Reklama

Serwis przemyski

Niedziela przemyska 32/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

14 czerwca. Zespół Szkół Ekonomicznych w Przemyślu świętował 90-lecie istnienia. Z tej okazji społeczność Szkoły oraz jej absolwenci zgromadzili się w bazylice archikatedralnej na jubileuszowej Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Stefan Moskwa.

14 czerwca. W kościele filialnym w Rajskiem (par. Wołkowyja) ks. prał. Stanisław Szczepański, proboszcz w Wołkowyi w latach 1970-2002, świętował jubileusz 50-lecia kapłaństwa. W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli mieszkańcy parafii i współbracia kapłani na czele z bp. Stefanem Moskwą. Wydarzenie złotego jubileuszu było okazją do złożenia serdecznych życzeń i daru wdzięcznej modlitwy dla ks. Stanisława, który piękną i ofiarną posługą duszpasterską na ziemi bieszczadzkiej tak bardzo zasłużył się dla archidiecezji.

17 czerwca. Gimnazjum w Niebocku otrzymało imię św. Jana Kantego. Z tej okazji wspólnota gimnazjalna oraz mieszkańcy parafii uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Stefan Moskwa. Ksiądz Biskup poświęcił również sztandar Gimnazjum i sztandar Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły.

20 czerwca. W Domu Katolickim "Roma" w Przemyślu odbyło się spotkanie księży odpowiedzialnych za diecezjalne duszpasterstwa młodzieżowe. W posiedzeniu, któremu przewodniczył ks. Tadeusz Biały, uczestniczyli: ks. Piotr Kandefer (Ruch Światło-Życie), ks. Jan Mazurek (Ruch Apostolstwa Młodzieży), ks. Józef Suchy (Liturgiczna Służba Ołtarza), ks. Marek Wojnarowski i ks. Mariusz Ryba (Szkoła Nowej Ewangelizacji) oraz ks. Grzegorz Bechta (duszpasterstwo harcerzy). Księża moderatorzy zaprezentowali wakacyjną i postwakacyjną strategię formacyjną w poszczególnych wspólnotach. Zwrócili także uwagę na konieczność większego zaangażowania młodzieżowych grup eklezjalnych w liturgię archidiecezjalnych wydarzeń wiary.

21 czerwca. W Krakowie gościł bp Adam Szal. W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów bp Adam udzielił święceń diakonatu 7 alumnom.

22 czerwca. Bp Stefan Moskwa przebywał w Wyszatycach i Wacławicach, gdzie udzielił sakramentu bierzmowania miejscowym gimnazjalistom. Wcześniej bp Stefan bierzmował młodzież w parafii Ojców Reformatów w Przemyślu (16 czerwca), Dynowie (15 czerwca - podczas Sumy odpustowej ku czci św. Antoniego), Pełkiniach i Wygarkach (11 czerwca), Łańcucie (10 czerwca - par. Chrystusa Króla), Jaworniku i Kańczudze (9 czerwca), Izdebkach, Łopuszce Wielkiej i Jarosławiu (7 czerwca - par. Ojców Dominikanów) oraz w Dubiecku (4 czerwca) i Bolestraszycach (2 czerwca).

24 czerwca. Odpust parafialny ku czci św. Jana Chrzciciela w bazylice archikatedralnej w Przemyślu, połączony był z dziękczynieniem za kanonizację Józefa Sebastiana Pelczara. Modlitwie, w asyście proboszczów miasta, przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik. Przed Mszą św. Siostry Sercanki przedstawiły program słowno-muzyczny o swoim Świętym Ojcu Założycielu.

24 czerwca. W kościele parafialnym w Husowie bp Adam Szal bierzmował miejscowych gimnazjalistów. Wcześniej bp Adam udzielił sakramentu bierzmowania młodym w Zręcinie (23 czerwca), Stubnie (20 czerwca), Krośnie (18 czerwca - par. Ducha Świętego; 12 czerwca - par. Ojców Kapucynów), Ustrzykach Dolnych (11 czerwca - par. Matki Boże Królowej Polski), Woli Zarczyckiej i Giedlarowej (10 czerwca), Sanoku (8 czerwca - par. Chrystusa Króla), Surochowie (6 czerwca) i w parafii Świętych Piotra i Jana w Krośnie (3 czerwca).

29 czerwca. Do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce przybyła, wraz z orkiestrą, liczna rzesza pielgrzymów z Rzeszowa. Przez cały czerwiec jodłowieckie sanktuarium nawiedzały liczne pielgrzymki. 26 czerwca modlili się pątnicy z Lubania Śląskiego, a 24 czerwca mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej z Huwnik. Pielgrzymowali również wierni z Sanoka, Warszawy, Rzeszowa i Jasła (21 czerwca) oraz niewidomi i słabo widzący z Przemyśla (18 czerwca). Przybyli także cykliści z Przeworska i parafianie z Łukowego (14 czerwca) oraz rowerzyści z Cierpisza (13 czerwca). 12 czerwca przybyła pielgrzymka Szkoły Muzycznej z Jarosławia. Podczas Mszy św. śpiewał chór i grała orkiestra Szkoły Muzycznej. Kilka dni wcześniej (7 czerwca) na modlitwę do jodłowieckiego sanktuarium przybyli członkowie Klubu Metalowych Serc z Przemyśla oraz dzieci z Orzechówki, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Burmistrza Łasku ws. obecności wizerunku Patronki w przestrzeni publicznej

2026-05-21 12:21

[ TEMATY ]

Łask

Piotr Drzewiecki

Wizerunek Matki Bożej Łaskiej w Łaskiej Kolegiacie

Wizerunek Matki Bożej Łaskiej w Łaskiej Kolegiacie

Burmistrz Łasku wydała oświadczenie po dyskusji, jaka wywiązała się wokół przeniesienia wizerunku Matki Bożej Łaskiej z gabinetu burmistrza do Muzeum Historii Łasku. Zapowiedziała również przywrócenie pamiątkowego obrazu do pierwotnego miejsca w Urzędzie Miejskim.

W związku z dyskusją i emocjami, jakie wywołało przeniesienie pamiątkowego wizerunku,Matki Bożej Łaskiej z gabinetu Burmistrza do Muzeum Historii Łasku, pragnę oświadczyć, że jakiekolwiek interpretacje sugerujące próbę pomniejszenia roli naszej Patronki są całkowicie niezgodne z prawdą. Jako radna w 2022 roku osobiście głosowałam za uchwałą o ustanowieniu Matki Bożej Łaskiej Patronką Miasta i Gminy Łask i jest to dla mnie fundamentalna wartość.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Rity

[ TEMATY ]

nowenna

św. Rita

Agata Kowalska

Św. Rita

Św. Rita

Nowenna do odmawiania między 13 a 21 maja lub w dowolnym terminie.

ZOBACZ WIĘCEJ: rafael.pl.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Gęsiak: Episkopat nie podjął wiążących decyzji ws. obrony cywilnej; trwają konsultacje

2026-05-21 19:10

[ TEMATY ]

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Parafialne Grupy Obrony Cywilnej

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Leszek Gęsiak

Ks. Leszek Gęsiak

Episkopat nie podjął wiążących decyzji w sprawie obrony cywilnej i pomocy humanitarnej na wypadek kryzysu; trwają konsultacje z władzami - przekazał PAP rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Wyraził nadzieję, że oddolne inicjatywy będą spójne z tym, co Kościół ustali z państwem.

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak powiedział PAP, że „od kilku miesięcy prowadzone są między Konferencją Episkopatu Polski a kompetentnymi instytucjami państwowymi konsultacje dotyczące różnych aspektów obrony cywilnej i pomocy humanitarnej na wypadek niespodziewanego kryzysu”. Przekazał, że rozmowy dotyczą m.in. ochrony zabytków czy organizacji pomocy osobom potrzebującym wsparcia w przypadku klęsk żywiołowych i kataklizmów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję