Reklama

Blask i urok Sanktuarium Matki Bożej w Żurawinie

Niedziela płocka 32/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed Twym obrazem, Panienko Święta,
Wielcy i mali głoszą Twą cześć -
Ojcowie, matki, chłopcy, dziewczęta
O Twoich cudach roznoszą wieść.

Są na świecie takie zakątki, z którymi czujemy się związani w sposób szczególny, i obojętnie, czy są to wielkie miasta, czy też nieznane nikomu wioski, na naszych prywatnych mapach pisanych sercem zajmują zawsze miejsce centralne. Dla wielu z nas są to strony rodzinne, ów wyidealizowany z biegiem lat kraj dzieciństwa. Bez względu na to, jak daleko rzucą nas losy, zawsze chętnie wracamy do tych miejsc, choćby myślą... Świadomość przynależności do konkretnego miejsca pozwala nam zachować tożsamość i powoduje, że nie jesteśmy ludźmi znikąd. Dla każdego z nas owa "mała ojczyzna" jest zawsze miejscem najpiękniejszym i szczególnym, do którego z wielką przyjemnością i serdecznością staramy się wrócić.
Jednym z takich szczególnych miejsc jest sanktuarium Matki Bożej w Żurawinie (parafia Mochowo). Jest to sanktuarium lokalne. Ma bardzo malownicze i piękne położenie. Jak podają źródła historyczne, cudowne objawienia Matki Bożej miały miejsce za panowania króla Zygmunta Augusta, ok. 1563 r. W tym roku został też pobudowany pierwotny kościółek. Mimo szerzących się podówczas herezji sanktuarium dotrwało do obecnych czasów. Pielgrzymi i wierni wraz ze swymi duszpasterzami w tym miejscu oddają hołd Pani Żurawińskiej. Świadczą o tym liczne wota, które są umieszczone przy cudownym obrazie Matki Bożej.
Żurawin jest miejscem pielgrzymkowym. Główny odpust, na który przybywają liczni wierni z różnych stron i okolicznych parafii, odbywa się w niedzielę następującą po 6 sierpnia. Msze św. odprawiane są wtedy o godz. 8.00, 9.00, 10.00 (Msza św. połączona z błogosławieństwem małych dzieci) i o 12.00 (uroczysta Suma odpustowa). Uroczystość poprzedzona jest nieszporami w sobotę o godz. 18.00. Kustoszem oraz opiekunem tego urokliwego sanktuarium jest proboszcz parafii Mochowo ks. Marek Mizerski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na ostatnie dni Adwentu: przebaczajmy i dawajmy nadzieję

2025-12-21 12:48

[ TEMATY ]

adwent

Anioł Pański

Vatican Media

„Człowiek kruchy i omylny, a jednocześnie odważny i silny w wierze” – tak o świętym Józefie w IV Niedzielę Adwentu mówi Leon XIV. Podczas modlitwy Anioł Pański Papież wskazał Oblubieńca Maryi jako wzór wiary, która potrafi zaufać i wyruszyć w nieznane. Zachęcił wiernych, by ostatnie dni Adwentu przeżyli w duchu nadziei i przebaczenia.

W rozważaniu Ewangelii Ojciec Święty przypomniał, że liturgia IV Niedzieli Adwentu kieruje spojrzenie ku postaci św. Józefa. Ewangelista Mateusz nazywa go „człowiekiem sprawiedliwym”, czyli wiernym Izraelitą, żyjącym zgodnie z Prawem. Jak zaznaczył Ojciec Święty, Józef z Nazaretu „jawi się nam również jako osoba bezgranicznie wrażliwa i ludzka”. Ta postawa – dodawał Papież – przejawia się także zanim anioł objawił mu tajemnicę.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Bóg z nami po imieniu

2025-12-20 21:00

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

Bożena Sztajner/Niedziela

• Iz 7, 10-14 • Rz 1, 1-7 • Mt 1, 18-24
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie dni Adwentu ze św. Józefem

2025-12-21 15:18

ks. Łukasz Romańczuk

Na zakończenie peregrynacji ikony św. Józefa w parafii Wniebowzięcia NMP we Wrocławiu- Ołtaszynie uroczystej Mszy świętej przewodniczył abp Józef Kupny, który także zawierzył parafię św. Józefowi. Na zakończenie poświęcona została odnowiona figura św. Józefa, która została ustawiona na placu kościelnym przy południowej ścianie kościoła.

W słowie wprowadzającym w Liturgię ks. Mariusz Sobkowiak, proboszcz parafii zaznaczył także okoliczność 20. rocznicy nominacji na biskupa. - 21 grudnia 2005 roku papież Benedykt XVI ogłosił nominacje ks. Józefa Kupnego na biskupa pomocniczego Archidiecezji Katowickiej. Chcemy podczas tej Mszy świętej otoczyć księdza arcybiskupa swoją modlitwą - podkreślił kapłan.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję