Reklama

Wiadomości

Senat upamiętnił lekarza i społecznika Władysława Biegańskiego

[ TEMATY ]

dr Władysław Biegański

Fot. z książki "Dr Władysław Biegański - Częstochowianin stulecia"

Dr Władysław Biegański

Dr Władysław Biegański

Fotografie ilustrujące życie prywatne, fragmenty rękopisów i książek z zakresu medycyny i filozofii składają się na wystawę poświęconą lekarzowi, humaniście i społecznikowi Władysławowi Biegańskiemu. Wystawę w Senacie otworzył w środę marszałek Stanisław Karczewski.

Wystawa „Doktor Władysław Biegański - życie i dzieło. W stulecie śmierci” inauguruje obchody 100-lecia śmierci tego lekarza, badacza, społecznika, współtwórcy deontologii lekarskiej.

Na ekspozycję, przygotowaną przez Muzeum Częstochowskie we współpracy z Towarzystwem Lekarskim Częstochowskim, składają się fotografie ilustrujące życie prywatne i działalność Władysława Biegańskiego, fragmenty jego rękopisów, wybrane publikacje książkowe z zakresu medycyny i filozofii, a także myśli i aforyzmy, zebrane w zbiorze opublikowanym w 1899 r. Dzięki wystawie można poznać historię Biegańskiego i najważniejsze miejsca związane z jego życiem.

Marszałek Karczewski przypomniał, że Senat w listopadzie ub. roku zdecydował, że Biegański będzie jednym z patronów 2017 r.

Powinniśmy pokazywać osoby, które zasłużyły się, wniosły w nasze życie wyjątkowe rzeczy, a są nieznane

— powiedział marszałek Senatu.

Podkreślił, że Biegański to niezwykle interesująca, inspirująca i wyjątkowa postać. Karczewski przypomniał kilka aforyzmów Biegańskiego:

Jest to złota zasada w życiu wymagać mało od świata, a dużo od siebie;

Człowiek, który lubi swój zawód zawsze wybić się musi, kto szuka tylko chleba w swoim zawodzie, ten chleb może znajdzie, ale pustki w życiu tym sposobem nie wypełni;

Pamiętajmy o tym, że medycyna urodziła się z niedoli, a rodzicami jej chrzestnymi były miłosierdzie i współczucie. Bez pierwiastka filantropijnego medycyna byłaby najpospolitszym, a może wstrętnym nawet rzemiosłem.

Senatorowie w listopadzie ub. roku, w uchwale ustanawiającej rok 2017 rokiem Biegańskiego napisali, że podjęli taką decyzję, by w setną rocznicę jego śmierci „oddać należny hołd temu zasłużonemu lekarzowi, który swoje życie poświęcił dobru wspólnemu”. Senat zwrócił wówczas się do uczelni medycznych i samorządu zawodowego o popularyzację postaci Biegańskiego.

Reklama

Senatorowie przypominali, że Biegański zmarł 29 stycznia 1917 r.; po studiach w Warszawie, Berlinie i Pradze osiedlił się w 1883 r. w Częstochowie, obejmując kierownictwo Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny oraz stanowiska lekarza miejskiego i lekarza Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Uczynił z małego prowincjonalnego szpitala w Częstochowie ośrodek naukowy - „małą klinikę”, której dorobek porównywano z dorobkiem ośrodków uniwersyteckich - napisali senatorowie. Wybrany został przez mieszkańców swego miasta na Częstochowianina Stulecia.

Biegański w ciągu 35 lat pracy w Częstochowie ogłosił drukiem 132 prace w dziedzinie medycyny i filozofii. Był prekursorem kilku dziedzin medycyny, w tym neurologii, kardiologii, ortopedii.

2017-02-02 09:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięci dr. Władysława Biegańskiego

Wydana w tym roku książka "Doktor Władysław Biegański - polski Hipokrates", to kolejny tom dokumentujący działania Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego upamiętniający postać, pracę naukową i zasady etyczne wielkiego częstochowianina dr. Władysława Biegańskiego, o którym już 100 lat temu Władysław Tatarkiewicz napisał, że była to piękna postać polskiego uczonego, który nie ubiegał się o zaszczyty, a szukał uczciwie i bez zastrzeżeń prawdy, był człowiekiem tytanicznej pracy.

W książce zebrano materiały z obchodów 100-lecia śmierci Doktora podczas uchwalonego przez Senat RP Roku Władysława Biegańskiego. Książka przypomina wydarzenia jubileuszu m. in.: otwarcie w siedzibie Senatu RP biograficznej wystawy dr. Biegańskiego, modlitwę przy grobie Doktora na cmentarzu Kule w Częstochowie, poświęcone dr. Biegańskiemu Jasnogórskie rozważania apelowe abp. Wacława Depo - metropolity częstochowskiego, jubileuszową galę w Filharmonii Częstochowskiej z wystąpieniem inauguracyjnym prof. Mariana Zembali i dr. Łukasza Kulaka "Światło w medycynie, pamięci doktora Władysława Biegańskiego". Książka zawiera również zbiór materiałów z zorganizowanej w Częstochowie konferencji naukowej pt. "Doktor Władysław Biegański i jego epoka. Filozofia i etyka w medycynie wczoraj i dziś".

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję