Reklama

Turystyka

Majówka u sąsiadów

Nie trzeba daleko wyjeżdżać, tuż za naszą granicą bowiem jest wiele malowniczych miejsc, które warto zobaczyć.

Niedziela Ogólnopolska 17/2026, str. 78-79

[ TEMATY ]

podróże

Adobe Stock

Słowacja – Wielka Fatra

Słowacja – Wielka Fatra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna majówka nas nie rozpieszcza – i trzy dni jednak to dobry czas, żeby oko ucieszyć nowymi widokami, a ciału i umysłowi pozwolić naładować akumulator podczas aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. Dla miłośników fotografii te pełne uroku miejsca to prawdziwa gratka. Dokąd się więc wybrać nawet w ostatniej chwili?

Niemcy

Saksońska Szwajcaria – malowniczy region w Saksonii, znany z piaskowcowych formacji skalnych, głębokich wąwozów i niezwykłych punktów widokowych. Leży tuż przy południowo-zachodniej granicy z Polską. Co warto tam zobaczyć? Bastei i most – Basteibrücke, jedną z największych atrakcji tego regionu i najsłynniejszy punkt widokowy zapierający dech w piersiach; Twierdzę Königstein – potężną warownię na skale z historią sięgającą XIII wieku; Schrammsteine z popularnymi szlakami i punkty widokowe dla miłośników trekkingu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Góry Żytawskie – niewielkie pasmo górskie na pograniczu Polski, Czech i Niemiec. A w nich widowiskowe formacje skalne, klimatyczne miasteczka i niespieszny odpoczynek dla miłośników natury bez tłumów.

Wyspa Rugia, czyli Perła Bałtyku, która zachwyca kredowymi klifami, zatokami, dziką przyrodą i bogatą historią. Ta największa niemiecka wyspa, pełna urokliwych miasteczek, połączona jest mostami ze stałym lądem.

Czechy

Reklama

Czeska Szwajcaria – park narodowy i region krajobrazowy, który słynie z wapiennych i piaskowcowych skał, malowniczych dolin, gęstych lasów i punktów widokowych. Warto tam zobaczyć: Bramę Pravčicką – największy naturalny skalny most w Europie; wąwozy na rzece Kamenice z rejsami łódkami czy jeden z najbardziej fotogenicznych punktów regionu Mariina.

Czeski Raj – to przyciągające pełne niespodzianek skalne miasta, w których trzeba się przeciskać między skałami i wspinać na punkty widokowe z niezwykłą panoramą, zamki i warownie z charakterystycznymi ruinami Zamku Trosky i gotyckim Zamkiem Kost.

Czeski Krumlow – bajkowe miasteczko sięgające czasów średniowiecza, położone nad Wełtawą. Wąskie uliczki, kolorowe kamienice i imponujący zamek górujący nad miastem z przepięknymi ogrodami.

Teplickie Skały słyną z dzikiego labiryntu skalnego z wąskimi przejściami, potężnych masywów i niezwykłej przyrody.

Słowacja

Wielka Fatra – jedno z najbardziej dziewiczych pasm Karpat Zachodnich, porównywane często do naszych Bieszczad. Połoniny i piękne widoki bez tłumu turystów.

Słowackie zamki ze średniowiecznym Spiskim – jednym z największych kompleksów zamkowych w naszej części Europy czy Orawskim – położonym tuż przy granicy z Polską.

Słowacki Raj – z niezapomnianymi widokami i wodospadami, wąwozami, które często wymagają od piechurów samozaparcia i odwagi, na szlakach nierzadko korzystać bowiem trzeba z drabinek, mostków, łańcuchów.

Jaskinie czekają z kolei na miłośników podziemnych formacji skalnych. Niedaleko naszej granicy można zajrzeć do Jaskiń Demianowskich, a w Tatrach Wysokich – do Jaskini Bielańskiej, w której temperatura utrzymuje się na poziomie 5-6°C, a wilgotność – aż 90%.

Reklama

Po wyczerpujących wyprawach najlepszym odpoczynkiem będzie kąpiel w leczniczych basenach termalnych, z których słynie nasz południowy sąsiad.

Litwa

To zupełna odmiana po górskich krajobrazach. Tu raczej powitają nas płaskie tereny, gęste lasy, jeziora, rozległe bagna i szerokie rzeki.

Oddech można złapać w Dzukijskim Parku Narodowym – największym na Litwie, który jest krainą borów sosnowych, bagien i tradycyjnych wiosek. Tuż przy nim znajduje się Rezerwat Przyrody Čepkeliai z drewnianymi kładkami, które pozwalają bezpiecznie wejść w głąb torfowiska. Można tam zobaczyć żurawie, czarne bociany i typową dla takiego miejsca roślinność.

Niemen, który z sentymentem wspominamy choćby z powieści Elizy Orzeszkowej, można zobaczyć przy okazji wizyty w urokliwym uzdrowisku Druskienniki. To okolice pełne malowniczych lasów i jezior. Będąc z kolei w Wilnie, które jest wszystkim znane, warto dotrzeć do położonych 30 km dalej Trok. Bajkowy zamek na wyspie i malownicze miasteczko to dawna siedziba Wielkich Książąt Litewskich.

Szerzej do poszczególnych miejsc będziemy wracać na naszych łamach.?

2026-04-21 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na górskich szlakach

Niedziela bielsko-żywiecka 32/2020, str. VII

[ TEMATY ]

podróże

wakacje

wycieczka

Ks. Marcin Pomper

W drodze na Giewont

W drodze na Giewont

Wikariusz z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach, ks. Marcin Pomper, wpadł na pomysł, aby zabierać chętnych w góry.

Zaczęli od Giewontu i na tym nie poprzestaną. Pierwsza wycieczka odbyła się 21 lipca. Wiodła trasą z Kalatówek na Kondratową Halę, stamtąd na Giewont i do Polany Strążyskiej, skąd wędrowcy po drodze wyszli na Sarnią Skałę i zeszli do Doliny Białego Potoku. Wzięło w niej udział łącznie 16 osób.
CZYTAJ DALEJ

Wywiad z ks. Pawłem Baczmańskim. „O Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju"

2026-05-23 19:49

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

ks. Paweł Baczmański

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. Paweł Baczmański (diecezja świdnicka)

Ks. Paweł Baczmański (diecezja świdnicka)

„O Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju” – te słowa modlitwy św. Franciszka z Asyżu ks. Paweł Baczmański umieścił na swoim obrazku prymicyjnym. Dziś w katedrze świdnickiej przyjął święcenia prezbiteratu. W rozmowie z Niedzielą Świdnicką opowiada o doświadczeniu kapłaństwa, przeżytym kryzysie seminarium oraz o pragnieniu, by nie zasłaniać sobą Chrystusa.

Ks. Mirosław Benedyk: Na obrazku prymicyjnym umieścił Ksiądz słowa: „O Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju”. Dlaczego właśnie to wezwanie stało się mottem kapłańskiej drogi?
CZYTAJ DALEJ

Służby wkroczyły do domu prezydenta Nawrockiego! "Wyważono drzwi"

2026-05-23 22:20

[ TEMATY ]

służby

Karol Nawrocki

wkroczyły

dom prezydenta

Adobe Stock

Służby wtargnęły do rodzinnego domu Prezydenta RP w Gdańsku. Pod nieobecność domowników wyważyły drzwi i weszły do mieszkania - poinformował Rafał Leśkiewicz rzecznik prezydenta Nawrockiego.

Podziel się cytatem - podał we wpisie na platformie X.com rzecznik prezydenta. Jak dodał od kilkunastu dni służby są paraliżowane przez fałszywe zgłoszenia uderzające w dziennikarzy oraz osoby publiczne związane z prawicą:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję