Reklama

Polska

Trwają przygotowania do Dni w Diecezjach

Akcja „Klub Tysiąca ŚDM”, koncerty uwielbieniowe, spotkania formacyjne, Dzień Kultury i Historii, Dzień Turystyki Roztoczańskiej, Dzień Miłosierdzia – to tylko niektóre inicjatywy podejmowane lub planowane w ramach Dni w Diecezjach. Wydarzenia poprzedzające bezpośrednio Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się w dniach 20-25 lipca w 41 rzymskokatolickich i 2 grekokatolickich diecezjach Polski.

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dni w Diecezjach to czas, kiedy młodzi ludzie z najodleglejszych krajów świata mogą zasmakować polskości w pełnym tego słowa wymiarze, a więc rodziny zdrowej i żyjącej prawdziwymi wartościami, wiary, która jest dla nas powszednim chlebem i całego bogactwa zwyczajów, które wprawiają w zachwyt najstarsze nawet narodowości z wieloma tradycjami” – powiedziała KAI Diana Golec, kierownik działu komunikacji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

W ramach organizowanego wydarzenia diecezje zadeklarowały gotowość przyjęcia 270 tys. pielgrzymów z całego świata – najwięcej m.in. Warszawa (20 tys.), Tarnów (16 tys.) oraz Wrocław (15 tys.). Na chwilę obecną pielgrzymi zarezerwowali już 160 tys. miejsc. Przykładowo na Dni w Diecezjach w Warszawie zgłosiło się 11 tys. zagranicznych gości, a we Wrocławiu 15 tys. W niektórych diecezjach wykorzystano już wszystkie zadeklarowane miejsca – diecezja bielsko-żywiecka (blisko 11 tys. osób) i katowicka (20 tys. osób).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymi podczas Dni w Diecezjach będą mieszkać u rodzin, które chęć przyjęcia ŚDM-owiczów zgłaszają w swoich parafiach. „Taka rodzina ma tylko jeden wymóg do spełnienia – otwarte serce. Tylko tyle potrzeba pielgrzymowi, który nie spodziewa się wygód, ani bogactwa. To jedno pozwala przekroczyć barierę językową, czy też lęk przed wpuszczeniem do domu obcego przybysza” – podkreśla Diana Golec.

Dodaje, że goszczenie uczestników ŚDM podczas Dni w Diecezjach jest niezwykłą okazją do doświadczenia "czyjegoś zupełnie odmiennego świata" z bliska i nawiązania przyjaźni na całe życie. „To właśnie jest esencją Światowych Dni Młodzieży – skracanie dystansu, by stworzyć wspólnotę jednego serca” – oceniła.

Struktura Dni w Diecezjach zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji. Obecnie w diecezjach podejmowane są projekty i inicjatywy wspomagające oraz przygotowujące duchowo do podjęcia pielgrzymów, którzy w lipcu przybędą do Polski.

Reklama

W Radomiu w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży trwa projekt „Mam serce i nie zawaham się go użyć”. Wolontariusze diecezji radomskiej przez kolejne 7 miesięcy będą w konkretnych dziełach okazywać miłosierdzie drugiemu człowiekowi. Pod koniec stycznia zorganizowali akcję rozdawania gorącej herbaty na radomskim dworcu – w nachodzących miesiącach udadzą się także do szpitali, hospicjów i więzień, gdzie będą towarzyszyć osobom samotnym, chorym i osadzonym.

Z kolei w Toruniu bardzo dużą popularnością cieszyła się Toruńska Strefa Uwielbienia, która odbyła się we wrześniu ub. r. na Rynku Staromiejskim. Kolejne planowane diecezjalne wydarzenia przypadną na Niedzielę Palmową. W toruńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się celebracja sakramentu pojednania, a młodzież i studenci przystępujący do spowiedzi otrzymają pierścień z napisem Dziecko Boga, przypominający o Bożym miłosierdziu.

W diecezji bielsko-żywieckiej realizowany jest natomiast projekt „Klub Tysiąca ŚDM”, który nadzoruje Fundacja „Bliżej Młodych”. Inicjatywa polega na regularnym zbieraniu funduszy na organizację Dni w Diecezjach oraz pobudzaniu wiernych na obszarze diecezji do aktywności w tworzeniu wspólnego dzieła, jakim są Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Poszczególne diecezjalne centra ŚDM opracowują plany wydarzeń na same Dni w Diecezjach. W przygotowywanych ofertach nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw i nabożeństw, a także bezpośredniego zaangażowania przyjezdnych w lokalne działa i projekty społeczne.

Jednym z najważniejszych punktów programu Dni w Diecezjach będzie tzw. Dzień Miłosierdzia. Będzie to czas, w którym grupy pielgrzymów podejmą różne formy zaangażowania społecznego, zależne od potrzeb parafii, w których będą przebywać. Wydarzenia takie przygotowano już m.in. w diecezji warszawskiej, bielsko-żywieckiej, gliwickiej, katowickiej czy płockiej – przewidziano spotkania w szpitalach, domach dziecka, ośrodkach opiekuńczych, odnawianie salek parafialnych czy wspólną organizację festynu parafialnego.

Reklama

Istotnym elementem podczas Dni w Diecezjach będzie promocja kultury i tradycji polskich. W Łomży zaplanowano specjalny dzień poświęcony nauce tańców i zwyczajów lokalnych pod okiem wykwalifikowanych wodzirejów. Łowicz zaprezentuje pielgrzymom bogatą tradycję regionalną, a Gliwice zabytkowe kopalnie. Z kolei w diecezji zamojsko-lubaczowskiej odbędzie się Dzień Turystyki Roztoczańskiej z pokazami miejscowej sztuki, rzemiosła i zwiedzania Roztocza.

Archidiecezja warszawska organizuje natomiast Dzień Kultury i Historii poświęcony zwiedzaniu zabytków stolicy Polski. Rzeszów udostępni pielgrzymom lokalne muzea oraz z przewodnikami PTTK zaprosi na turystyczne szlaki regionu podkarpackiego. Z kolei diecezja siedlecka przygotowała bardzo bogaty plan międzynarodowych zajęć integrujących i wymagających współdziałania – odbędą się: mecz piłki nożnej, wyścigi tandemów i gra terenowa polegająca na poszukiwaniu skrytki zawierającej Sekret św. siostry Faustyny. W Lublinie wydarzeniem centralnym Dni w Diecezjach ma być nabożeństwo na stadionie Arena Lublin, które łączyć będzie w sobie sceny teatralne, motywy muzyczne oraz momenty modlitwy.

W diecezjach powstają również specjalne hymny na okres tygodnia spotkań z pielgrzymami przed wydarzeniami centralnymi w Krakowie. Znane są już utwory: „Miłosierni” z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, „Iskra miłosierdzia” z diecezji warszawsko-praskiej, „Wiarę w sercu miej” z archidiecezji warszawskiej, „Tryskające zdroje w Studni” z diecezji płockiej, „Emmanuel” z diecezji kieleckiej oraz „Serca gotowe” z archidiecezji białostockiej. Nie brak przy tym różnego rodzaju szkoleń – w najbliższym czasie (15-21 lutego) w Przemyślu odbędą się warsztaty formacyjno-muzyczne przygotowujące repertuar pieśni na Dni w Diecezjach.

Reklama

W ramach opracowania Dni w Diecezjach została nawiązana współpraca z wszystkimi podmiotami administracji samorządowej, które pomagają przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych i ich zabezpieczeniu logistycznym. Udostępniona została infrastruktura szkolna i sportowa. Oprócz służb medycznych i mundurowych w wielu diecezjach w pomoc włączą się także: Straż Pożarna, harcerze czy lokalne organizacje turystyczne.

Jak poinformowała Diana Golec wśród przybyłych na Dni w Diecezjach będą pielgrzymi za wschodniej i zachodniej granicy, przedstawiciele niemal wszystkich krajów obu Ameryk oraz młodzież z z Azji i Australii.

„Usłyszymy też pielgrzymów mówiących w różnych dialektach afrykańskich. Nie ominą nas też różne akcenty egzotyczne, na przykład tańce wprost z Wysp Samoa. Dzięki temu bogactwu kulturowemu, będzie to niepowtarzalne doświadczenie nie tylko dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, ale i dla każdego mieszkańca danego miasta. Będzie to czas wyjątkowego wzajemnego poznania, integracji i wymiany kulturowej” – podsumowała Golec.

Dni w Diecezjach to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na czas przygotowań do ŚDM diecezje przybrały nazwy biblijne (np. Kana, Moria czy Jordan). Szczegółowe informacje o diecezjalnych centrach ŚDM organizujących lokalne wydarzenia dostępne są pod adresem: www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach.

2016-02-05 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Następne ŚDM w Polsce?

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Artyominc / Foter.com / CC BY-SA

Nasze zaproszenie leży bardzo wysoko na półce u papieża Franciszka – mówi ks. Grzegorz Suchodolski, odpowiadając na pytanie o szanse Polski jako organizatora kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Koordynator Krajowego Biura ŚDM podkreśla jednak, że na oficjalne ogłoszenie decyzji Ojca Świętego musimy poczekać do niedzieli 28 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Święto muzyki Mozarta ponad granicami - 33. Festiwal Mozartowski w Warszawie i w Wiedniu

2024-05-16 16:34

[ TEMATY ]

Warszawa

Wiedeń

Mozart

koncerty

PAP MediaRoom/Stach Leszczyński

dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

Spektakle operowe, koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej, dzieła oratoryjne – skomponowane przez jednego z największych geniuszy muzycznych świata - Wolfganga Amadeusza Mozarta - wypełnią program 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. Święto miłośników twórczości jednego z klasyków wiedeńskich rozpoczęło się w Warszawie 13 maja, ale koncerty tegorocznego Festiwalu odbędą się również w Wiedniu.

Materiał wideo do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/ludzie-i-kultura/swieto-muzyki-mozarta-ponad-granicami-33-festiwal-mozartowski-w-warszawie-i-w

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję