Reklama

Niedziela Wrocławska

XII Forum Historyczno-Patriotyczne „Służąc Ojczyźnie 1939-1963”

Z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej 9 listopada br. odbędzie się kolejne, już XII Forum Historyczno-Patriotyczne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gośćmi będą świadkowie historii – kombatanci, z których najstarszy ma 95 lat (!), a najmłodszy 85. W chwili rozpoczęcia II wojny światowej mieli od 7 do 18 lat, więc wystarczająco dużo by mogli opowiedzieć młodzieży szkolnej o przeżyciach, które były ich osobistym udziałem i ich pokolenia. Są to nieliczni już autentyczni świadkowie okropieństw minionej wojny i trudnych, często wręcz tragicznych lat powojennych, gdy wbrew woli Polaków rozpoczęto w Polsce budowę komunizmu.

Gośćmi będą Feliks Kostecki – żołnierz 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, Feliks Trusiewicz - Polak, mieszkaniec Wołynia, który cudem ocalał z rzezi zgotowanej przez policję ukraińską i Niemców, Stefan Siejka - Prezes Wrocławskiego Oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych okresu stalinowskiego „Jaworzniacy” i Genowefa Aleksander, którą w wieku lat 16 uznano za wroga Polski Ludowej i przez dwa lata trzymano w stalinowskim więzieniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Forum uczniowie i nauczyciele XVII-tki będą mogli zapoznać się też z działalnością Instytutu Pamięci Narodowej. Wojciech Trębacz - główny specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN opowie m.in. o prowadzonych przez IPN poszukiwaniach miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego lat 1944-1956. Z kolei Ilona Gosiewska - prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen opowie o działalności kierowanej przez nią organizacji, która wspiera Polaków, w tym kombatantów mieszkających na Kresach, pomaga żyjącym Żołnierzom Wyklętym i działa na rzecz zachowania pamięci o tych, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę.

XII Forum Historyczno-Patriotyczne zostanie otwarte przez dyrektor Małgorzatę Iwankiewicz o godzinie 8.55, a zakończy się o godz. 14.25. Specjalnym gościem Forum będzie Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, który pojawi się o godz. 9.50, wygłosi krótkie przemówienie i pozostanie do końca spotkania z Wojciechem Trębaczem.

Reklama

XII Forum Historyczno-Patriotycznemu towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej zatytułowana „Skazani przez władzę ludową 1944–1954”, której trzy plansze będą do obejrzenia na korytarzu na trzecim piętrze naprzeciwko gabinetu 311, a wszystkie pozostałe w gabinecie 314.

Przy okazji informujemy i już zapraszamy na spotkanie z wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, kierującym pracami badawczymi i poszukiwawczymi Żołnierzy Wyklętych, które odbędzie się 10 lutego 2017 r. w ramach naszych szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Program XII Forum Historyczno-Patriotycznego

Świadek historii: Feliks Kostecki, lekcja 2: godz. 8.55-9.40

„Wołyń mojego dzieciństwa. Armia Krajowa mojej młodości - wspomnienia”

Feliks Kostecki ps. Lech (ur. 1 stycznia 1925r. w Kowlu na Wołyniu) - ppłk poż. w st. spocz. Podczas drugiej wojny światowej Feliks Kostecki był żołnierzem słynnej 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej.

Wykład: Wojciech Trębacz, lekcja 3: godz. 9.50-10.35

„Instytut Pamięci Narodowej w procesie przywracania pamięci historycznej”

Wojciech Trębacz, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN; wiceprezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; autor artykułów naukowych i popularno-naukowych oraz opracowań dydaktycznych (m.in. „Krok ku niepodległości. Studencki Komitet Solidarności we Wrocławiu 1977-1980”); autor i współautor wystaw (m.in. „Skazani na karę śmierci w czasach stalinowskich i ich losy”, „Ludzie UB”, Breslau-1945-Wrocław”, „Miejsca represji i kaźni na Dolnym Śląsku 1939-1956”)

Świadek historii: Feliks Trusiewicz, lekcja 4: godz. 10.45-11.30

„Podczas drugiej wojny światowej straciłem całą rodzinę. Cudem ocalałem z masakry wioski, w której mieszkałem.”

Reklama

Feliks Trusiewicz, ur. w listopadzie 1921 r. na Wołyniu. Autor szeregu wspomnień o jego ziemi rodzinnej z okresu międzywojennego i drugiej wojny światowej. Pozycje te wzbogacają wiedzę o specyfice Wołynia z jego różnorodnością etniczną, romantyzmem kulturowym, urzekającym folklorem i krajobrazem. Wspomnienia Trusiewicza nie pomijają tragicznych losów ludności polskiej prześladowanej i deportowanej na Sybir przez okupantów sowieckich, a później represjonownej przez okupantów niemieckich. Relacjonują także zagładę Żydów i rzeź ludności polskiej dokonaną przez oddziały UPA.

Wykład: Ilona Gosiewska, lekcja 5: godz. 11.50-12.35

Stowarzyszenie „Odra - Niemen” w działaniach na rzecz ratowania polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami Polski oraz wspierania Kombatantów mieszkających na Kresach, w Polsce i na całym świecie”

Ilona Gosiewska – Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen. Stowarzyszenie jest organizacją, której głównym celem jest rozwijanie inicjatyw i projektów kresowych, polonijnych, historycznych i edukacyjnych. Stowarzyszeniu leży też na sercu sprawa budowy we Wrocławiu Pomnika Żołnierzom Wyklętym.

Świadek historii: Stefan Siejka, lekcja 6: godz. 12.45-13.30

„Dlaczego chciałem przemocą obalić ustrój PRL?”

Kpt. rez. Stefan Siejka, ur. 2 III 1931 r. Prezes wrocławskiego oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”. W 1948 r. wstąpił do tajnej organizacji Młode Wojsko Polskie, której celem było "obalenie przemocą ustroju Państwa Polskiego". Aresztowany 21 XI 1949r. w wieku lat 18. Za działalność w tej organizacji w 1950r. skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Wyrok odsiadywał m. in. w obozie pracy w Jaworznie. Zwolniony 18 V1956 na mocy amnestii.

Świadek historii: Genowefa Aleksander, lekcja 7 godz. 13:40-14:25

„Co się stało 67 lat temu, gdy z koleżankami szłam na sprawdzian z matematyki?”

Reklama

Porucznik rez. Genowefa Aleksander, ur. 10 XI 1932 r., członek Narodowych Sił Zbrojnych, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. W wieku 16 lat została w 1949 r. aresztowana za „przynależność do nielegalnej organizacji, która przemocą dążyła do obalenia organów władzy demokratycznej i ustroju państwa ludowego”. Została uznana za wroga Polski Ludowej. Pani Genowefa Aleksander spędziła cztery miesiące w areszcie Urzędu Bezpieczeństwa w Bolesławcu, a następnie została przewieziona do Wrocławia, gdzie w areszcie na ul. Sądowej spędziła 2 lata i jeden dzień.

Uwaga! Zapowiadana wcześniej obecność na naszym Forum Zbigniewa Lazarowicza (ur. 1925) nie dojdzie niestety do skutku, ze względu na nagłe pogorszenie się stanu Jego zdrowia.

2016-11-08 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: obchody Święta Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej

[ TEMATY ]

święto niepodległości

BOŻENA SZTAJNER

Centralne uroczystości Święta Niepodległości odbędą się w sobotę 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie. W obchodach wezmą udział przedstawiciele Episkopatu Polski oraz najwyższe władze państwowe na czele z prezydentem, premierem oraz marszałkami Sejmu i Senatu. "Niech nasza obecność w Świątyni Opatrzności Bożej będzie wyrazem dziękczynienia Bogu za dar odzyskanej wolności" - napisał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w zaproszeniu na uroczystości.

Uroczystości Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego oraz Stanisława Karczewskiego, a także przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski rozpoczną się w Świątyni Opatrzności Bożej od uroczystej Mszy świętej o godz. 9.00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)

CZYTAJ DALEJ

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

O. Bortnik zauważa, że patrząc na czerwcowe pielgrzymowanie, widać niejakie ożywienie. Są parafie, które po latach przerwy spowodowanej nie tylko pandemią, powracają do zwyczaju letnich „rekolekcji w drodze”. Teraz to specjalny czas dla Ślązaków. W czerwcu, a zwłaszcza lipcu nie ma prawie dnia, by na Jasną Górę nie przychodzili wierni z Górnego Śląska. Często jest to jeden dzień w drodze, jeden na Jasnej Górze i powrót pieszo. Niektórzy pozostają na Jasnej Górze nawet kilka dni. Do pielgrzymów pieszych dołączają wierni, którzy docierają autokarami, rowerami, a nawet biegiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję