Już w lutym 1943 r., a więc na dwa i pół roku przed zrzuceniem bomb na Hiroszimę i Nagasaki, Pius XII wyraził głębokie zaniepokojenie możliwością użycia w takim celu energii atomowej – przypomniane zostało w wystąpieniu na zebraniu poświęconym rozbrojeniu atomowemu, które w imieniu abp. Bernardito Auzy przedstawił pierwszy sekretarz Misji Stolicy Apostolskiej przy ONZ prał. Simon Kassas. Tenże papież po tragedii, jakiej doznały w 1945 r. te dwa japońskie miasta, widząc, że skutków działania takiej broni zupełnie nie da się kontrolować i działa ona na oślep, domagał się jej całkowitego zakazu.
Watykański dyplomata przytoczył słowa Ojca Świętego, skierowane przed dwoma laty, w grudniu 2014 r., do uczestników wiedeńskiej konferencji o humanitarnych skutkach użycia broni nuklearnej. Franciszek wyraził wtedy nadzieję, że „pragnienie pokoju i braterstwa, głęboko zakorzenione w ludzkim sercu, zaowocuje konkretnymi sposobami zapewnienia, iż broń nuklearna zostanie na zawsze zakazana z pożytkiem dla naszego wspólnego domu”. „Stolica Apostolska – stwierdził jej przedstawiciel w ONZ – powtarza wołanie ludzkości o uwolnienie jej od widma wojny atomowej”. Dlatego Watykan bierze czynny udział w konferencjach o skutkach takiej broni i regularnie popiera kroki podejmowane celem pełnego rozbrojenia nuklearnego. Broń ta daje bowiem fałszywe poczucie bezpieczeństwa, wcale nie zapewniając pokoju. Tymczasem nadal są państwa, które modernizują swe arsenały, zamiast z nich całkowicie zrezygnować, jak winny uczynić.
Watykański przedstawiciel poparł też rezolucję 2310 oenzetowskiej Rady Bezpieczeństwa z 23 września b. r. wzywającą do podpisania czy ratyfikowania przyjętego przed 20 laty traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową pozostałe osiem państw, co jest warunkiem jego wejścia w życie. Są to Chiny, USA, Egipt, Izrael, Indie, Iran, Pakistan i Korea Północna. Dyplomata przypomniał przy tym słowa Papieża wygłoszone przed rokiem w ONZ: „Trzeba zaangażować się na rzecz świata bez broni jądrowej, wprowadzając w pełni w życie literę i ducha traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej celem całkowitego zakazu tych narzędzi walki”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu