Reklama

Pamięci profesora

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszą rocznicę śmierci profesora Włodzimierza Fijałkowskiego w Centrum Służby Rodzinie bp Adam Lepa wraz z wikariuszem biskupim ds. Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin - ks. prał. Stanisławem Kaniewskim i ks. Adamem Bajerem celebrowali Mszę św. w intencji zmarłego. W Najświętszej Ofierze uczestniczyli członkowie najbliższej rodziny, znajomi, pracownicy i współpracownicy Centrum, kilkuosobowa delegacja matek z dziećmi i siostrami zakonnymi z Domu Samotnej Matki, a także ci wszyscy, którzy znali wybitnego położnika i pragnęli modlić się za jego duszę.
- Był wybitnym Polakiem, łodzianinem, chrześcijaninem, uczonym, lekarzem - mówił w homilii bp Adam Lepa. - Wszyscy, którzy znali Profesora znali również jego hierarchię wartości.
Wierność ideałom, wartościom chrześcijańskim w zgodzie z powołaniem lekarskim była czymś najważniejszym. Dlatego mówiąc po ludzku tracił wiele: nie awansował, bo wybrał te wartości, które były nadrzędne i pozostał im wierny.
- Trzeba nam realizować z mocą jego misję, której poświecił całe swoje życie - powiedział na zakończenie Mszy św. ks. Stanisław Kaniewski. - Kieruję też prośbę do wszystkich, którzy zetknęli się z Profesorem i jego działalnością o spisywanie swoich wspomnień. Powinny one zawierać miejsce i okoliczności spotkania, zapamiętane wypowiedzi, wpływ jego osoby na innych ludzi, a także dane osoby wspominającej. Najciekawsze wypowiedzi będą umieszczane na stronie internetowej Human Life International (www.hli.org.pl) Fundusz Dar Życia Prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, a w przyszłości w planowanym wydaniu książkowym.
Po Mszy św. swoimi wspomnieniami o Profesorze podzieliła się dr Maria Tyszko z łódzkiej Szkoły Rodzicielstwa.
- Ja nie słyszałam, żeby Profesor mówił o kimkolwiek, że ma do czynienia z trudnym przypadkiem. W każdej sytuacji widział przede wszystkim człowieka, który potrzebuje pomocy medycznej albo ludzkiego wsparcia.
Włodzimierz Fijałkowski współtworzył Szkołę Rodzicielstwa w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, która realizuje autorski program Profesora i nosi jego imię. W dniu 31 maja 1994 r. Jan Paweł II mianował prof. Fijałkowskiego członkiem Papieskiej Akademii Życia.
- Nasza córka jest pierwszym dzieckiem w Polsce, które urodziło się w porodzie rodzinnym - wspomina syn Profesora Paweł. - To jest odnotowane w dokumentach Akademii Medycznej. Tata wykorzystał nas do swojego planu. Staliśmy się rodziną, która żyła jego ideami.
- Wiedziałam o tym - mówi Monika Fijałkowska - bo zawsze rocznica powstania szkoły rodzenia była dniem moich urodzin, o których Dziadek zawsze pamiętał.
- Był bardzo ciepłym człowiekiem, z nutą przygody. Przypominam sobie spływ kajakowy sprzed trzech, czterech lat, gdzie my młodzi byliśmy zmęczeni, a dziadek nigdy nie narzekał i jeszcze nam dodawał otuchy - wspomina wnuczka Profesora.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie tylko „Pasja”. Filmowe propozycje na Wielki Post

2026-03-20 07:20

[ TEMATY ]

Wielki Post

filmy

Mat.prasowy

„Uczta Babette”

„Uczta Babette”

O tym, że kino pasyjne w XXI wieku przeżywa renesans, a sztuka filmowa „sięga niejako po materiał gotowy przenosząc go na wielki ekran” - mówił ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego w rozmowie z mediami watykańskimi. Filmoznawca mówiąc o kinie pasyjnym dodał, że filmografia na ten temat jest niesłychanie bogata – liczy setki tytułów, a „zainteresowanie Ewangelią Chrystusa, Jego Męką i nadzieją Zmartwychwstania pozwala widzom na uczestniczenie w ewangeliach audiowizualnych”.

Ks. prof. Marek Lis wskazał, że kino – i szerzej kultura – są miejscami, które pozwalają na doświadczenie obecności Pana Boga. Mówiąc językiem filozoficznym – doświadczyć transcendencji, tego „co podnosi ducha człowieka w stronę wymiaru niewidzialnego, nadprzyrodzonego, Bożego”.
CZYTAJ DALEJ

Islandia: śledztwo w sprawie wypowiedzi katolickiego księdza na temat homoseksualizmu

2026-03-20 07:16

[ TEMATY ]

Islandia

ks. Paweł Kłys

Islandzka policja potwierdziła, że trwa śledztwo w sprawie wypowiedzi katolickiego księdza na temat homoseksualizmu, które mogą naruszać krajowe przepisy zakazujące terapii konwersyjnej. Policja w Reykjaviku oświadczyła, że zbada wypowiedzi księdza prał. Jakoba Rollanda, udzielone islandzkiej telewizji państwowej RÚV na początku marca, aby ustalić, czy należy wszcząć postępowanie karne przeciwko kapłanowi, który pełni również funkcję kanclerza diecezji w Reykjaviku

Ks. Rolland, Francuz, który mieszka na Islandii od dziesięcioleci i zmienił imię z Jacques na Jakob, aby nadać mu bardziej islandzki charakter, stwierdził, że członkowie społeczności LGBTQ nie otrzymują pomocy, jeśli chcą „porzucić ten styl życia”. „Właśnie tego brakuje we współczesnym społeczeństwie. Ci, którzy chcą porzucić ten styl życia, nie otrzymują żadnej pomocy” - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Białoruś: zatrzymano kapłana katolickiego

2026-03-20 19:56

[ TEMATY ]

ksiądz

Białoruś

Mińsk

aresztowany

Adobe Stock

16 marca białoruskie służby zatrzymały ks. Anatola Parachniewicza, proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Olkowiczach w rejonie wilejskim — poinformowało Centrum Praw Człowieka „Wiasna”. Duchowny jest jedną z kilku osób zatrzymanych w ostatnich dniach w ramach nasilonych działań wobec środowisk religijnych - donosi portal „Głos znad Niemna”.

Kapłan od blisko dwóch dekad pełni posługę w Olkowiczach, gdzie dał się poznać jako duszpasterz, lokalny historyk i opiekun zabytkowego kościoła — jednej z najważniejszych świątyń regionu. W rejonowej gazecie „Peramoga” w 2020 roku opisywano go jako „pasterza dusz, historyka i zbieracza dawności”, podkreślając jego wkład w dokumentowanie dziejów okolicznych miejscowości oraz troskę o zachowanie lokalnego dziedzictwa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję