Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej (13)

Dekanat Sulejówek

Dekanat Sulejówek z siedzibą przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku został utworzony przez bp. Kazimierza Romaniuka 25 marca 2003 r. Powstał z parafii wydzielonych z dekanatów rembertowskiego i mińskiego - św. Antoniego z Padwy. Na jego terenie zamieszkuje około 28 tys. wiernych.

Niedziela warszawska 35/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziekan dekanatu w Sulejówku ks. prał. Jan Gołębiewski urodził się 25 marca 1941 r. w Warszawie (par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zerzniu). Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był wikariuszem w Bełchowie, Tłuszczu, Milanówku i Otwocku. W latach 1988-1993 proboszcz parafii św. Anny w Długiej Kościelnej. Od 1993 r. jest proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku. Od 25 marca 2003 r. dziekan w Sulejówku.

Reklama

Matka Boża Pocieszenia - czcigodny wizerunek Matki Najświętszej przedstawia Madonnę trzymającą na ramieniu Dzieciątko ubrane w bogate srebrne szaty. Dzieciątko spoglądając na Matkę unosi rękę w geście błogosławieństwa. Drugą dłonią podtrzymuje księgę Słowa Bożego. Nad obydwoma postaciami unoszą się aniołowie.
Obecny proboszcz ks. dziekan Jan Gołębiewski otrzymał go kilkanaście lat temu od pewnej rodziny. Specjaliści z Muzeum Narodowego w Warszawie ocenili go jako wartościowy, XVII-wieczny zabytek o charakterze wybitnie kultowym. - Po renowacji długo zastanawiałem się nad dalszym przeznaczeniem obrazu Madonny, którą nazwałem Matką Pocieszenia. Na wskutek prośby parafian, którzy pragnęli mieć wizerunek Maryi w świątyni pod Jej wezwaniem postanowiłem ofiarować obraz kościołowi, aby ukazując piękno Bożej Rodzicielki był ukojeniem dla wielu ludzi dotkniętych cierpieniem - mówi ks. Gołębiewski.
10 września 1995 r. odbyła się w kościele intronizacja obrazu. Dokonał jej bp Stanisław Kędziora. 31 maja 1998 r. bp Kazimierz Romaniuk go ukoronował. Była to pierwsza koronacja w diecezji warszawsko-praskiej. Wtedy ustanowione zostało sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
- Moim pragnieniem jest aby świątynia stała się miejscem wielkiego kultu Maryi. Ale człowiek nie może działać sam. Potrzebna jest wola Boża i łaska, którą można otrzymać jedynie dzięki modlitwie. Chcę rozmodlić ludzi, pragnę aby pokochali ten piękny wizerunek - podkreśla Ksiądz Dziekan z Sulejówka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafie i kościoły

W skład dekanatu wchodzi siedem parafii.
1. św. Anny w Długiej Kościelnej
2. Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie
3. św. Stanisława Kostki w Okuniewie
4. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku
5. Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłosnej
6. Chrystusa Miłosiernego w Zabrańcu
7. św. Pawła Apostoła w Zakręcie

Najstarsze w dekanacie parafie to Długa Kościelna (powstała w 1445 r.) i Okuniew (1540 r.). Najmłodsza parafia erygowana w 1997 r. znajduje się w Zabrańcu.
Najstarszy w dekanacie kościół znajduje się w Okuniewie. Został wybudowany w latach 1828-1835 z funduszów Jana Łubieńskiego, właściciela miejscowych dóbr. Konsekrowany był w 1847 r. przez bp. Tadeusza Łubieńskiego.
Parafia w Zakręcie dopiero buduje swój kościół. Niedawno dobiegła końca budowa kościoła w Długiej Kościelnej. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do jego poświęcenia. Poprzednia, drewniana świątynia, wspaniały zabytek drewnianej architektury sakralnej spłonęła 9 września 2000 r.
Pod względem liczby mieszkańców największe są obie parafie w Sulejówku i liczą po ok. 8 tys. wiernych. Najmniejsza (ok. 650 wiernych) jest parafia w Zabrańcu.

Duchowieństwo dekanalne

Reklama

Dziekanem dekanatu w Sulejówku jest ks. prał. Jan Gołębiewski. W dekanacie posługę kapłańską pełni 14 kapłanów: 7 księży proboszczów, 5 wikariuszy i 2 rezydentów. Czterech księży proboszczów (ks. prał. Jan Gołębiewski w Sulejówku, ks. Jan Ruciński w Długiej Kościelnej, prał. kan. Andrzej Kamiński w Halinowie i ks. Wojciech Wierzbicki w Okuniewie) pełni swą funkcję od 1993 r. Najkrócej w dekanacie proboszczem (od 2002 r.) jest ks. Leszek Bieńkowski w Zabrańcu. Średnia wieku księży proboszczów wynosi 55 lat, a księży wikariuszy 35 lat. Po dwóch księży wikariuszy jest w parafii dziekańskiej, u Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłosnej i jeden w Halinowie. Pozostałe parafie mają tylko księży proboszczów.
Na terenie dekanatu są żeńskie zgromadzenia zakonne. W parafii dziekańskiej są siostry misyjne (Służebnice Ducha Świętego) oraz Wspomożycielki Dusz Czyśćcowych. W Niedziele Misyjne na Mszach św. siostry misyjne (często misjonarki pracujące w odległych krajach) mówią o misjach i swoim zgromadzeniu, na co dzień siostry katechizują dzieci i młodzież. Księdzu Dziekanowi zależy na tym, aby duch misyjny był obecny w jego parafii. Dlatego też gościł np. księży kombonianów. Zdarza się, że misjonarze przyjeżdżają do Sulejówka na zakończenie swoich rekolekcji czy dni skupienia.
W Okuniewie są Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi.

Życie religijne

Reklama

- Kiedyś ksiądz pochodzący z Algierii, a pracujący w Anglii i odbywający w Sulejówku rekolekcje, zapytał mnie, czy ludzie tu kochają Matkę Bożą? - mówi ks. dziekan Gołębiewski. Opowiedziałem mu o licznych wotach przed wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia, o tym, że w każde święto gromadzi się u nas bardzo wielu wiernych, że w niedziele po Mszach św. ludzie modlą się w dolnym kościele, o Apelu Jasnogórskim i Godzinkach, i że na większe święta zapraszamy biskupa. Ksiądz ten wysłuchał i odpowiedział: „Wie ksiądz, Maryi nie można nie kochać, bo Ona jest taka piękna, tak czysta, niepokalana”. Kapłan z Anglii był zachwycony, długo się przyglądał wizerunkowi Maryi. Obdarowałem go obrazem Matki Bożej, bardzo się ucieszył - wspomina ks. kan. Gołębiewski.
Stało się już tradycją, że do Matki Bożej Pocieszenia z Sulejówka dwa razy do roku przybywają pielgrzymki. W drugą sobotę sierpnia przychodzą wierni z parafii św. Alberta w Wesołej-Zielonej, natomiast w drugą sobotę września jest pielgrzymka z wszystkich parafii dekanatu. W ubiegłym roku była też pielgrzymka z Żukowa z dekanatu mińskiego - św. Antoni.
Ks. Gołębiewski mówi, że w Sulejówku są dobre warunki do rozwoju sanktuarium. Do miasta dojeżdża pociąg (od stacji do sanktuarium jest do przejścia kilka minut), łatwo też dojechać samochodem. Jest duża świątynia i kaplica. Nic więc dziwnego, że coraz więcej grup tu przybywa. W tym roku były grupy dzieci pierwszokomunijnych z Długiej Kościelnej, bielanki z Zielonki, grupy z Miłosnej i Radości.
Matka Boża promieniuje na cały dekanat. - Jak się wpatrzeć w Jej oblicze, widać, ile ma Ona w sobie dobra i miłości, która urzeka każdego człowieka który tu przychodzi - mówi ks. kan. Gołębiewski.
Ale kult Matki Bożej jest obecny także w innych parafiach w dekanacie. Np. w Halinowie jest czczony obraz związany z tytułem parafii - Matki Łaski Bożej.
W parafiach dekanatu uroczyście obchodzone są tradycyjne odpusty. Np. w Sulejówku-Miłosnej obchodzony jest odpust Przemienienia Pańskiego, w Okuniewie św. Rocha, w Długiej Kościelnej św. Anny, a w Zakręcie św. Pawła Apostoła.
- W każdej parafii księża starają się, żeby uroczystości odpustowe nie były jakąś tylko doroczną formalnością, ale poprzedzone były głębszym przygotowaniem parafian. Np. w Okuniewie i Długiej Kościelnej jest dziewięciodniowa nowenna. W innych parafiach jest czterdziestogodzinne nabożeństwo. Chodzi przecież o dobro parafian i rozszerzanie się chwały Bożej - podkreśla ks. Gołębiewski.
Dwie parafie w dekanacie posiadają relikwie świętych. Parafia dziekańska w Sulejówku ma relikwie św. Jana z Dukli (sprowadzone zaraz po kanonizacji), Zakręt posiada relikwie św. Faustyny.
Ogłoszony przez Ojca Świętego Rok Różańca Świętego jest przeżywany we wszystkich parafiach dekanatu. Modlitwa różańcowa odmawiana jest w różnych intencjach codziennie przed odsłoniętym obrazem Matki Bożej Pocieszenia w Sulejówku. We wszystkich parafiach Różaniec odmawiają członkowie kół Żywego Różańca.
W parafiach prowadzona jest działalność charytatywna. - Biedni są wspomagani we wszystkich parafiach. Dziś jest bardzo wielu potrzebujących - podkreśla Ksiądz Dziekan. W jego parafii przed świętami przygotowuje się kilkadziesiąt paczek dla wiernych. Pomoc jest prowadzona przez cały rok.

Wspólnota dekanalna

- Chciałbym, żebyśmy byli wspólnotą i aby każde spotkanie księży w dekanacie miało charakter rodzinny. Przecież nie chodzi tylko o to, żeby księża przyjechali, podpisali jakieś dokumenty, ale żebyśmy wspólnie pomodlili się i porozmawiali o swoich problemach. Dlatego modlimy się razem przed wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia, mamy konferencje i rozważania - mówi o spotkaniach dekanalnych ks. Gołębiewski.
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia pragnie, aby jak najwięcej wiernych dotarło do sanktuarium w Sulejówku. - Bardzo serdecznie zapraszam tych, którzy nie byli w sanktuarium w Sulejówku do Matki pełnej miłosierdzia, która jest wielką radością.

Ks. Jan Gołębiewski zorganizował w Sulejówku dużą stałą ekspozycję „Sanktuaria maryjne w Polsce”, którą można oglądać po uprzednim zgłoszeniu terminu.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Nie przepada za Niemcami”. Prof. Andrzej Nowak o rodowodzie Trumpa i jego niechęci do Niemiec

2025-01-21 09:44

[ TEMATY ]

Niemcy

Donald Trump

Prof. Andrzej Nowak

rodowód

Biały Kruk

Prof. Andrzej Nowak

Prof. Andrzej Nowak

Prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk i znakomity autor, opowiedział o historii rodzinnej Donalda Trumpa i wynikającym z tego jego nastawieniu geopolitycznym, w tym niechęci do Niemiec.

„Już w tej historii rodzinnej zapisany jest duży dystans do niemieckości”, podkreśla prof. Andrzej Nowak i przypomina, że „ludność pochodzenia niemieckiego stanowi największą część migracji poza anglosaskim rdzeniem mieszkańców Stanów Zjednoczonych. To jest około 50-60 milionów Amerykanów niemieckiego pochodzenia”.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch płci

2025-01-21 19:50

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/ANNA MONEYMAKER / POOL

Podpisane przez prezydenta Donalda Trumpa rozporządzenie dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Rozporządzenie podpisane w poniedziałek przez Trumpa, będące jednym z kilkudziesięciu aktów prawnych, nosi tytuł "Obrona kobiet przed ekstremizmem ideologii gender i przywrócenie biologicznej prawdy w rządzie federalnym". Cofnięto w nim szereg zmian wprowadzonych przez poprzednią administrację, które liberalizowały zasady dotyczące określania płci w dokumentach państwowych.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch płci

2025-01-21 19:50

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/ANNA MONEYMAKER / POOL

Podpisane przez prezydenta Donalda Trumpa rozporządzenie dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Rozporządzenie podpisane w poniedziałek przez Trumpa, będące jednym z kilkudziesięciu aktów prawnych, nosi tytuł "Obrona kobiet przed ekstremizmem ideologii gender i przywrócenie biologicznej prawdy w rządzie federalnym". Cofnięto w nim szereg zmian wprowadzonych przez poprzednią administrację, które liberalizowały zasady dotyczące określania płci w dokumentach państwowych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję