Reklama

Konsekracja nowej świątyni w Bielsku Podlaskim

Niedziela podlaska 19/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

21 kwietnia 2001 r., w wigilię święta Miłosierdzia Bożego, bp Antoni Dydycz odprawił uroczystą Mszę św. i dokonał konsekracji kościoła i ołtarza pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Uroczystą konsekrację poprzedziły siedmiodniowe misje św. prowadzone przez ks. Sylwestra Ługowskiego i ks. Stanisława Chodźko - kapłanów diecezji siedleckiej. W trakcie misji św. wierni uczestniczyli w nowennie do Miłosierdzia Bożego i Drodze Krzyżowej, która przeszła ulicami miasta.

Otwarte tabernakulum, ołtarz bez obrusa, wygaszone światło i niepalące się liturgiczne świece - to charakterystyczne oznaki zewnętrzne poprzedzające liturgię konsekracji świątyni. Po procesjonalnym dojściu do drzwi świątyni Ksiądz Biskup otrzymał z rąk parafian klucze od nowego kościoła, którzy pracowali przy jego budowie. Proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. Marian Wyszkowski powitał Księdza Biskupa, przybyłych kapłanów z całej naszej diecezji, przedstawicieli władz administracyjnych i samorządowych w osobach burmistrza Andrzeja Stepaniuka, starosty Marka Łukaszewicza i przewodniczącej Rady Powiatu Bożeny Grotowicz oraz przedstawicieli innych wyznań: ks. Jana Szmytki - proboszcza parafii prawosławnej i pastora Konstantego Jakoniuka ze Zboru Kościołów Chrześcijańskich. Podkreślił również, że wspólnota parafialna długo będzie powracać do duchowych przeżyć - daru miłości otrzymanego od Boga poprzez posługę Arcypasterza. Przypominać też będzie dar własnej dobroci włożony w budowanie świątyni. Przedstawiciel rodziców witając Arcypasterza przypomniał dzień 24 września 1994 r. kiedy to Ksiądz Biskup sprawując Mszę św. w murach wznoszącej się świątyni poświęcił i wmurował kamień węgielny. Dziś z wielką radością uczestniczymy w obrzędzie jej konsekracji. Jako wspólnota karmić się będziemy Słowem Bożym i Eucharystią, zanosić dziękczynienia i wzywać Bożej opieki. W obrzędzie powitalnym wzięły także udział dzieci.

Obrzęd poświęcenia wody przez Księdza Biskupa łączy w sobie chrzest i Eucharystię, Wielki Czwartek i Wielkanoc, obmycie nóg i świętą ucztę - podkreślił ks. Tadeusz Syczewski, komentator uroczystości konsekracyjnych. "Uświęć tę wodę swoim błogosławieństwem, aby pokropienie nas i ścian tej świątyni było znakiem przypominającym sakrament chrztu, w którym przez obmycie z grzechów staliśmy się w Chrystusie świątynią Twojego Ducha".

Po obrzędzie poświęcenia wodą diakon wniósł uroczyście lekcjonarz i przekazał Księdzu Biskupowi. Celebrans ukazał go ludowi, pobłogosławił wiernych i odmówił modlitwę.

W homilii Ksiądz Biskup przywołał na pamięć śp. bp. Władysława Jędruszuka, który powołał do istnienia parafię i polecił budować kościół. Wyraził wdzięczność ks. Marianowi - pierwszemu proboszczowi, jego najbliższym współpracownikom, księżom prefektom, Radzie Parafialnej, wszystkim jakże licznym darczyńcom i wykonawcom za ich trud i poświęcenie. Życzył, aby Bóg wynagrodził każdemu według jego wkładu pracy i udzielił swej łaski. "Pamiętajmy - mówił bp Dydycz - że z budową kościoła jest inaczej aniżeli z postawieniem jakiegokolwiek obiektu. Przy powstaniu świątyni pierwszym i najważniejszym budowniczym jest Pan. To dlatego tak wielki obiekt sakralny może i powstaje w czasach trudnych, w okresie gospodarczych kryzysów. Zresztą przykład świątyni jerozolimskiej jest tego najlepszym potwierdzeniem. O tym mówią także dzieje Bielska Podlaskiego związane z powstaniem kościołów. Nie jesteśmy w stanie z istniejących źródeł historycznych dokładnie określić daty budowy pierwszej świątyni - czy to był kościół obrządku zachodniego czy wschodniego. Bł. Wincenty Kadłubek wspomina jedynie o Mszy św. odprawianej na północ od Drohiczyna pod koniec wieku XII przez ówczesnego biskupa płockiego, ale o sakralnych budowlach na tym terenie milczy". Bielsk pojawia się dopiero w II połowie XIII w. Możemy tylko domniemywać, że pod koniec XIV w. zbudowano już pierwszy drewniany kościół. Dokumenty z czasów Wielkiego Księcia Witolda wskazują, że w 1430 r. istniała w Bielsku parafia łacińska, a pod koniec XVIII w. wybudowano bazylikę pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja biskupa. W połowie XVII w. zbudowany został murowany kościół wraz z klasztorem Ojców Karmelitów. Przy nim, w 1976 r. powstała druga parafia katolicka. Istniał też niegdyś kościół św. Marcina przy szpitalu, który prowadzony był przez parafię katolicką. W połowie XIX w. wybudowano kolejny obiekt sakralny - cmentarną kaplicę pw. św. Winncentego á Paulo.

Konsekrację kościoła poprzedziło odśpiewanie Litanii do Wszystkich św. i modlitwa Księdza Biskupa podkreślająca, że Kościół jest przybytkiem świętym zbudowanym z żywych kamieni, stojącym na fundamencie Apostołów, którego kamieniem węgielnym jest sam Jezus Chrystus.

Bezpośrednio po modlitwie celebrans dokonał obrzędu namaszczenia ołtarza i ścian kościoła w czterech miejscach. Dokonując okadzenia ołtarza Ksiądz Biskup modlił się słowami: "Niech nasza modlitwa wznosi się do Ciebie jako woń kadzidła".

Po kolejnej modlitwie Ksiądz Biskup przekazał diakonowi zapaloną świecę, którą to zostały zapalone świece znajdujące się przy ołtarzu. W kościele zapalono światło, a ołtarz został przykryty obrusem. Ofiarowanie darów ofiarnych miało szczególną wymowę. Podczas śpiewu Psalmu 27 "Pan moim światłem i zbawieniem moim" zostały złożone dary ofiarne na potrzeby świątyni. Ornat z wizerunkiem Matki Bożej ofiarowany został przez chórzystów Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego, obrusy ołtarzowe ofiarowali chórzyści parafialni, kielich mszalny ofiarowali parafianie, puszkę ofiarowała rodzina należąca do parafii, kielich mszalny został również ofiarowany przez rodziców trzech księży diakonów, monstrancję ofiarował kapłan, puszkę wraz z kwotą 4 tys. zł ofiarowała Spółdzielnia "Bielmlek - Mlekovita", zaś baldachim przekazało Starostwo Powiatowe. Chleb i wino przynieśli do ołtarza rodzice księży diakonów.

Po Komunii św. w pustym przed konsekracją tabernakulum zamieszkał Chrystus Eucharystyczny, a ks. inf. Eugeniusz Borowski, wikariusz generalny diecezji odczytał dekret następującej treści: Działo się to w Diecezji Drohiczyńskiej w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, dnia 21 kwietnia 2001 r. w sobotę, przed II Niedzielą Wielkanocną - czyli Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Najwyższym Pasterzem Kościoła był Jan Paweł II - syn Narodu Polskiego, Prymasem Polski Kardynał Józef Glemp, posługę biskupią w Diecezji Drohiczyńskiej pełnił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Antoni Pacyfik Dydycz. Dziekanem dekanatu bielskiego był ks. prałat dr Ludwik Olszewski, proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim - ks. Marian Wyszkowski, wikariuszem ks. mgr Janusz Bolewski. Ksiądz Biskup Antoni Pacyfik Dydycz dokonał uroczystego poświęcenia kościoła i głównego ołtarza tejże świątyni. Parafia Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim została erygowana dekretem nr 1191 z dnia 17 września 1989 r. przez Biskupa Władysława Jędruszuka, administratora apostolskiego diecezji w Drohiczynie. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał Ksiądz Biskup Antoni Dydycz, biskup drohiczyński w dniu 24 września 1994 r. Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim został zbudowany w latach 1992-2001 pod kierunkiem Księdza Proboszcza Mariana Wyszkowskiego, dzięki niezwykłej ofiarności tutejszych parafian i wielu ofiar diecezji drohiczyńskiej. W uroczystym poświęceniu kościoła i głównego ołtarza udział wzięli i powyższy dokument podpisują Biskup Antoni Dydycz, ks. infułat dr Eugeniusz Borowski, ks. prałat dr Ludwik Olszewski - dziekan bielski, ks. Marian Wyszkowski - proboszcz parafii, ks. prałat dr Janusz Łoniewski - Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, liczni zgromadzeni kapłani, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, Rady Parafialnej oraz budowniczowie kościoła - mgr Andrzej Chwalibóg, konstruktor Andrzej Wrzosek i budowniczy Lucjan Oksimowicz. Dekret napisany został w Drohiczynie 21 kwietnia 2001 r.

Nastąpiły liczne podziękowania płynące z serc i ust: młodzieży, przedstawicieli parafian i ks. M. Wyszkowskiego, który wyraził szczególną wdzięczność Księdzu Biskupowi za dar konsekracji i złożone dary. Na ręce Księdza Biskupa zostały złożone kwiaty jako wyraz wdzięczności za dar konsekracji nowej świątyni.

W obrzędzie kończącym Mszę św. Ksiądz Biskup powiedział: " Podczas (...) konsekracji nie sposób nie wspomnieć naszych praojców, którzy swoją postawą przyczynili się do tego, że wiara przetrwała, a prześladowania nie potrafiły zniszczyć tego co prawdziwe, gdzie miłość zwyciężyła. Wspominamy tych, co ginęli w tajgach syberyjskich, więzieniach, obozach koncentracyjnych, przywołujemy na pamięć Las Pilicki z błogosławionym ks. Antonim Besztą-Borowskim i wielu, wielu innych. Cieszę się, że przedstawiciele młodzieży podkreślili duchową więź trwania w Kościele przy Jezusie Chrystusie. Niech ta duchowa więź umacnia i wzbogaca nas wszystkich". Ksiądz Biskup podkreślił szczególną duchową obecność Ojca Świętego, który już w lutym ofiarował Kościołowi Miłosierdzia Bożego szczególny dar - kielich wraz z pateną i puszką.

Warto przypomnieć, że już w 1999 r. w nowej świątyni obchodzono święta Bożego Narodzenia, a w 2000 r. - Wielkanoc oraz uroczystość I Komunii św. W najbliższym czasie zostaną wykonane prace związane z utwardzeniem nawierzchni terenu i budową ogrodzenia. Parafia pw. Miłosierdzia Bożego liczy ok. 2900 wiernych.

Na zakończenie uroczystości bp Dydycz podniósł do godności kanonika proboszcza ks. Mariana Wyszkowskiego, co było miłym i zaskakującym wszystkich wydarzeniem. Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa został odśpiewany hymn Ciebie Boga wysławiamy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Apokalipsa. Przeżyjemy?

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

commons.wikimedia.org

We współczesnej teologii coraz bardziej uwiarygadniają się dwie powiązane ze sobą hipotezy: hipoteza wyboru podstawowego oraz hipoteza ostatecznej decyzji.

Pierwsza z nich, określana łacińskim terminem optio fundamentalis, głosi, iż każdy człowiek przez wybory moralne dokonywane w ciągu całego życia wytwarza w sobie podstawowe nastawienie ku dobru lub ku złu. Jeśli ktoś zasadniczo stara się wybierać dobro i unikać grzechu, to nawet gdy czasem upada, jego sumienie wciąż pozostaje ukierunkowane ku dobru. Jeśli natomiast ktoś zupełnie świadomie, z premedytacją i dobrowolnie wciąż wybiera zło, jego sumienie ukierunkowane jest ku złu.
CZYTAJ DALEJ

Skargi do KRRiT na materiał TVN24 uderzający w ojca Rydzyka i Radio Maryja

2024-11-17 06:22

[ TEMATY ]

Radio Maryja

O. Tadeusz Rydzyk

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

O. Tadeusz Rydzyk

Ponad 26,6 tys. osób złożyło skargę do KRRiT na materiał TVN24 uderzający w dobre imię o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR i Rodziny Radia Maryja – wskazał red. Rafał Stefaniuk na łamach „Naszego Dziennika”. O dokładnej ilości skarg poinformowała Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - czytamy na portalu Radia Maryja.

Jak poinformowała „Nasz Dziennik” Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, aż 26 tys. 656 osób domaga się interwencji Rady w związku z emisją reportażu TVN24 z serii „Czarno na białym” pt. „32 lata bezkarności. Fenomen ojca Rydzyka”.
CZYTAJ DALEJ

Biskupi polscy i litewscy modlili się przy Grobie Dzieci Utraconych

2024-11-16 19:19

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

przewodniczący KEP

Grób Dzieci Utraconych

biskupi polscy i litewscy

Radio Nadzieja

Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda modli się przy Grobie Dzieci Utraconych w Łomży

Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda modli się przy Grobie Dzieci Utraconych w Łomży

Przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC modlił się dziś na cmentarzu komunalnym w Łomży przy Grobie Dzieci Utraconych. - Prośmy Dawcę Życia, abyśmy wszyscy, duchowni i świeccy, potrafili z ogromną pokorą i szczerą miłością stanąć przy zmagających się z cierpieniem rodzicach. Abyśmy czynną obecnością i stosownymi modlitwami nieśli pociechę, umacniali wiarę i podtrzymywali nadzieję, że ich dziecko otacza ojcowska miłość - mówił Przewodniczący KEP.

Przewodniczącemu KEP towarzyszyli także biskupi litewscy, bowiem wizyta na Cmentarzu komunalnym przy ul. Przykoszarowej w Łomży, była związana z odbywającym się w mieście dwudniowym spotkaniem Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy. Zespołowi przewodniczy biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję