- Dokument „Chrześcijański kształt patriotyzmu” jest odpowiedzią zarówno na rzeczywiste ożywienie postaw patriotycznych, które obserwujemy jako zjawisko pozytywne, a z drugiej strony na to, co wiąże się z wypaczonym pojęciem patriotyzmu i jego realizacją w różnych w bardzo różnych obszarach życia społecznego – stwierdza abp Wojciech Polak.
Hierarcha wskazuje, że dokument episkopatu odnosi się do obszaru relacji społecznych, związanych z pomyleniem patriotyzmu z nacjonalizmem, ale także z wykorzystywaniem patriotyzmu przez bieżącą politykę, dla przeciwstawiania jednych drugim. – W wielu punktach podkreślany jest aspekt jednoczący patriotyzmu, przekraczania egoizmu i ksenofobii, otwarcie na drugich – przypomina.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prymas wskazuje, że wspólne dobro tworzą wszyscy Polacy, niezależnie od wyznania, pochodzenia czy rasy. – Musimy pamiętać, że jednostronne przeciąganie tego, że tylko ktoś ma prawo tworzyć patriotyzm, jest w istocie działaniem anty-patriotycznym, przeciwnym polskiej racji stanu.
Reklama
Zdaniem metropolity gnieźnieńskiego należy zwrócić uwagę, na zaakcentowaną w tekście potrzebę wychowywania do patriotyzmu i ukazywaniem zarówno pozytywnych obszarów polityki historycznej, jaki i niebezpieczeństw jakie się wiążą z instrumentalizacją pamięci historycznej dla bieżącej walki politycznej. - Z dużą wrażliwością trzeba podchodzić do podejmowania pewnych inicjatyw historycznych, aby nie nakładać na nie współczesnych podziałów – mówi arcybiskup.
Abp Polak przypomina, że uczenie patriotyzmu to wychowawcza misja rodziny i szkoły, a także instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Przywołuje wezwanie, abyśmy wszyscy pamiętali, że jesteśmy wezwani do kształtowania szlachetnego polskiego patriotyzmu, opartego na miłości chrześcijańskiej.
- Kluczem do właściwie rozumianego patriotyzmu, wynikającego z katolickiej nauki społecznej, jest chrześcijańska miłość bliźniego, a więc miłość bliskich i dalekich – stwierdza hierarcha.
Arcybiskup zwraca uwagę, że także sport powinien wzmagać postawy patriotyczne. – Ważna jest przestroga, żeby nasze stadiony nie były miejscem niepokojów, czy agresji, na przykład o podłożu etnicznym. Wymiar publiczny – narodowy, czy lokalny – patriotyzmu, nie był nigdy uzasadnieniem do jakichś postaw wrogości – podkreśla Prymas Polski.
Dokument Konferencji Episkopatu Polski „Chrześcijański kształt patriotyzmu” zaprezentowany będzie w piątek, 28 kwietnia w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.