Reklama

Dzień Kapłański w Łowiczu

Od wieków Kościół uroczyście świętuje dzień, w którym Jezus Chrystus ofiarował wspólnocie Kościoła dar Eucharystii i ustanowił sakrament kapłaństwa. Zgodnie z tradycją, przed południem w łowickiej bazylice katedralnej sprawowana była Msza św. Krzyżma, której po raz ostatni jako pasterz naszej diecezji, przewodniczył bp Alojzy Orszulik. Uczestniczyło w niej około130 kapłanów ze wszystkich zakątków naszej diecezji. Przybyli by odnowić swoje przyrzeczenia złożone podczas święceń kapłańskich. Podczas Mszy św. Biskup Łowicki poświęcił oleje używane podczas udzielania sakramentów, sprawowania obrzędów konsekracji kościołów i naczyń liturgicznych. Oleje chorych i katechumenów zostały poświęcone tuż po modlitwie konsekracyjnej a przed Ojcze nasz, natomiast olej Krzyżma św. - po modlitwie po Komunii św., tuż przed błogosławieństwem końcowym.

Niedziela łowicka 17/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Olej poświęcony podczas tej porannej wielkoczwartkowej Mszy św. nazywa się w języku łacińskim „chrisma”, stąd też pochodzi jej spolszczona nazwa - Msza Krzyżma. Ukazuje ona najczytelniej wspólnotę kapłanów, ich jedność z biskupem, jedność biskupów i kapłanów Kościoła lokalnego z Chrystusem, aby z Nim i w mocy Ducha Świętego głosić na łowickiej ziemi Ewangelię. W swej homilii bp Alojzy Orszulik nawiązał do listu Ojca Świętego Jana Pawła II z 1991 r. skierowanego do kapłanów na Wielki Czwartek, który, podejmuje ważny problem tożsamości kapłana. Dostojny Kaznodzieja nawiązał także do liturgii święcenia olejów. „Dzisiejsza odnowa przyrzeczeń kapłańskich łączy się z liturgią święcenia olejów; w niektórych Sakramentach Kościoła wyrażają one namaszczenie Duchem Pańskim, pochodzące z tej pełni, jaka jest w Chrystusie. Przypomnijmy sobie moment namaszczenia naszych dłoni przez biskupa w akcie święceń olejem krzyżma. Przez ten akt oddaliśmy nasze dłonie na służbę Chrystusowi; w te namaszczone dłonie bierzemy Ciało i Krew Pana, by je rozdzielać wiernym. Namaszczenie Duchem Świętym urzeczywistnia dar łaski uświęcającej, poprzez który człowiek staje się w Chrystusie uczestnikiem natury Bożej. Liturgia wielkoczwartkowa jest szczególnym momentem w ciągu roku, kiedy możemy i powinniśmy sakramentalną łaskę kapłaństwa odnowić w sobie i ożywić. Dokonujemy tego w zjednoczeniu z Biskupem i całym Prezbiterium, mając w oczach tajemnicę Wieczernika: tę wielkoczwartkową i tę z dnia Pięćdziesiątnicy. Wchodząc w Boskie głębokości Chrystusowej Ofiary, otwieramy się równocześnie w stronę Ducha Świętego - Parakleta, którego darem jest nasz szczególny udział w jedynym kapłaństwie Chrystusa - Wiecznego Kapłana. To za sprawą Ducha Świętego możemy działać «in persona Christi», sprawując Eucharystię oraz całą sakramentalną posługę dla zbawienia drugich.” Nasze świadczenie o Chrystusie jest często bardzo niedoskonałe i kalekie. Jakimż umocnieniem pozostaje dla nas to zapewnienie, że On - Duch Prawdy daje przede wszystkim świadectwo o Chrystusie (por. J 15/26). Niech nasze ludzkie świadczenie otwiera się nade wszystko dla Jego świadectwa. (…) Jeżeli czujemy, jak nasze posłannictwo nas przerasta, tym bardziej otwierajmy się na działanie Ducha Świętego. Zwłaszcza wtedy, gdy opór umysłów i serc, opór cywilizacji zrodzonej pod wpływem „ducha tego świata” (por. l Kor 2,12) staje się szczególnie wyczuwalny i dotkliwy.
W Mszy św. Krzyżma uczestniczył bp Józef Zawitkowski, oraz licznie przybyli do bazyliki katedralnej kapłani, klerycy, osoby konsekrowane, lektorzy, ministranci oraz wierni świeccy. Wszyscy wspólnie wyrazili wdzięczność Chrystusowi za dar Eucharystii i kapłaństwa. Na zakończenie liturgii do wszystkich kapłanów słowo-zaproszenie skierował bp Alojzy Orszulik: „Kończymy nasze spotkanie przy stole eucharystycznym. Chciałbym wszystkich kapłanów zaprosić do przejścia od stołu duchowego do tego doczesnego. Będziemy mieli okazję wymienić nasze myśli.”
Umocnieni na duchu duszpasterze rozjechali się do swoich parafii. Jeszcze tego samego dnia w godzinach popołudniowych sprawowali dla swoich parafian Mszę św. Wieczerzy Pańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanclerz Niemiec atakuje Unię Europejską

2026-01-24 14:12

[ TEMATY ]

Unia Europejska

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

"Niemcy i Europa zmarnowały niesamowity potencjał. Staliśmy się światowymi mistrzami nadmiernej regulacji i zerowego wzrostu" – te słowa nie pochodzą z ust polityka PiS, ale od samego kanclerza Niemiec Friedricha Merza. To bardzo mocny cios wymierzony w politykę Angeli Merkel i szefowej KE Ursuli von der Leyen.

Unia Europejska jest w głębokim kryzysie, grozi jej samozagłada, albo przynajmniej pogłębiająca się marginalizacja na globalnej scenie gospodarczej. Chiny i USA rozwijają się i mają wzrost gospodarczy, a Unia Europejska produkuje tylko swoje regulacje. - Jednolity rynek został kiedyś stworzony, aby stworzyć najbardziej konkurencyjny obszar gospodarczy na świecie, ale zamiast tego staliśmy się światowym mistrzem w nadmiernej regulacji – mówił kanclerz Niemiec na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Słowa Bożego: Jak sprawić, by Pismo Święte towarzyszyło Ci każdego dnia?

2026-01-25 16:17

[ TEMATY ]

Niezbędnik Katolika

mk

Dzisiejsza Niedziela Słowa Bożego to idealna okazja, by przypomnieć, że Pismo Święte nie powinno kurzyć się na półce, ale „pracować” w naszym codziennym życiu.

A jeśli szukasz narzędzia, które sprawi, że Słowo będzie zawsze pod ręką – dosłownie i w przenośni – mamy dla Ciebie coś specjalnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję