W ramach obchodów radosnego święta wolontariatu zorganizowano quizspotter „Wolontariat – ja to wiem!”, interaktywny konkurs wiedzy o wolontariacie. Wzięli w nim udział wolontariusze z klas siódmych i ósmych. Reprezentanci klas odpowiadali na pytania, a wszyscy na bieżąco śledzili przebieg gry i dopingowali graczy. Ta interaktywna forma rozrywki była też okazją do promocji wolontariatu oraz poszerzenia wiedzy o nim.
„Dzień Dobra” to ogólnopolska akcja charytatywna organizowana przez Caritas Polska, odbywająca się w Tygodniu Miłosierdzia Bożego. Jest to święto wolontariatu, podczas którego odbywają się pikniki, koncerty i zbiórki na cele charytatywne, mające na celu promowanie życzliwości i pomagania innym. Punktem kulminacyjnym Dnia Dobra było wręczenie przez dyrektor Katarzynę Goworek certyfikatów wolontariusza Caritas Diecezji Sandomierskiej. Dokument otrzymało 22 uczniów. To podziękowanie i podsumowanie całorocznej ich pracy na rzecz osób potrzebujących, m.in. udział w ogólnopolskich zbiórkach żywności przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, włączenie się w akcję na rzecz misji pn. Zbieram to w szkole, czy na rzecz osób samotnych „Podziel się dobrocią”. Koordynatorem działań charytatywnych był ks. Stanisław Gurba.
Ostrowiecka szkoła katolicka zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Narodowego Banku Polskiego.
Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcąco im. ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim pod opieką nauczycieli koordynatorów wzięli udział w II edycji ogólnopolskiego programu „Złote Szkoły NBP”, którego ideą jest rozwijanie kompetencji ekonomicznych młodego pokolenia. Celem programu jest aktywizowanie nauczycieli i uczniów oraz stworzenie sieci szkół zaangażowanych w poszerzanie edukacji ekonomicznej. Uczniowie będący pomysłodawcami inicjatyw w ramach konkursu zawiązali drużynę nazywaną Drużyną Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Aby móc otrzymać tytuł Złotej Szkoły uczniowie i nauczyciele liceum zrealizowali szereg obowiązkowych zadań. W ramach pierwszego, czyli „Lekcji z ekonomią” były prowadzone interdyscyplinarne zajęcia z niemalże wszystkich przedmiotów, a ich celem było łączenie tematyki ekonomii z innymi dziedzinami wiedzy. Kolejnym zrealizowanym zadaniem była „Szkolna debata” poświęcona tematowi przewodniemu programu i przeprowadzona w stylu debaty panelowej. W liceum odbyły się dwie debaty w języku angielskim i polskim. Nad przebiegiem obu debat czuwali eksperci z zakresu finansów. Ostatnim zadaniem do zrealizowania był warsztat uczniowski polegający na przygotowaniu i przeprowadzeniu przez uczniów należących do drużyny z pomocą opiekuna merytorycznego warsztatu utrwalającego praktyczne aspekty wiedzy z zakresu tematu przewodniego edycji. Warsztat prowadzony był przez Drużyną Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w liceum, PSP 9 w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Uniwersytecie III Wieku mieszczącym się w budynku uczelni WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Aby ubiegać się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”, szkoły musiały zdobyć najwyższą punktację za zrealizowane zadania. Komisja programu oceniała pomysłowość, metody i narzędzia edukacyjne, dopasowanie zadań do wieku i percepcji odbiorców, jakość i atrakcyjność realizacji, przydatność w praktyce, zasięg i poziom zaangażowania odbiorców. W dniu 28 kwietnia 2022 r. odbyła się uroczysta finałowa gala II edycji programu Złote Szkoły NBP w trakcie której zostały ogłoszone wyniki konkursu. Uczniowie i nauczyciele Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim za zadanie „Debata Szkolna” zostali nagrodzeni I miejscem, co jest równoznaczne z otrzymaniem tytułu „Złotej Szkoły NBP”.
Upadek Jerozolimy zostaje opisany jak kronika wojny. Pojawiają się daty, ruchy wojsk, głód, wyłom w murze. Taki zapis nie pozwala odsunąć bólu w dal. Sedecjasz panuje jako ostatni król Judy. Miasto zostaje odcięte. Głód rozsadza zwykły rytm życia. Ucieczka króla w nocy kończy się schwytaniem. Rozpada się wojsko, rozpada się władza, rozpada się nadzieja oparta na ludzkiej polityce. Kulminacją jest spalenie domu Pana, pałacu i wielkich domów miasta. Świątynia znika w ogniu. Dla wielu była znakiem bezpieczeństwa. Teraz okazuje się, że sam budynek nie ocala bez nawrócenia serca. Rozebranie murów dopełnia obrazu. Miasto zostaje otwarte, bezbronne, wydane cudzej mocy. Zostaje też przeprowadzona kolejna deportacja. W kraju pozostają najubożsi, by uprawiali ziemię i winnice. Paradoks tej sceny jest głęboki. Centrum kultu znika. Wiara ma jednak trwać nadal. Właśnie w rozproszeniu wzrośnie znaczenie słowa, modlitwy i pamięci. Ogień najeźdźcy nie może spalić przymierza wypisanego przez Boga w historii zbawienia.
Rekolekcje ze św. Ojcem Pio dla kapłanów i zakonników, 14-17 września 2026 r. w Domu rekolekcyjnym Braci Mniejszy Kapucynów w Tenczynie k. Myślenic. Głoszący rekolekcje o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap z Lublina, wykładowca KUL.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.