Reklama

Wiadomości

Częstochowa: sympozjum o nauczaniu społecznym Kościoła i zaangażowaniu chrześcijan w politykę

[ TEMATY ]

sympozjum

Artur Dąbrowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Od „Rerum novarum” do „Centesimus annus”. Zaangażowanie chrześcijanina w politykę” – to temat sympozjum, które 4 czerwca odbyło się w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Organizatorami sympozjum byli: Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, Krajowa Rada Katolików Świeckich i Fundacja NIEDZIELA. Instytut mediów.

W sympozjum wzięli udział prelegenci: Andrzej Dera – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, ks. dr Jacek Molka – biblista i redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”, ks. Mariusz Frukacz – redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej, dr Artur Dąbrowski – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej i rzecznik prasowy Akcji Katolickiej w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na sympozjum przybyli również parlamentarzyści: poseł Konrad Głębocki, senator Artur Warzocha, członkowie Akcji Katolickiej z archidiecezji częstochowskiej. Spotkanie poprowadzili: Anna Majer – radna Miasta Częstochowy i ks. Jacek Michalewski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika w Częstochowie.

Na rozpoczęcie sympozjum Kazimierz Kryla – przewodniczący Krajowej Rady Katolików Świeckich wskazał na konieczność dobrej współpracy Krajowej Rady Katolików Świeckich z przedstawicielami władz polskich w przestrzeni życia publicznego.

Reklama

Następnie Elżbieta Rozenfeld – wiceprezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej podkreśliła, że „Akcja Katolicka bierze czynny udział w życiu Kościoła, ale także w przestrzeni życia publicznego”. Elżbieta Rozenfeld wskazała znaczenie nauczania społecznego papieży w kształtowaniu społecznej rzeczywistości.

Również Mariusz Książek – z Fundacji NIEDZIELA. Instytut mediów, przedstawiając m.in. zadania nowej fundacji, wskazał na problematykę obecności mediów w przestrzeni publicznej. – Szczególnie dzisiaj ważna jest także obecność katolików świeckich w mediach społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter – mówił Mariusz Książek.

„Ważne jest uświadomienie katolikom jak istotna jest umiejętność właściwego odbioru przekazu medialnego” – dodał Mariusz Książek.

Pierwszy z prelegentów, Andrzej Dera – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP rozważając temat zaangażowania chrześcijan w politykę podkreślił jak ważna jest odpowiedź na pytania: Czy angażować się politykę i czym być powinna polityka ? – Polityka to roztropna troska o dobro wspólne. Polityka to jest coś, co jest wokół nas, w czym sami uczestniczymy. Nie żyjemy dla siebie, ale żyjemy dla innych – mówił minister Andrzej Dera.

„Jeśli jako chrześcijanie wycofamy się ze sfery publicznej i politycznej, to inni ludzie ją wypełnią i zagospodarują” – podkreślił Andrzej Dera i dodał, że „działalność polityczna na szeroki wymiar i to nie jest jedynie działalność w partii politycznej”.

Reklama

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP przypomniał, że „w polityce ważna jest pokora i służba” – Budowanie aktywności obywatelskiej i gromadzenie wokół siebie ludzi, którzy podobnie myślą, to jest nasza powinność jako chrześcijan – zaznaczył Andrzej Dera.

Następnie ks. dr Jacek Molka przybliżając temat: „Biblia a polityka, Biblia a państwo” przypomniał, że już w Starym Testamencie „znajdujemy bardzo dużo informacji dotyczących polityki i sfery życia publicznego” – W Starym Testamencie Królem, który państwo buduje i tworzy jest Jahwe – mówił ks. Molka i dodał, że „w przekazie biblijnym polityka jest ukazana jako troska o dobro wspólne”.

„W Starym Testamencie jest bardzo wyraźne powiązanie życia społecznego z wymiarem kultycznym” – kontynuował ks. Molka i podkreślił, że „w Nowym Testamencie można znaleźć wskazania jak chrześcijanie powinni odnosić się do spraw politycznych i dotyczących sfery życia publicznego”.

Reklama

Natomiast ks. Mariusz Frukacz mówiąc o „Leonie XIII jako papieżu kwestii społecznej” przybliżył główne myśli z nauczania społecznego tego wielkiego papieża społecznika, który kierował Kościołem w latach 1878 -1903 - Chociaż najważniejszym dokumentem społecznym Leona XIII jest niewątpliwie encyklika „Rerum novarum” o tzw. kwestii robotniczej z 15 maja 1891 r., to jednak również inne dokumenty tego papieża na tematy społeczne mają ważne znaczenie dla rozwoju myśli społecznej Kościoła – podkreślił ks. Frukacz i przypomniał, że „już na początku swojego pontyfikatu w encyklice „Inscrutabili Dei consilio” (21 kwietnia 1878 r.) papież społecznik wypowiedział się na temat różnych postaci istniejącego zła w społeczeństwie. Jeszcze w pierwszym roku swojego pontyfikatu Leon XIII w encyklice „Quod apostolici muneris” (28 grudnia 1878 r.) wskazał na błędy socjalistów, komunistów i nihilistów w podejściu do spraw społecznych”.

Prelegent podkreślił, że Leon XIII wielokrotnie wypowiadał się na temat państwa, społeczeństwa i władzy - W programie leoniańskim ważne miejsce zajmuje kwestia wolności, która ma swój wymiar indywidualny, ale również społeczny. Swoje poglądy na ten temat papież wyłożył w encyklice „Libertas praestantissimum” (20 czerwca 1888 r.). Według niego, wszystko, co wyklucza z życia normy Boże, zagraża wolności ludzkiej. Wolność nie może naruszać zasad chrześcijańskich – mówił prelegent.

„W swojej doktrynie społecznej Leon XIII powracał często do obowiązków obywateli wobec władzy cywilnej i Kościoła. Tak było w encyklikach „Sapientiae christianae” (10 stycznia 1890 r.) o obowiązkach katolików wobec Kościoła i „Graves de communi” (18 stycznia 1901 r.) o działalności społecznej katolików. Leon XIII podjął również w swoim nauczaniu kwestię małżeństwa i rodziny. Uczynił to w encyklice o małżeństwie chrześcijańskim „Arcanum divinae sapientiae” (10 lutego 1880 r.). Papież potępił także bardzo zdecydowanie działalność masonerii. Czyni to w encyklice „Humanum genus” (20 kwietnia 1884 r.)”. – podsumował redaktor „Niedzieli”.

Reklama

Do dokumentu papieża Leona XIII „Sapientiae christianae” w swoim wykładzie powrócił dr Artur Dąbrowski, który podkreślił, że „Leon XIII po mistrzowsku rządził Kościołem” – Do dziedzictwa tego wielkiego papieża nawiązał św. Jan Paweł II w encyklice „Centesimus annus” z 1991 r., w której zaapelował o „odkrycie „res novae” (rzeczy nowym) w nowym kontekście społecznym – podkreślił Artur Dąbrowski.

„Papież Leon XIII był wielkim realistą umiejącym odczytywać znaki czasu i dostrzegać problemy społeczne. To był papież, który z odwagą przypomniał o chrześcijańskich obowiązkach obywateli” – mówił prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Na zakończenie sympozjum ks. Mariusz Frukacz dziękując wszystkim w imieniu Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej „Niedzieli” przypomniał krótko historię relacji „Niedzieli” z Akcja Katolicką – Już w latach 30-ych XX wieku „Niedziela” na swoich łamach wiele miejsca poświęcała Akcji Katolickiej. Na terenie diecezji częstochowskiej przy współpracy „Niedzieli” i Akcji Katolickiej organizowane były Dni Dobrej Prasy. W rozpowszechnianie „Niedzieli” włączyła się Akcja Katolicka – przypomniał ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” podkreśli również, że po wznowieniu działalności Akcji Katolickiej w Archidiecezji Częstochowskiej jej pierwszym asystentem kościelnym został ks. inf. Ireneusz Skubiś, ówczesny redaktor naczelny „Niedzieli” – W ramach tygodnika „Niedziela” w 1996 r. ukazał się pierwszy numer "Czynu Katolickiego"– dodatku dla Akcji katolickiej. Natomiast we wrześniu 1998 r. ruszył program radiowy „Niedzieli” – „Czyn Katolicki na falach eteru”, poświęcony Akcji Katolickiej. – przypomniał ks. Frukacz.

W części artystycznej sympozjum wystąpili: Dariusz Kowalski – aktor Teatru Nowego w Łodzi i kwartet smyczkowy z Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Uczestnicy sympozjum wysłuchali utworów poetyckich m. in. Karola Wojtyły: poemat „Wigilia wielkanocna 1966”, Cypriana Kamila Norwida i Romana Brandstaettera.

2016-06-04 16:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brońmy naszej wiary

29 czerwca odbyło się sympozjum duszpastersko-ewangelizacyjne pod hasłem: „Jak bronić wiary przed sektami?”. Sympozjum zorganizowało Stowarzyszenie Legion Maryi zapraszając na nie grupy modlitewno-duszpasterskie. Przybyło ponad pół tysiąca osób z całej diecezji. Spotkanie rozpoczęły legionowe modlitwy wstępne. Następnie miała miejsce Msza św. w katedrze sandomierskiej, podczas której ks. Leon Siwecki, wykładowca teologii, mówił o źródłach wiary, jej aspektach i wymiarach oraz konieczności osobistego zaangażowania w rozwój relacji do Boga.
CZYTAJ DALEJ

Z powodu pożarów w Los Angeles, Biden odwołał wizytę w Rzymie

2025-01-09 16:23

[ TEMATY ]

Joe Biden

PAP/EPA/ALLISON DINNER

Z powodu katastrofalnych pożarów w Los Angeles prezydent USA Joe Biden odwołał zaplanowaną wizytę w stolicy Włoch, Rzymie. Biały Dom poinformował 8 stycznia, że prezydent chce się całkowicie skoncentrować na koordynacji działań mających na celu opanowanie pożarów.

Biden miał udać się do Rzymu w dniach od 9 do 12 stycznia, tuż przed końcem swojej kadencji. Na jutro, w piątek, zaplanowano spotkanie z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Tematem rozmowy miały być m.in. działania na rzecz pokoju na świecie. Zaplanowano również spotkanie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premier Włoch Giorgią Meloni.
CZYTAJ DALEJ

Nagie obrazki w austriackim przedszkolu. Ukarano… skarżących się rodziców

2025-01-09 20:13

[ TEMATY ]

przedszkole

Adobe Stock

Plakat z rysunkami nagich osób, w tym osób transpłciowych, wisiał w przedszkolu zakładowym publicznego nadawcy ORF w Wiedniu - informuje kath.net. Rodzice jednego dziecka złożyli skargę do kierownictwa. W rezultacie dzieci tej rodziny straciły miejsce w przedszkolu. Stowarzyszenie KIWI („Dzieci w Wiedniu”) uzasadnia się argumentem, że angażuje się we wczesną edukację.

Na przedszkolnym korytarzu zawisł plakat przedstawiający nagich ludzi pod prysznicem, w tym osoby transseksualne i dorosłych kąpiących się razem z dziećmi. Plakatom towarzyszyły obsceniczne hasła.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję