby wspierające fundację w Stróżach. Spotkanie uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Teren pod budowę Narodowego Ośrodka Autyzmu w Stróżach poświęcił ksiądz proboszcz Stanisław Betlej. W nowoczesnym ośrodku, leczenie i rehabilitację znajdą miejsce osoby potrzebujące pomocy właśnie z takim upośledzeniem. - Budowa tego ośrodka to moja kolejna inicjatywa dla osób chorych i niepełnosprawnych – mówi Stanisław Kogut Senator RP Prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. – W dniu dzisiejszym, dokonaliśmy uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod ośrodek, który jest bardzo potrzebny, by pomagać ludziom z autyzmem. Powstający obiekt będzie służyć mieszkańcom naszego powiatu, ale też osobom z całej Polski. Narodowy Ośrodek Autyzmu to dzieło, które procentować będzie dla 42 osób.

Reklama

W budynku przewidziano 14 pokoi jednoosobowych wraz z węzłami sanitarnymi oraz 14 pokoi dwuosobowych, pokój gościnny, 3 pokoje pobytu dziennego, jadalnię dla 42 mieszkańców, zaplecze kuchenne, gabinet medycznej pomocy doraźnej oraz dyżurkę pielęgniarską, 4 gabinety lekarskie, a także zespół pomieszczeń do terapii i rehabilitacji.

Akt Erekcyjny

„Działo się to Roku Pańskiego dwa tysiące siedemnastego, kiedy na stolicy Piotrowej zasiada Papież Franciszek, Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej jest Andrzej Duda, Marszałkiem Województwa Małopolskiego jest Jacek Krupa, Wojewodą Małopolskim Piotr Ćwik, Starostą Nowosądeckim Marek Pławiak, wójtem Gminy Grybów jest Piotr Krok, Proboszczem Parafii NMP Królowej Polski w Stróżach ks. Stanisław Betlej. W Stróżach w obecności przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, Samorządu Województwa Małopolskiego oraz zaproszonych Gości, położono kamień Węgielny pod budowę Narodowego Ośrodka Autyzmu. Jest to kolejny obiekt tworzony przez Fundację dla osób niepełnosprawnych. Ośrodek ma być miejscem stałego pobytu dla osób autystycznych, pozbawionych opieki bliskich, zapewniając im godne funkcjonowanie w lokalnej społeczności.”

Reklama

Na zaproszenie Stanisława Koguta senatora RP, a zarazem Prezesa Fundacji przybyli m.in. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, posłowie: Barbara Bartuś i Jan Duda, starosta nowosądecki Marek Pławiak, radny wojewódzki a zarazem sekretarz powiatu nowosądeckiego Witold Kozłowski, członek zarządu powiatu nowosądeckiego Franciszek Kantor, przewodniczący rady powiatu nowosądeckiego Zygmunt Paruch, Marta Mordarska dyrektor małopolskiego oddziału PFRON, radni, wójtowie, lekarze, osoby wspierające budowę ośrodka dla chorych na autyzm, a także przedstawiciele firm współpracujących przy jego tworzeniu.

Po uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego, musztrą paradną wykonaną przez Orkiestrę Reprezentacyjną Karpackiego Oddziału Straży Granicznej rozpoczęła się XXI Letnia Zintegrowana Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Konkurencje sportowe osób niepełnosprawnych odbyły się na nowo oddanym w październiku 2016 r. Wielofunkcyjno-Integracyjnym Stadionie Sportowym w Stróżach. W Spartakiadzie udział wzięły warsztaty terapii zajęciowej z terenu powiatu nowosądeckiego i województwa małopolskiego, które rywalizowały w konkurencjach sportowych, takich jak: skok w dal, rzuty woreczkiem, kapkowanie piłką, rzut kulą, tor przeszkód czy przeciąganie liny.

- Nie byłoby tych wspaniałych spartakiad, tych emocji, tej nieocenionej integracji, gdyby nie zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli, wolontariuszy, darczyńców, osób, dla których niepełnosprawność nie jest zjawiskiem, obok którego przechodzi się obojętnie. Organizujemy to wydarzenie cyklicznie od lat i ciągle mamy poczucie misji do spełnienia. Wiemy, że na nasze spartakiady czeka każdego roku wiele osób z terenu Małopolski, chociaż i nie tylko, gdyż miewaliśmy gości również z innych obszarów Polski, jak również spoza naszego kraju – mówi Maciej Olchawski, kierownik WTZ przy fundacji w Stróżach.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Reklama

Organizatorem rozgrywek sportowych młodzieży niepełnosprawnej i zdrowej w duchu radości są Warsztaty Terapii Zajęciowej działające przy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.

WYNIKI

SKOK W DAL

I miejsce – Justyna Czernecka – ZAZ Stróże (252 cm)

II miejsce – Alberta Korta – WTZ Łapanów (222 cm)

RZUTY WORECZKIEM

I miejsce – Sabina Leśniak – WTZ Biecz

II miejsce – Karolina Rutana – WTZ Biecz

III miejsce - Barbara Urbaś – ZAZ Stróże

KAPKOWANIE PIŁKĄ

I miejsce – Jarosław Gurba – WTZ Stróże (175)

II miejsce – Mariusz Gryboś – WTZ Biecz (36)

III miejsce – Michał Tabaszewski – WTZ „MADA” Nowy Sącz (33)

RZUT KULĄ

I miejsce – Bartłomiej Sekuła – ZAZ Stróże (14,70)

II miejsce – Jakub Wilk – WTZ Bochnia (13,00)

III miejsce – Adrian Kaleta – WTZ „MADA” Nowy Sącz (11,00)

RZUTY KARNE – zespołowo

I miejsce – WTZ Stróże

II miejsce – ZAZ Stróże

III miejsce –WTZ Tymbark

TOR PRZESZKÓD

I miejsce – WTZ Bochnia

II miejsce – WTZ Siołkowa

III miejsce – WTZ „MADA” Nowy Sącz

PRZECIĄGANIE LINY

I miejsce – WTZ Bochnia - Proszówki

II miejsce – WTZ Stróże

III miejsce – WTZ „MADA” Nowy Sącz

Warto nadmienić, że obecnie w skład Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach wchodzą: Centrum Szkoleniowo – Rehabilitacyjne im. Ojca Pio, gdzie znajduje się kryta pływalnia wraz z profesjonalnym sprzętem do rehabilitacji, wykwalifikowaną kadrą terapeutyczna. Rocznie z rehabilitacji w Centrum korzysta ponad 42 tysiące osób. W dalszej kolejności uruchomiono Ośrodek Hipoterapii z krytą ujeżdżalnią dla dzieci niepełnosprawnych. W ramach Fundacji działa także Przedszkole Integracyjne, do którego obecnie uczęszcza 80 przedszkolaków, w tym około 20 niepełnosprawnych. W celu zapewnienia opieki dla nieuleczalnie chorych, powołano Hospicjum Stacjonarne dla dorosłych oraz Hospicjum Domowe dla dorosłych i dzieci. Hospicjum zapewnia każdemu ze swoich podopiecznych adekwatną do potrzeb opiekę. Przy Fundacji działają również Warsztaty Terapii Zajęciowej, gdzie prowadzona jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych oraz Zakład Aktywności Zawodowej, gdzie zatrudnienie znalazło 40 niepełnosprawnych. Od czerwca 2015 roku funkcjonuje Ośrodek Rehabilitacyjny dla osób chorych na stwardnienie rozsiane, wyposażony w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny i posiadający zaplecze mieszkalne, w pełni przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W październiku 2016 roku Fundacja oddała do użytku profesjonalny stadion wielofunkcyjny dla osób niepełnosprawnych. W trakcie budowy jest Narodowy Ośrodek Autyzmu.

2017-06-11 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: międzynarodowa konferencja nt. osób dotkniętych autyzmem

[ TEMATY ]

Watykan

konferencja

autyzm

Graziako

Wzmacniać i, tam gdzie to konieczne, ożywiać nadzieję u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w ich rodzinach i u wszystkich tych, którzy się nimi opiekują - taka jest myśl przewodnia XXIX Międzynarodowej Konferencji Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, która odbędzie się w dniach 20-22 listopada w Nowej Auli Synodalnej w Watykanie. W konferencji „Osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu: ożywiać nadzieję”, wezmą udział światowej klasy eksperci w dziedzinie autyzmu.

- Nasza konferencja została zorganizowana po to, aby lepiej sprostać wyzwaniom, jakie duszpasterstwu służby zdrowia, a także nauce, medycynie, rodzinie, placówkom oświatowym i opiece społecznej oraz generalnie społeczeństwu i rządowi stawia autyzm. Wzorem poprzednich konferencji zaproszono specjalistów reprezentujących różne dziedziny społeczno-kulturowe i religijne, aby wspólnie mogli przedstawić najlepsze osiągnięcia w dziedzinie badań, diagnostyki i leczenia, a także w zakresie wspierania zarówno tych, którzy cierpią na zaburzenia ze spektrum autyzmu jak i tych, którzy się nimi opiekują - mówi abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady.
CZYTAJ DALEJ

Wybór papieża – czym jest „Pokój Łez”?

2025-04-25 20:44

[ TEMATY ]

konklawe

Agata Kowalska

„Pokój Łez” to zakrystia Kaplicy Sykstyńskiej. Tam właśnie udaje się nowo wybrany papież bezpośrednio po przyjęciu wyboru oraz wyborze imienia. Skąd nazwa? Prawdopodobnie wielu papieży w tej szczególnej chwili płakało ze wzruszenia.

W "Pokoju Łez" papież przebiera się w białą sutannę, która od tego momentu będzie już jego strojem do końca życia. Na nowego papieża czekają przygotowane trzy sutanny w różnych rozmiarach - jest mała, średnia i duża. Zestawy te przygotowuje jeszcze przed konklawe rodzinna pracownia krawiecka Gammarelli.
CZYTAJ DALEJ

Polsko-niemiecka Msza św. w 80. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau

2025-04-26 14:05

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Dachau

wyzwolenie

Archiwum Archidiecezjalne

W sobotę 26 kwietnia około 1400 wiernych, w tym dziesięciu biskupów z Polski i Niemiec oraz ponad 50 księży, uczciło 80. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau podczas Mszy św. w języku polskim i niemieckim. Większość uczestników Eucharystii w kaplicy Męki Pańskiej na terenie byłego obozu koncentracyjnego pochodziła z Polski i polskiej wspólnoty katolickiej w Niemczech. Wydarzenie zostało zorganizowane przez archidiecezję Monachium i Fryzyngi oraz Konferencję Biskupów Niemiec we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski.

Obóz koncentracyjny w Dachau ma szczególne znaczenie dla Kościoła katolickiego w Polsce, ponieważ w czasie II wojny światowej więziono w nim około 1800 polskich księży, z których około połowa zginęła w Dachau. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup wrocławski, Józef Kupny, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na zakończenie, w ramach modlitwy o pokój, zapalono 57 świec ku pana pamiątkę 57 męczenników z Dachau, którzy zostali już beatyfikowani lub kanonizowani.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję