Reklama

Niedziela Kielecka

Powołani

Powołanie kapłańskie to dar Bożej łaski, owoc modlitwy, ale też decyzja każdego, kto odczyta w sercu wezwanie Boga, aby służyć Kościołowi – mówi ks. dr Marek Dumin, moderator ds. powołań w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Niedziela kielecka 18/2026, str. I-II

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum WSD

Obrazek z rekolekcji powołaniowych

Obrazek z rekolekcji powołaniowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwarta niedziela wielkanocna (26 kwietnia), zwana „Niedzielą Dobrego Pasterza”, czyli Światowy Dzień Modlitw o Powołania, rozpoczęła Tydzień Modlitw o Powołania trwający do 2 maja. Leon XIV w swoim orędziu nazwał powołanie „bezinteresownym darem Boga, który rozkwita w głębi serca”.

Nieco wcześniej, od 10 do 12 kwietnia Wyższe Seminarium Duchowne zaprosiło na rekolekcje powołaniowe. Były one przeznaczone dla pełnoletniej młodzieży męskiej. Uczestniczyli maturzyści i uczniowie tuż przed maturą, z parafii diecezji kieleckiej. Wysłuchali konferencji dotyczących kapłaństwa, oscylujących wokół tematu ścisłego związku kapłaństwa z Ofiarą Chrystusa. Udziałem uczestników była wspólna modlitwa z klerykami i uczestnictwo w codziennym życiu seminarzystów. Rekolektanci wraz ze środowiskiem seminarium modlili się Liturgią Godzin, podczas Jutrzni, brali udział w Nieszporach i wigilii przed drugą niedzielą wielkanocną oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu, trwającej do godz. 23. Medytowali Boże Słowo i dzieli się rozważaniami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Powołanie kapłańskie to wielki dar Bożej łaski, owoc modlitwy, ale też decyzja każdego, kto odczyta w sercu wezwanie Boga, aby służyć Kościołowi – tłumaczy ks. dr Marek Dumin, moderator ds. powołań w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Reklama

Tydzień Modlitw o Powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego trwał pod hasłem „Z domu do powołania”, wskazującym, że rodzina jest „pierwszym seminarium czy nowicjatem zakonnym”, jak zaznacza w swoim słowie abp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań.

Jak informuje ks. Dumin, w przeddzień Niedzieli Dobrego Pasterza (25 kwietnia) wspólnota WSD razem z młodymi z kilku parafii uczestniczyła w modlitwie powołaniowej w Parafii Wniebowzięcia NMP w Małogoszczu. Innym wydarzeniem były Nieszpory w kaplicy św. Stanisława w seminarium i wspólna kolacja. Alumni wraz z księżmi przełożonymi uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie Teologicznym „O kapłaństwie we współczesnym świecie”, który odbył się w Akademii Katolickiej w Warszawie.

Od kilkunastu lat w Kościele seminaryjnym Trójcy Świętej w każdy drugi czwartek miesiąca odbywa się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu „Miłości Boga do człowieka” w intencji alumnów WSD oraz o nowe powołania do kapłaństwa. – Zapraszamy do udziału w tej modlitwie. Zaczyna się ona Mszą św. o godz. 18. Od pewnego czasu uczestniczy w niej duża grupa młodzieży oazowej, która znacznie ożywia kościół seminaryjny. Zachęcamy młodych wraz z duszpasterzami, aby do nich dołączyć. Ponadto, zapraszamy już na kolejne rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej, tym razem od 16. roku życia, które odbędą się w domu rekolekcyjnym „Betania” w Rabce Zdroju w dniach 29 czerwca – 2 lipca – zachęca ks. Dumin.

– Rozeznanie powołania i droga do sakramentalnego kapłaństwa odbywa się w dobrym przeżyciu wewnętrznego konfliktu, który musi się rozegrać w powołanym – uważa Ksiądz Moderator. – Decyzja wstąpienia do seminarium odbywa się poprzez wewnętrzny akt wiary, w którym powołany powierza Bogu swoje słabości i lęki. Daje to możliwość oderwania się od siebie i skupienia na Bogu. Jezus Chrystus porusza serce do rezygnacji z tego, co jest „moje” na rzecz tego, co jest „Boże”, co daje ostatecznie radość i szczęście – tłumaczy.

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świątecznie w kawiarni

Niedziela kielecka 51/2025, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

T.D.

Zgrany zespół zachęca do świątecznych, i nie tylko, wypieków

Zgrany zespół zachęca do świątecznych, i nie tylko, wypieków

Znakomite, pachnące świętami wypieki i dobra kawa czekają na wszystkich, którzy odwiedzą nową niezwykłą kawiarnię na mapie Kielc pn. „Manufaktura Pietraszki”. Dlaczego niezwykłą?

Makowce, pierniki, serniki, ciasta drożdżowe – wylicza Wiktoria, instruktorka w kawiarni. – Miodownik i ciastka korzenne, które są naszą wizytówką – dodaje ks. prof. Witold Janocha, prezes Fundacji „Gramy z Tobą”, kierujący Zakładem Aktywności Zawodowej „Manufaktura Pietraszki”.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję