Pielgrzymując młodzi śpiewają religijne pieśni i odmawiają koronkę do Bożego Miłosierdzia w różnych językach. Niosą flagi swoich krajów, machają chorągiewkami.
Do sanktuarium Bożego Miłosierdzia młodzi wchodzą przez Bramę Miłosierdzia. Następnie pielgrzymi modlą się indywidualnie przed obrazem Jezusa Miłosiernego, a także korzystają z sakramentu spowiedzi w specjalnej Strefie Pojednania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Podczas tej pielgrzymki modlę się o Boże Miłosierdzie dla całego świata. Przede wszystkim o pokój na świecie i aby w moim kraju było spokojnie. To co się dzieje jest straszne, dlatego tutaj przyjechałam, żeby modlić się o pokój – mówiła KAI Caroline z Francji.
Z kolei Oskar, pielgrzym z Węgier, powiedział w rozmowie z KAI, że przybycie do Łagiewnik jest dla niego hołdem dla Jana Pawła II. „Przynoszę tutaj również swoje prywatne intencje, dotyczące ważnych spraw w moim życiu” - mówił uczestnik ŚDM.
Pielgrzymki z sanktuarium św. Jana Pawła II odbywają się cyklicznie. Gdy jedna pielgrzymka się zakończy, wówczas wyrusza kolejna. Pielgrzymki Miłosierdzia odbywają się w dniach 26-29 lipca. Organizatorzy szacują, że sanktuaria Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i św. Jana Pawła II na Białych Morzach odwiedzi wówczas ok. 300 tys. młodych pielgrzymów.
Obok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mieści się Strefa Pojednania, w której ustawionych jest 50 konfesjonałów. Tam pielgrzymi codziennie korzystają z sakramentu spowiedzi w różnych językach. Na tym terenie działa również centrum ewangelizacyjne, w którym odbywają się katechezy oraz spotkania z ewangelizatorami z całego świata. W sobotę do sanktuarium Bożego Miłosierdzia i sanktuarium św. Jana Pawła II przyjedzie papież Franciszek.