Reklama

700-lecie parafii św. Wawrzyńca w Kutnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

3 maja parafia św. Wawrzyńca w Kutnie świętowała 700-lecie swego istnienia. Z tej okazji biskup łowicki Alojzy Orszulik odprawił wieczorną uroczystą Mszę św. kościele parafialnym.

Eucharystia poprzedzona została uroczystościami patriotyczno-wojskowymi na placu Wolności, których gospodarzami byli: prezydent Miasta Kutna Krzysztof Wacław Dębski, ks. prał. Stanisław Pisarek - dziekan kutnowski i proboszcz parafii św. Wawrzyńca, oraz płk Andrzej Klembalski - dowódca Garnizonu Kutno. Honorowymi gośćmi uroczystości byli biskup łowicki Alojzy Orszulik i gen. Maciej Żytecki - szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i dowódca Garnizonu Łódź. Licznie przybyły poczty sztandarowe kutnowskich instytucji i szkół.

Uroczystości patriotyczne

Na wstępie organizatorzy przypomnieli znaczenie uchwalonej 210 lat temu Konstytucji 3 Maja: jednej z najlepszych ustaw zasadniczych w historii światowego konstytucjonalizmu.

"Ale dzień dzisiejszy - zaznaczył w imieniu organizatorów Ireneusz Michalski - jest również dniem szczególnym w wymiarze lokalnym. Będziemy dziś świadkami odnowienia przez żołnierzy starszego rocznika przysięgi wojskowej według nowej roty oraz promocji na pierwszy stopień oficerski Wojska Polskiego żołnierzy rezerwy oraz kombatantów".

Podkreślono także religijny wymiar święta 3 Maja w Kutnie: " Uroczystości wojskowe powiązane są z obchodami 700-lecia parafii pw. św. Wawrzyńca w Kutnie. Największą kutnowską parafię utworzono na przełomie XII i XIII w. W tekstach źródłowych Kutno oraz parafia po raz pierwszy pojawia się w dokumentach kościelnych z roku 1301. Cezura ta jest oficjalnie przyjęta przez władze kościelne jako data erygowania parafii. W miejscu dzisiejszej świątyni stał drewniany kościół, który w końcu XV w. uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Z końcem XV w. (jak podają źródła) wojewoda łęczycki Mikołaj wystawił w Kutnie murowaną świątynię, która przetrwała do roku 1881, kiedy to nakazano jej rozbiórkę. W latach 1885-87 rozpoczęto według planów inżyniera Konstantego Wojciechowskiego budowę nowego kościoła. Wzniesiona z końcem XIX w. świątynia służy wiernym z terenu Kutna do dziś.

W programie uroczystości patriotyczno-wojskowych znalazł się m.in. występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej z Poznania. Jest to jedyna orkiestra reprezentacyjna wojsk lotniczych w obrony powietrznej w Polsce. Istnieje od 55 lat i daje rocznie około 300 koncertów w kraju i za granicą. W 1992 r. zagrała dla Ojca Świętego Jana Pawła II w jego letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Kierownikiem orkiestry jest płk Lechosław Wilk, ale podczas koncertu w Kutnie jego obowiązki pełnił chorąży Paweł Joks.

Po występie orkiestry płk Andrzej Klembalski - dowódca Garnizonu Kutno złożył meldunek szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, gen. Maciejowi Żyteckiemu. Asystowali mu marszałek województwa łódzkiego Mieczysław Teodorczyk i Krzysztof Wacław Dębski - prezydent miasta Kutna. Następnie wprowadzono kompanię honorową 37 Dywizjonu Lotniczego z Leźnicy Wielkiej i odbyło się powitanie gen. Żyteckiego z pododdziałami. Po przekazaniu dowodzenia mjr. Konarskiemu wciągnięto flagę państwową i odegrano hymn narodowy.

Po przywitaniu gości przez Prezydenta Kutna odbyła się przysięga wyróżnionych żołnierzy rezerwy na sztandar i promocja na pierwszy stopień oficerski WP żołnierzy rezerwy i kombatantów. Błogosławieństwa nowo zaprzysiężonym udzielił ks. ppłk. dr Marek Pietrusiak. Następnie odbyły się wystąpienia zaproszonych gości i defilada Kompanii Honorowej oraz żołnierzy rezerwy, weteranów, kombatantów, uczniów szkół średnich i harcerzy.

Msza św. dziękczynna

Po defiladzie uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła św. Wawrzyńca na Mszę św. sprawowaną przez Biskupa Łowickiego. W Eucharystii uczestniczyli kapłani z parafii kutnowskich i z okolicznych miejscowości, członkowie oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej i innych wspólnot.

Głos zabrał ks. prał. Stanisław Pisarek - proboszcz i dziekan kutnowski. Nazwał on uroczystości patriotyczno-wojskowe lekcją miłości Ojczyzny dla młodego pokolenia, a potem powiedział: "Siedem wieków to długa historia. Jestem przekonany, że wiele dobra dokonało się w tej świątyni i w tym mieście. Nasza parafia rozrosła się i stała się matką czterech innych parafii. Na ten piękny jubileusz otrzymaliśmy także wspaniały dar od Ojca Świętego: w czerwcu 1999 r. w gronie błogosławionych znaleźli się dwaj kapłani, którzy tu pracowali i zginęli męczeńską śmiercią: ks. prał. Michał Woźniak i ks. Michał Oziębłowski".

Bp A. Orszulik powiedział: "Nie bez wzruszenia rozpoczynam liturgię Mszy św., aby dziękować Miłosiernemu Bogu za dar parafii tak zasłużonej, ale nade wszystko, aby się włączyć w modlitwę, która płynie dziś ze wszystkich świątyń: o pomyślność Polski, naszego wspólnego Domu. Jak tu dziś nie dziękować Bogu za to wszystko, co jest naszym udziałem, za taką wspólnotę liturgiczną, w której uczestniczą przedstawiciele władz cywilnych prawie najwyższego stopnia, oddziały żołnierzy czynnej służby i ci zasłużeni, którzy wiele przecierpieli dla Ojczyzny. Pragnę wyrazić ks. prał. Pisarkowi podziękowanie nie tylko za powitanie, ale za zorganizowanie tej uroczystości wspólnie z Prezydentem Miasta Kutna. Widać, że Kościół łączył i łączy, to, co święte i to co świeckie. Wszyscy zachowujemy swoją tożsamość, wiemy, jakie jest nasze miejsce w naszej Ojczyźnie i w naszych wspólnotach diecezjalnych i parafialnych" .

W homilii Ksiądz Biskup wrócił pamięcią do wydarzeń Okrągłego Stołu, których był uczestnikiem - "bo gdyby nie było tamtych dni, nie byłoby takiego zgromadzenia liturgicznego w kutnowskiej świątyni. Nie byłoby wspólnej troski z tych samych pozycji dla jednej Ojczyzny-Matki, Ojczyzny-Polski, bez innych przymiotników".

Na zakończenie Mszy św. odbyło się wręczenie medali dla rodziców, których co najmniej trzech synów z honorem służyło w Wojsku Polskim oraz aktów mianowań. Gen. Maciej Żytecki w imieniu żołnierzy ziemi łódzkiej podziękował bp. Orszulikowi i Księdzu Proboszczowi za udział w uroczystościach wojskowych i podkreślił, że taka forma świętowania jest wielką lekcją patriotyzmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Opublikowany w Watykanie program jest następujący:

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję