Reklama

Niedziela Podlaska

Pomocna dłoń

21 kwietnia w Bielskim Domu Kultury odbyły się uroczyste obchody 30-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy. W wydarzeniu uczestniczyli licznie zgromadzeni goście, w tym przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa, instytucji współpracujących, a także byli i obecni pracownicy oraz podopieczni placówki.

Niedziela podlaska 18/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Bielsk Podlaski

Ks. Piotr Jarosiewicz

Jubileusz był nie tylko podsumowaniem, ale również wyrazem wdzięczności

Jubileusz był nie tylko podsumowaniem, ale również wyrazem wdzięczności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. bp Piotr Sawczuk oraz dziekan ks. Tadeusz Syczewski. W gronie parlamentarzystów znaleźli się Dariusz Piątkowski oraz Jacek Bogucki. Swoją obecnością uroczystość uświetnili również przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej: wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, kierownik Oddziału Nadzoru i Kontroli Pomocy Społecznej Ewa Bijak, starosta powiatu bielskiego Sławomir Snarski oraz burmistrz Bielska Podlaskiego Piotr Wawulski.

Oficjalnego otwarcia dokonała dyrektor Teresa Ostaszewska, witając przybyłych gości oraz przedstawiając historię Środowiskowego Domu Samopomocy, jego rozwój i znaczenie dla lokalnej społeczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W części artystycznej zaprezentowano m.in. taniec country w wykonaniu uczestników placówki, przygotowany w barwnych, tematycznych strojach. Dynamiczna choreografia i zaangażowanie wykonawców spotkały się z gromkimi brawami. Wystąpił także męski zespół taneczny, którego prezentacja została bardzo ciepło przyjęta przez publiczność. Duże zainteresowanie wzbudził występ Anety Wróblewskiej, która zaprezentowała wiersz Nasz Dom, wywołując wzruszenie wśród zgromadzonych.

Następnie dyrektor Teresa Ostaszewska wyraziła wdzięczność wobec przedstawicieli władz samorządowych za ich wsparcie i życzliwość wobec placówki. W ramach podziękowania wręczono im pamiątkowe obrazy przedstawiające Aniołów Stróżów.

Reklama

Podczas uroczystości zaprezentowano również film ukazujący codzienność Środowiskowego Domu Samopomocy – realizowane zajęcia, warsztaty oraz życie uczestników. W materiale znalazły się także wypowiedzi rodziców i podopiecznych, podkreślające znaczenie wsparcia oraz przyjaznej atmosfery panującej w placówce. Po projekcji filmu uhonorowano byłych, emerytowanych pracowników, dziękując im za wieloletnią pracę i zaangażowanie. Wręczono im kwiaty. Wyrazem wdzięczności były długie brawa od zgromadzonych.

Na zakończenie wręczono upominki obecnym i byłym pracownikom jako wyraz uznania za ich wkład w rozwój placówki. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy podkreślali rolę ośrodka w życiu lokalnej społeczności.

Biskup Piotr Sawczuk, podsumowując wydarzenie, odwołał się do postaci świętych Piotra i Pawła, wskazując, że w sposób szczególny troszczyli się oni o ubogich. Zaznaczył, że pojęcie „ubodzy” ma dziś bardzo szerokie znaczenie i odnosi się również do osób korzystających ze wsparcia takich placówek jak Środowiskowy Dom Samopomocy, a także do ich codziennego funkcjonowania. Podkreślił, że każdy człowiek wnosi coś do życia innych, a jednocześnie każdy ma obowiązek opieki, wsparcia i pomocy tym, którzy jej potrzebują. Wskazał również na odpowiedzialność za to, by pomagać im wzrastać, rozwijać się i doświadczać życzliwej obecności drugiego człowieka.

Jubileusz był nie tylko podsumowaniem 30. lat działalności placówki, ale również wyrazem wdzięczności wobec wszystkich osób, które współtworzyły jej historię i rozwój.

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie nadzieją dla świata

Niedziela podlaska 19/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Bielsk Podlaski

Archiwum Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Zwieńczeniem kongresu była Msza św. odpustowa

Zwieńczeniem kongresu była Msza św. odpustowa

W ramach przeżywanego w Kościele Powszechnym Roku Jubileuszowego 2025 w diecezji drohiczyńskiej podejmowane są różnorodne inicjatywy. Jedną z nich był Kongres Miłosierdzia Bożego zorganizowany w dniach 25-27 kwietnia.

Głównym organizatorem i gospodarzem tego wydarzenia było Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Jak podkreślał kustosz sanktuarium, ks. kan. Roman Kowerdziej, inspiratorem do podjęcia tego typu przedsięwzięcia był bp Piotr Sawczuk.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Raport: 388 milionów chrześcijan dotkniętych prześladowaniami

2026-06-22 20:39

[ TEMATY ]

prześladowania

chrześcijanie

388 milionów

Karol Porwich /Niedziela

Na początku 2026 roku około 388 milionów chrześcijan na całym świecie było dotkniętych prześladowaniami i dyskryminacją. Wynika to z niedawno opublikowanego Raportu Monitorującego 01/2026 dotyczącego Prześladowań Mniejszości Religijnych, za który odpowiada austriacka Kancelaria Federalna i jej Biuro ds. „Międzynarodowej Ochrony Prześladowanych Mniejszości Religijnych”. Raport szczegółowo opisuje sytuację w wybranych krajach Azji i Bliskiego Wschodu.

Według Daniela Soudka, kierownika biura, celem raportu jest podniesienie świadomości, dostarczenie analiz eksperckich i zachęcenie do dalszego zaangażowania w międzynarodową ochronę prześladowanych mniejszości religijnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję