Reklama

Niedziela plus

Płock

Razem przy Matce

Od stu lat są promykiem nadziei dla parafii w Czerwińsku. Ich kreatywna postawa na rzecz młodych i rodzin przynosi konkretne owoce. Kim są i jak działają?

2026-07-07 09:57

Niedziela Plus 28/2026, str. VII

[ TEMATY ]

Płock

Archiwum Centrum Lokalnego SSW

Jubileusz stał się także świadectwem żywej wiary i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia

Jubileusz stał się także świadectwem żywej wiary i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niewielka liczebnie, ale niezwykle żywa wspólnota od lat wnosi w życie parafii radość, wiarę i troskę o młodych. Jest wierna metodzie wychowawczej św. Jana Bosko, opartej na na trzech filarach: miłości, rozumie i religii, tworzy przestrzeń formacji, kultury i realnej pomocy. Dziś działa jako Centrum Lokalne Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic im. kard. Augusta Hlonda SDB przy Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku n. Wisłą.

Na rzecz młodzieży, rodzin i parafii

Wspólnota, gdy powstawała w 1926 r., liczyła 117 członków Związku Pomocników Salezjańskich (ówczesna nazwa). Z tej grupy wyrosła grupa, która – choć liczy dziś 20 osób – z oddaniem kontynuuje dzieło wychowania i służby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Naszą misją jest przenoszenie duchowości salezjańskiej do codzienności, tam, gdzie nas Bóg postawił – mówi Róża Newska, koordynator Centrum Lokalnego SSW. Przede wszystkim dbamy o formację własną, bo bez niej nie moglibyśmy dobrze służyć młodzieży. Dlatego uczestniczymy w rekolekcjach inspektorialnych. Zapraszamy na nie kandydatów i osoby zainteresowane.

Zaangażowanie w realną pomoc

Reklama

Członkowie stowarzyszenia angażują się w różne dzieła. Od lat wspierają misję w Mokambo w Demokratycznej Republice Konga w ramach Adopcji na Odległość. Przez pewien czas wspólnie z młodzieżą wykonywali wieńce adwentowe, stroiki i palmy wielkanocne, a dochód przeznaczali na dofinansowanie letniego czy zimowego wypoczynku dla dzieci z parafii. Celem tej akcji były nie tylko zbiórka funduszy, lecz także nauczenie młodych ludzi, że mogą zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka. Kiermasze, które organizowali, owocowały realną pomocą dla dzieci z Ochronki Bałuckiej w Łodzi i Rodzinnego Domu Dziecka w Różanymstoku, prowadzonych przez Siostry Salezjanki. W trosce o pielgrzymów wspólnota przeznaczyła dochód z kiermaszu m.in. na zakup defibrylatora AED, który znajduje się na terenie klasztoru. Na co dzień jej członkowie wykonują także zwyczajne prace, takie jak: sadzenie kwiatów w alejkach na terenie klasztoru, sprzątanie alejek, grabienie liści czy pomoc w wystroju kościoła.

Istotę trwania stowarzyszenia tak tłumaczy Róża Newska: – Zrozumiałam, że ludzie mieszkający tutaj, na ziemi czerwińskiej, od pokoleń współpracują z salezjanami, nie zawsze formalnie przynależąc do stowarzyszenia. Składam hołd ich wierności. Ci ludzie przetrwali różne zawirowania, bo byli w Kościele i mieli oparcie w salezjanach. Współtworząc życie parafii, zawsze pamiętali o młodych, a najważniejsze jest to, by młodzi byli dobrze ukształtowani – są to przecież przyszli rodzice. A rodzice zawsze potrafili znaleźć czas dla swoich dzieci.

Wdzięczność za dobro

W tym roku w maju Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic w Czerwińsku obchodziło 100. rocznicę powstania. Jubileusz ten przypadł w roku 150. rocznicy uznania w świecie Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników przez Stolicę Apostolską. Z tej racji odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników na Jasną Górę pod hasłem: „Razem przy Matce – 150 lat łaski i misji” z udziałem wspólnoty z Czerwińska. Tam powstała myśl-zwiastun, że w kolejnym roku szkolnym członkowie lokalnej wspólnoty zwrócą uwagę na rodziny i możliwości pomocy rodzicom.

W Czerwińsku natomiast jubileusz stał się czasem radości i wdzięczności za dobro, które Bóg i Maryja Czerwińska Wspomożycielka uczynili przez ludzi, oraz modlitwy o przyszłość promieniującą nadzieją. Ten czas był nie tylko wspomnieniem historii, lecz także świadectwem żywej wiary i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Do tego wydarzenia wspólnota przygotowywała się duchowo przez wiele tygodni i w każdy czwartek trwała na adoracji Najświętszego Sakramentu. W ciszy własnych serc członkowie powierzali Bogu owoce minionego wieku i prosili o światło na dalsze lata działalności. Program na kolejne stulecia mogą ująć w słowach: patrzymy w przeszłość z wdzięcznością, przeżywamy teraźniejszość z pasją, a przyszłość z ufnością oddajemy Bogu i Maryi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zobacz więcej!

Niedziela Plus 9/2024, str. VIII

[ TEMATY ]

Płock

Materiał organizatorów

Bez względu na to, gdzie jesteś i co robisz, zawsze jest czas na to, aby Pan Bóg ci w tym towarzyszył. Diecezja płocka zaprasza na ciekawe inicjatywy on-line.

To krótkie codzienne rozważania wokół liturgii Triduum Paschalnego. Przewodnikami w rozumieniu słowa Bożego są wykładowcy Szkoły Biblijnej Archidiecezji Gdańskiej: bp Piotr Przyborek, ks. Krzysztof Borysewicz, ks. Krystian Wilczyński, ks. Jakub Wojewódka, ks. Arkadiusz Kosznik oraz prof. Zbigniew Treppa. Więcej na: www.youtube.com/watch?v=ORW4qvj0f-8 .
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Jana Marii Vianney’a

[ TEMATY ]

nowenna

św. Jan Maria Vianney

Adobe Stock

Święty Jan Maria Vianney

Święty Jan Maria Vianney

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej.

CZYTAJ DALEJ

Coś więcej niż wędrówka

2026-08-03 21:30

Marzena Cyfert

46. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

46. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

Na pielgrzymim szlaku nie wszyscy idą z tych samych powodów. Jedni proszą, inni dziękują, jeszcze inni szukają pokoju, rozeznają powołanie lub po prostu chcą być bliżej Boga. Młodzi pielgrzymi zgodnie przyznają, że najważniejsze rzeczy dzieją się nie na trasie, lecz w sercu.

– Trudno opisać pielgrzymkę, trzeba po prostu na nią pójść, by przekonać się, czym jest. Idę już po raz piąty do samej Jasnej Góry i ta pielgrzymka stanowi centrum mojego roku. To pod nią układam całe wakacje – mówi Kalina z grupy 20. i dodaje: – To coś zupełnie innego niż chodzenie po górach. Owszem, tutaj też się idzie, jest zmęczenie i są ludzie, ale panuje wyjątkowy klimat modlitwy i wspólnoty. Czuję się, jakbym była innym człowiekiem. Gdy przyszłam dziś na Mszę św., zobaczyłam osoby, które już kojarzę i znam z widzenia. Poczułam, że jestem u siebie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję