Temat konferencji wybrano nieprzypadkowo. Zachętą do przyjrzenia się kwestii sprawiedliwości i miłosierdzia w ujęciu dwóch wielkich religii monoteistycznych był trwający z woli papieża Franciszka Rok Miłosierdzia.
„Ojciec Święty zachęca nas, abyśmy na nowo odkryli w sobie powołanie do bycia miłosiernym. Abyśmy zastanowili się, co to znaczy być miłosiernym i jak to wezwanie realizować zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym. I ta zachęta Ojca Świętego była dla nas bezpośrednią inspiracją, aby podjąć temat miłosierdzia, ale i sprawiedliwości, są to bowiem dwa przymioty Boga nierozerwalnie z sobą związane” – tłumaczył podczas spotkania z dziennikarzami biblista ks. dr hab. Paweł Podeszwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kapłan przyznał również, że temat ten domaga się szczególnie uważnej refleksji, bowiem w mentalności potocznej miłosierdzie i sprawiedliwość postrzegane są często jako wzajemnie się wykluczające.
„To zagadnienia rodzące wiele pytań i zarazem nieporozumień. Ludzie niekiedy uważają, że miłosierdzie Boga narusza sprawiedliwość, że Bóg miłosierny nie może być do końca sprawiedliwy, a sprawiedliwy nie może być miłosierny. Chcieliśmy zatrzymać się nad tą problematyką i zobaczyć, jak widzi te kwestie judaizm, a jak chrześcijaństwo, w oparciu o źródła, którymi dysponujemy” – wyjaśnił ks. Podeszwa.
Reklama
W czasie spotkania głos zabrali m.in.: prof. dr hab. Stanisław Krajewski z Uniwersytetu Warszawskiego, Tomasz Krakowski reprezentujący Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, Michał Samet reprezentujący Gminę Wyznaniową Żydowską w Gdańsku, ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, wspomniany ks. dr hab. Paweł Podeszwa z Wydziału Teologicznego poznańskiego UAM oraz współorganizator sympozjum i Dni Judaizmu ks. dr hab. Waldemar Szczerbiński, kierownik Zakładu Kultury Judaizmu Europejskiego w Kolegium Europejskim w Gnieźnie.
Dyskusji przysłuchiwali się studenci Kolegium Europejskiego, klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego, osoby zainteresowane tematem oraz zaproszeni goście m.in. przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu Alicja Kobus.
Ostatni akcent Dni Judaizmu był również okazją do podsumowania trwających tydzień obchodów. W tym roku ich program adresowany był przede wszystkim do ludzi młodych, w szczególności do gimnazjalistów. Uczniowie gnieźnieńskich szkół obejrzeli film „Fabryka wielkich mistrzów” opowiadający o białostockim getcie, w którym kilkunastoosobowa grupa malarzy pochodzenia żydowskiego kopiowała zlecone przez Niemców obrazy z nadzieją, że niemieccy faszyści, znawcy sztuki, pozostawią ich przy życiu. Młodzież miała również okazję spotkać się z reżyserem obrazu Dariuszem Grzeszczykiem.
W ramach Dni Judaizmu w Gnieźnie gościli również ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich, którzy 18 stycznia spotkali się z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem.