Reklama

Polska

Tysiące pielgrzymów w drodze na Campus Misericordiae

Na kilka godzin przed rozpoczęciem Mszy św. Posłania, wieńczącej 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie tysiące pielgrzymów wciąż jest w drodze na Campus Miosericordiae w Brzegach koło Wieliczki. Wczoraj odbyło się tam czuwanie modlitewne z udziałem ponad miliona ludzi.

Wśród wędrujących do Brzegów są młodzi uczestnicy ŚDM, którzy wczoraj nie brali udziału w czuwaniu, albo tacy, którzy po jego zakończeniu wrócili do Krakowa, by spędzić noc nie pod gołym niebem, lecz w swych dotychczasowych miejscach zakwaterowania. Oprócz nich na Campus Misericordiae zdążają także indywidualni pielgrzymi z Polski, którzy skorzystali z zaproszenia do udziału w Mszy św. wieńczącej krakowską edycję ŚDM - liturgia ta będzie bowiem otwarta dla wszystkich chętnych.

Spora część przybywających wybrała podróż tramwajem do ostatniej pętli w Krakowie, po czym podjęła kilkukilometrowy marsz poboczem drogi do Brzegów. Im bliżej Brzegów, tym ludzi jest więcej. Wielu z nich niesie polskie flagi, w które zresztą można się zaopatrzyć także po drodze, na zaimprowizowanych straganach. Oprócz flag polskich, można na nich kupić także flagi watykańskie i flagi z logo ŚDM. Kilkuosobowa grupa zagranicznych pątników wynajęła rowery i w ten sposób przemieszczała się na Campus Misericordiae.

Reklama

Pomimo wczesnej pory, w Krakowie, na ulicach prowadzących z Franciszkańskiej 3 w kierunku Brzegów gromadzą się już mieszkańcy miasta, którzy pragną pozdrowić papieża Franciszka na trasie jego przejazdu.

Z kolei w Brzegach pielgrzymi, którzy spędzili noc na Campus Misericordiae, powoli budzą się, zwijają śpiwory i karimaty i przygotowują się do rozpoczęcia Mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego. Koncelebransi - kardynałowie, biskupi i księża - powoli zajmują już miejsca w wyznaczonych dla nich sektorach.

Przy rondzie Światowych Dni Młodzieży wszystko jest już gotowe na przyjazd papieża, który przed rozpoczęciem liturgii poświęci dwa budynki Caritas - "dzieła miłosierdzia", będące konkretnym owocem i pamiątką ŚDM.

2016-07-31 08:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#rokpośdm - obchody na Campus Misericordiae w Brzegach

[ TEMATY ]

młodzi

Brzegi

Wiesław Ochotny

Pielgrzymka z figurą Matki Bożej Loreto, Koncert Uwielbienia, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz przejście przez Bramę Miłosierdzia - to jedne z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów obchodów rocznicy Światowych Dni Młodzieży na Campus Misericordiae w Brzegach, które odbędą się w dniach 29-30 lipca br. Inicjatorem wydarzenia jest burmistrz Wieliczki - Artur Kozioł.

Uroczystości rocznicowe rozpocznie Msza św. w kościele w Strumianach o godz. 19.00. Po zakończeniu Eucharystii z parafii wyruszy pielgrzymka z figurą Matki Bożej Loreto, która połączy się z Marszem dla Jezusa i ok. 22:00 dotrze na Campus Misericordiae.

CZYTAJ DALEJ

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Prezentacja Jezusa /Wikipedia

Starotestamentowe prawodawstwo zawiera polecenie, do którego posłusznie zastosowali się Maryja i Józef: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. W każdym pokoleniu Izraelitów żywa była pamięć o ocaleniu pierworodnych podczas wyjścia z Egiptu. Świadomość, że pierworodni chłopcy są absolutną własnością Boga, sprawiała, iż 40 dni po narodzinach byli Mu ofiarowywani w specjalnym obrzędzie. Jeżeli przyszli na świat w Jerozolimie czy jej sąsiedztwie, ten obrzęd odbywał się na terenie świątyni jako miejscu szczególnej obecności Boga. „Wykupienie” pierworodnego łączyło się z „oczyszczeniem” matki. Benedykt XVI napisał: „Maryja nie potrzebuje oczyszczenia po urodzeniu Jezusa: narodzenie to przynosi oczyszczenie świata. Jest jednak posłuszna Prawu i właśnie w ten sposób służy spełnieniu się obietnic” (Jezus z Nazaretu).

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z przedstawicielami dzieł charytatywnych

2023-02-01 20:29

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Najpierw wysłuchał ich świadectw. O swojej niepełnosprawności, której można było uniknąć i o działalności stowarzyszenia, które pomaga takim osobom. 68-letni obecnie mężczyzna wspomniał, że gdy miał 4 lata, gdy rodzice zaprowadzili go do pobliskiego szpitala na poprawienie skręconej od urodzenia stopy. Na miejscu nie było lekarza i operację przeprowadził niefachowo jego asystent. Nie tylko nie pomógł, ale jeszcze doszło do zakażenia i w efekcie chłopiec stracił dwa palce, nastąpiło uszkodzenie nerwu i do dzisiaj Pierre cierpi z tego powodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję