W spotkaniu uczestniczyły władze Warszawy z prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele służb mundurowych, dziennikarze, liderzy ruchów religijnych. Kard. Nycz podziękował wszystkim za zaangażowanie w organizację Dnia Dziękczynienia i gorąco zachęcił, żeby także w przyszłości promowali idee związane z tą inicjatywą oraz Świątynią Opatrzności Bożej.
Właśnie kończy się pierwszy etap budowy. Prowadzone są prace wykończeniowe. Trwa układanie posadzki, montaż drzwi, instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych oraz konstrukcji akustycznych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przygotowywane jest prezbiterium i kaplice boczne w których złożone będą relikwie polskich świętych i błogosławionych, a także chór, gdzie miejsce znajdą organy koncertowe.
W kopule świątyni swoje miejsce znajdzie Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Sama świątynia , w której jest 5 tys. miejsc siedzących będzie wykorzystywana także dla celów kulturalnych.
Wzniesienie świątyni ku czci Opatrzności Bożej, będącej wotum za Konstytucję 3 Maja uchwalili jeszcze w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego. Budowa świątyni nie była jednak możliwa z powodu rozbiorów, II wojny i sprzeciwu władz komunistycznych. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.
Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia świątyni wystąpił w wolnej Polsce prymas kard. Józef Glemp. Prace budowlane rozpoczęły się w 2002 r. Obecnie ideę tworzenia świątyni kontynuuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Budowa świątyni finansowana jest ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji sąsiadujących oraz z wpłat od darczyńców - jest ich ponad 80 tys. osób. Dotychczas uzbierano ponad 100 mln zł.