Reklama

Z Kalendarza Liturgicznego

Niedziela płocka 35/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

31 sierpnia - XXII Niedziela zwykła.

Boże prawo, choć jest niekiedy twarde i wymagające, zabezpiecza życie jednostki i zbiorowości. Jeśli postępowaniem człowieka kieruje Boże prawo, jego życie wydaje dobre owoce.

1 września - wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy.

Bł. Bronisława była spokrewniona ze św. Jackiem i bł. Czesławem. Urodziła się ok. 1200 r. Przeszła do historii jako pobożna, ufająca Bogu i pełna cnót zakonnica - norbertanka. Zmarła prawdopodobnie w 1259 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2 września - wtorek XXII tygodnia zwykłego.

Chrystus umarł za nas, abyśmy razem z Nim żyli - głosi św. Paweł. W zmartwychwstaniu Pana Jezusa jest przyszłość ludzkości i całego stworzenia.

3 września - wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.

Św. Grzegorz, papież, któremu historia nadała przydomek „Wielki”, urodził się w rzymskiej rodzinie patrycjuszowskiej ok. 540 r. Zrezygnował z urzędu prefekta miasta i wiódł życie według reguły św. Benedykta. Z rąk papieża Pelagiusza w 579 r. przyjął święcenia diakonatu. Po śmierci Pelagiusza jednomyślnie obrano papieżem Grzegorza. W latach 590-604 kierował Kościołem. Był znawcą liturgii i jej śpiewu, który od jego imienia nazwano „gregoriańskim”. On także zapoczątkował ewangelizację Wysp Brytyjskich. Zmarł 12 marca 604 r.

4 września - wspomnienie bł. Marii Stelli i jej towarzyszek, męczennic.

Reklama

Podczas II wojny światowej, 1 września 1943 r., jedenaście polskich nazaretanek z Nowogródka zostało rozstrzelanych przez nazistów. Ginęły za wiarę i naród (były Polkami). Życie ocalił im Pan, który „dla nas ludzi (...) zmartwychwstał dnia trzeciego”. W obliczu zagrożenia śmiercią s. Stella powiedziała: „jeśli potrzebna jest ofiara z życia, niech raczej nas rozstrzelają, aniżeli tych, którzy mają rodziny”. Dar zastępczy został przyjęty. Modlitwa s. Stelli została wysłuchana.

5 września - piątek XXII tygodnia zwykłego.

Chrystus, w swoim człowieczeństwie, jest obrazem Boga niewidzialnego. W Chrystusie Bóg pojednał wszystko ze sobą. Te myśli przekazuje nam dzisiaj św. Paweł. Są one jednocześnie wezwaniem do naśladowania Zbawiciela.

6 września - sobota XXII tygodnia zwykłego.

Nikt z wybrańców Boga nie miał łatwego życia. Nie mieli łatwego życia także Apostołowie. Posłuchajmy w jakich warunkach św. Paweł głosił Ewangelię i spełniał posłannictwo apostoła. Pamiętał on dobrze słowa Pana: „Sługa nie jest większy od swego Pana”.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Ojciec Pio na wielkim ekranie – wyjątkowy pokaz już 9 sierpnia

2026-08-07 11:28

[ TEMATY ]

film

św. Ojciec Pio

Rafael

Materiał prasowy

Święty Ojciec Pio pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci duchowości franciszkańskiej i jednym z największych mistyków Kościoła Katolickiego. Jego życie, naznaczone stygmatami, cierpieniem, pokorą i bezgranicznym oddaniem Bogu, przypomina, że droga do świętości prowadzi przez wierność codziennemu powołaniu.

Już 9 sierpnia, w ramach wakacyjnego cyklu „Lato z Rafaelem”, odbędzie się jedyny pokaz filmu „Tajemnica Ojca Pio”. To dokument, który przybliża prawdziwe oblicze kapucyna z Pietrelciny, ukazując zarówno jego niezwykłe charyzmaty, jak i trudne doświadczenia, z którymi przyszło mu się zmierzyć.
CZYTAJ DALEJ

Biskupi o podróży apostolskiej Leona XIV do Francji: wielka radość

2026-08-07 19:15

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Prezydium Konferencji Episkopatu Francji podczas spotkania z Leonem XIV w grudniu ubiegłego roku.

Prezydium Konferencji Episkopatu Francji podczas spotkania z Leonem XIV w grudniu ubiegłego roku.

To wielka radość, że możemy już podzielić się programem podróży Papieża do Francji. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Francji - katolików i niekatolików, wierzących i niewierzących - mówią francuscy biskupi, cytowani przez Vatican News, którzy nie kryją radości z powodu wizyty Leona XIV we Francji. W piątek 7 sierpnia opublikowano szczegółowy program papieskiej podróży apostolskiej.

„Kilka miesięcy temu wraz z Papieżem nakreśliliśmy pierwszy zarys programu - wskazał kard. Jean-Marc Aveline, metropolita Marsylii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, w komunikacie. - Od tego czasu, wspólnie z zespołami Watykanu, Konferencji Episkopatu Francji, diecezji Paryża i Metzu oraz sanktuarium w Lourdes, intensywnie pracowaliśmy nad szczegółowym przygotowaniem każdego etapu tej podróży. To wielka radość, że dziś możemy podzielić się tym z całą Francją!".
CZYTAJ DALEJ

Zabytek z Gietrzwałdu przejdzie konserwację. To niezwykły zapis wydarzeń sprzed 150 lat

Dokumentacja objawień gietrzwałdzkich sprzed blisko 150 lat zostanie zakonserwowana. Samorząd województwa przyznał pieniądze na prace, dzięki którym będzie można naprawić księgę przed jubileuszem, umożliwiając jej prezentację - poinformował PAP ks. prof. Andrzej Kopiczko.

Jak powiedział PAP dyr. Archiwum Archidiecezji Warmińskiej ks. prof. Andrzej Kopiczko, „jubileusz 150-lecia objawień w Gietrzwałdzie, który będziemy obchodzić w przyszłym roku, mobilizuje lokalną społeczność do podejmowania różnych działań mających na celu nie tylko przypomnienie przesłania Maryjnego, popularyzację miejsca, ale także zabezpieczanie świadectw pisanych o tym niezwykle ważnym wydarzeniu w dziejach Warmii”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję