Reklama

Wiadomości

O. Knotz: Małżeństwa powinny się cieszyć sferą seksualną!

„Kiedy się kochacie w małżeństwie, dbacie o swoje życie duchowe, bo tak zaplanował to Pan Bóg, taki jest Jego zamysł, byście cieszyli się życiem i sferą seksualną” - zachęcał o. Ksawery Knotz OFMCap, który spotkał się w salwatoriańskiej parafii w Cygańskim Lesie, dzielnicy Bielska-Białej, z uczestnikami tygodnia modlitw za powołanych do małżeństwa „Tak na serio”. Zakonnik wygłosił wykład pt. „Być blisko – jak budować małżeństwo pełne czułości i intymności”.

[ TEMATY ]

małżeństwo

seksedukacja

clownbusiness/pl.fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wstępie o. Knotz wyjaśnił, że zmysły są potrzebne, by wejść w relację z drugim człowiekiem. „Nasze ciało daje możliwość kontaktu z inną cielesną osobą. To olbrzymia wartość” – podkreślił mówca, wskazując na zagrożenie w relacjach małżeńskich, jakim jest fałszywe, dualistyczne rozdarcie, deprecjonujące zmysłowość na rzecz specyficznie rozumianej duchowości. „Tak naprawdę, kiedy się kochacie w małżeństwie, dbacie o swoje życie duchowe, bo tak zaplanował to Pan Bóg, taki jest Jego zamysł, byście cieszyli się życiem i sferą seksualną” – dodał.

„Duchowy znaczy relacyjny. Człowiek duchowy wchodzi w relacje, nie jest skoncentrowany na sobie, nie jest obojętny wobec innych. Tak samo jesteśmy relacyjni wobec Pana Boga” – wytłumaczył. Ukazał jednocześnie przykłady życia i aktywności bezrelacyjnej. „Tam, gdzie człowiek zamyka się w sobie, w swoim świecie doznań, ten człowiek jest cielesny. Bo nie umie wchodzić w relacje. Jeżeli małżonkowie wchodzą w relacje, budują relacje, przez ciało budują więź, wykorzystują wszystkie zmysły, żeby siebie widzieć, kochać, rozmawiać, pomagać, współżyć seksualnie, są relacyjni, a więc duchowi” – stwierdził zakonnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zauważył też, że stworzonej w ten sposób wrażliwości nie da się zaprogramować. „Trzeba pielęgnować dobro, jakie powstaje między małżonkami, pielęgnować ten świat. Potem przychodzi wrażliwość: ludzie zaczynają być dla siebie bardziej czuli, bardziej się troszczyć o swoje życie seksualne” – podkreślił i zachęcił do odkrywania wyjątkowości sakramentu małżeństwa, w którym „małżonkowie, poprzez swoją płciowość, tworzą znak mężczyzny i kobiety”.

„Na czym polega wyjątkowość sakramentu małżeństwa?” – pytał autor „Seks jest boski, czyli erotyka katolika” i odpowiadał: „To Chrystus działa w więzi między małżonkami”.

Jak wytłumaczył prelegent, łaska sakramentu małżeństwa ma stworzyć jedność z dwóch całkowicie różnorodnych osób. Kapłan zachęcił, by budować tę jedność poprzez zapraszanie Pana Boga w swoje życie małżeńskie.

„W waszej wspólnocie małżeńskiej Bóg chce mieszkać. W tym sensie małżeństwo jest kwintesencją obecności Pana Boga w Kościele, czyli to jest najdoskonalsza wspólnota, gdzie Chrystus może się najpełniej objawić przez miłość męża i żony na mocy sakramentu małżeństwa” – stwierdził duchowny i przypomniał, że „obecność sakramentalna Chrystusa w małżeństwie jest obecnością pewną”.

„Działanie łaski, działanie Ducha Świętego często zaskakuje małżonków. Jak się ma świadomość, że oto tutaj jest Chrystus między nami, nagle wiele problemów się rozwiązuje w zaskakujący sposób. To jest niewykorzystany potencjał, niewykorzystana i zakryta łaska. Mówimy dużo o małżeństwie i rodzinie, ale tej łaski mało kto jest świadomy” – zaznaczył.

Reklama

Według o. Knotza, aby Bóg objawił się w relacji małżeńskiej, należy pogłębiać więź małżeńską. Przestrzegł jednocześnie, by nasze wyobrażenia o tym, jak być dobrą żoną lub dobrym mężem, konfrontować z rzeczywistością, polegającą na tym, że małżonkowie wzajemnie słuchają i odpowiadają wzajemnie na swe potrzeby i pragnienia.

Ojciec kapucyn powtórzył, że pogłębianie więzi małżeńskiej prowadzi do Boga i budowania własnej świętości. „Widzialnym znakiem więzi, w której obecny jest Chrystus w sposób niewidzialny, jest ciało w jego męskości i kobiecości. Jesteście objawieniem Pana Boga na ziemi” – zwrócił się do małżeństw, biorących udział w spotkaniu.

„Chrystus przychodzi przez wasze ciała, przez wasze zmysły. Jeśli w ten sposób nie będziemy myśleć o zmysłowości, to nie odkryjemy w ogóle sakramentu małżeństwa” – dodał. „Bóg objawia się poprzez ciało współmałżonka” – podkreślił.

Spotkanie z zakonnikiem poprzedziła Msza św., podczas której jej uczestnicy modlili się „za bojących się przyjąć sakrament małżeństwa”.

Ojciec dr Ksawery Knotz OFMCap jest duszpasterzem małżeństw i redaktorem portalu dla małżonków Szansa Spotkania. To autor książek: „Seks jest boski, czyli erotyka katolika”, „Seks, jakiego nie znacie”, „Akt małżeński", „Zaślubiny w Bogu mężczyzny i kobietyˮ.

2017-06-09 14:24

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stop Deprawacji Dzieci i Młodzieży!
Rodzicielska kontrola nad zajęciami dodatkowymi w szkołach

Niedziela Ogólnopolska 34/2019, str. 7

[ TEMATY ]

seksedukacja

Alex Green/stock.adobe.com

Wobec planowanego finansowania przez niektóre samorządy (organy prowadzące szkoły) zajęć dodatkowych w placówkach oświatowych apelujemy do rodziców o czujność i roztropność. Warto zainteresować się tym, co dzieje się w szkołach, jakiego typu zajęcia są organizowane, kto je prowadzi i jakie treści przekazuje.
CZYTAJ DALEJ

Pustelnik z Góry Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Święty Wilhelm, gdy miał 15 lat, przywdział habit zakonny. Potem postanowił nawiedzić jako pielgrzym najgłośniejsze za jego czasów miejsca święte. Udał się więc do Hiszpanii na grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, a następnie pielgrzymował po Włoszech. Chciał dotrzeć także do Ziemi Świętej, jednak w Brindisi spotkał się ze św. Janem z Matery, przyszłym założycielem nowej rodziny zakonnej, i ten zachęcił go do życia w pokucie. Pierwszą pustelnię Wilhelm zbudował we Włoszech, na Górze Maryi (Montevergine), na wysokości 1270 m. Sława jego osoby ściągała jednak do niego uczniów, którzy wybudowali obok niego domki oraz kościółek. Dla pewnego porządku Wilhelm ułożył regułę. Powstała kongregacja zakonna (wilhelmianie), która z biegiem czasu została włączona do rodziny benedyktyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Polski astronauta sprawdzi na ISS poziom hałasu

2025-06-26 07:07

[ TEMATY ]

Sławosz Uznański‑Wiśniewski

PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski

Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polski astronauta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach jednego z eksperymentów ma przetestować polski system mierzenia hałasu. Na stacji kosmicznej bowiem wcale nie jest cicho, a poziom hałasu może być dla astronautów szkodliwy.

W czwartek kapsuła Dragon, ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS nasz astronauta wykona na orbicie 13 eksperymentów. Jednym z nich będzie "Wireless Acoustics".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję