Warsztaty po raz kolejny poprowadziły lekarze pediatrzy Agnieszka Jalowska oraz Bogumiła Trent. Była to już trzecia, i z pewnością nie ostatnia, odsłona tych warsztatów zorganizowana przez lubińską Poradnię. Przeprowadzenie jej było możliwe dzięki darowiźnie Fundacji KGHM Polska Miedź.
Agata Szymkowiak
Podczas warsztatów niezbędne minimum teorii przeplatało się z ćwiczeniami praktycznymi. Omawiane były takie zagadnienia, jak ocena stanu dziecka, resuscytacja, postępowanie przy zadławieniu, zatruciach, drgawkach, utracie przytomności, zranieniach czy oparzeniach. Były też tematy przydatne na co dzień, jak kompletowanie domowej apteczki. Każdy z uczestników kilkakrotnie mógł przećwiczyć techniki udzielania pomocy na fantomie, pod okiem prowadzących, co pozwalało na ewentualne korekty czy zadanie dodatkowych pytań. Tych ostatnich było szczególnie dużo, ponieważ wielu rodziców miało już za sobą sytuacje zagrożenia zdrowia i życia swoich dzieci. Była to dla nich dodatkowa motywacja do udziału w warsztatach. Cieszy jednak szczególnie fakt obecności mam w stanie błogosławionym, które zawczasu pomyślały o tym, by być przygotowanymi na różne sytuacje, jakie mogą się przydarzyć po narodzinach dziecka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Duże zainteresowanie warsztatami wśród mieszkańców Lubina i okolic to z pewnością pozytywny sygnał. Istotny jest fakt, że osoby, które wzięły udział w warsztatach z większym prawdopodobieństwem zachowają zimną krew w sytuacji zagrożenia życia ich dziecka. Kiedy przećwiczy się pewne schematy postępowania, jest szansa, że gdy trzeba będzie je zastosować, człowiek zadziała w pewien sposób automatycznie i nie da się ponieść emocjom.
Przy tej okazji warto przypomnieć, że już niebawem, we wrześniu ruszą warsztaty dla rodziców z komunikacji i wychowania. Szczegółowe informacje na temat działalności Poradni można znaleźć na stronie www.pr.diecezja.legnica.pl oraz na profilu Poradni na Facebooku (facebook.com/poradniajbm), a także kontaktując się z Poradnią telefonicznie lub mailowo.