Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Więcej zaangażowanych

Choć liczba wiernych w diecezji zamojsko-lubaczowskiej z roku na rok maleje, wzrasta udział tych, którzy regularnie uczestniczą w niedzielnej Mszy św. i przystępują do komunii św. Tak wynika z danych statystycznych zgromadzonych przez Kurię Diecezjalną oraz Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2026, str. I

[ TEMATY ]

diecezja zamojsko‑lubaczowska

Joanna Suszko

Wierni uczestniczący w nabożeństwie

Wierni uczestniczący w nabożeństwie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Statystyki opierają się na dwóch podstawowych wskaźnikach. Pierwszy to dominicantes, czyli odsetek wiernych uczestniczących w niedzielnej Eucharystii. Drugi to communicantes – liczba osób przystępujących do Komunii świętej.

W skali całej Polski w 2024 r. w niedzielnej Mszy św. uczestniczyło 29,6 proc. wiernych. W diecezji wynik jest wyraźnie wyższy – 38,6 proc., co oznacza, że niemal czterech na dziesięciu wiernych bierze udział w niedzielnej liturgii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podobna różnica widoczna jest w liczbie osób przyjmujących Komunię świętą. W Polsce wskaźnik communicantes wynosi 14,6 proc., natomiast w diecezji zamojsko-lubaczowskiej – 21,8 proc.

Jak podkreśla ks. dr Sylwester Zwolak, rzecznik diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ważnym wskaźnikiem jest także tzw. communicantes względny, czyli stosunek liczby osób przyjmujących komunię świętą do liczby wiernych obecnych w kościele.

– W naszej diecezji ponad połowa osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. przystępuje do Komunii świętej. W 2024 r. było to 56,4 proc., podczas gdy średnia krajowa wynosiła 49,5 proc. – wyjaśnia rzecznik.

Reklama

Statystyki z ostatnich lat pokazują również ciekawą tendencję. Choć liczba wiernych maleje, liczba uczestników niedzielnej Eucharystii nie spada. W 2023 r. w diecezji było ponad 402 tys. wiernych, a w 2025 r. niespełna 392 tys. Mimo to liczba uczestniczących w niedzielnej Mszy św. wzrosła z około 124 tys. do ponad 126 tys. Podobnie zwiększyła się liczba osób przystępujących do Komunii świętej – z ponad 69 tys. w 2023 r. do ponad 73 tys. w 2025 r.

– Spada liczba wiernych, ale rośnie liczba tych, którzy naprawdę praktykują i korzystają z sakramentów – podkreśla ks. Zwolak.

Zdecydowanie gorzej wyglądają statystyki demograficzne. W 2025 r. w diecezji ochrzczono 2652 dzieci, natomiast liczba zmarłych przekroczyła 5300 osób. Oznacza to, że każdego roku liczba wiernych zmniejsza się o ok. 2 tys. osób.

Spada także liczba zawieranych małżeństw sakramentalnych. W 2023 r. było ich 1310, w 2024 – 1115, a w 2025 – 1061. To zjawisko niestety obserwujemy w całym społeczeństwie.

Według danych statystycznych w diecezji przypada średnio 4 księży na 5 tys. wiernych, co oznacza około dwóch kapłanów na jedną parafię. Problem braków kadrowych, widoczny w niektórych regionach Polski, u nas nie jest jeszcze tak odczuwalny.

Na uwagę zasługuje także aktywność wiernych w parafiach. Około 12,5 proc. z nich angażuje się w różne wspólnoty i inicjatywy duszpasterskie. To wynik znacznie wyższy niż średnia krajowa, która wynosi około 7,5 proc.

Statystyki nie mówią wszystkiego o wierze, ale pokazują pewien kierunek. W diecezji zamojsko-lubaczowskiej widać dziś wyraźnie, że choć wiernych jest mniej, to ci, którzy pozostają, coraz częściej przeżywają swoją religijność bardziej świadomie i aktywnie.

2026-03-24 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłanów dał nam Pan

Czterech nowych kapłanów ma diecezja zamojsko – lubaczowska. Święceń prezbiteratu absolwentom Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji udzielił bp Marian Rojek, ordynariusz zamojsko - lubaczowski. Tegoroczna uroczystość święceń prezbiteratu odbyła się w trudnym czasie dla wszystkich, bowiem panująca pandemia koronawirusa sprawiła, że w ważnej dla diakonów chwili towarzyszyła im tylko wspólnota seminaryjna, najbliższa rodzina i grupa przyjaciół. W homilii Pasterz diecezji mówił o Bożym spojrzeniu na człowieka. - Nie tylko Apostołowie, ale także my, duszpasterze, musimy dostrzegać ludzi małych, nieliczących się w naszych społeczeństwach. Dlatego Mistrz przywołuje do siebie uczniów, aby ich nauczyć Bożego spojrzenia na człowieka – wskazał bp Rojek. Zwracał się też do kandydatów do święceń z zachętą, by na wzór Jezusa byli nauczycielami wiary. - Każdy z was jako kapłan, macie być nauczycielami wiary i katechetami, a coraz częściej będziecie stawać wobec wyzwania niemal całkowitej ignorancji z zakresu katechizmowej wiedzy i znajomości prawd wiary. Jesteśmy powołani do tego, by nauczać tak, jak to czynił Jezus: z miłością i z niewyczerpaną cierpliwością ewangelizując oraz przekazując wiarę i prawdy o Bogu – podkreślił hierarcha. Pasterz diecezji zachęcił neoprezbiterów, by mieli spojrzenie Jezusa. - Każdy z kapłanów, także wy neoprezbiterzy musicie mieć to Chrystusowe pragnienie za duszami. Uczcie się tej tęsknoty i doskonalcie ją w szkole Maryi - Bogarodzicielki, Patronki naszej diecezji. To jest podstawowe ukierunkowanie w kapłańskim Sercu Jezusa. Pragnienie Bożej łaski dla ludzkich dusz. Tak, jak kochający ojciec jest gotowy na każda ofiarę dla swoich dzieci, taką tez niech będzie wasza kapłańska gotowość na wszelki trud dla Bożego ludu – wskazał. Podczas obrzędu święceń kapłańskich bp Marian Rojek przyjął od diakonów przyjmujących święcenia prezbiteratu przyrzeczenia i gotowość posługiwania w stopniu prezbitera. Wyświęcani diakoni wyrazili m.in. pragnienie gorliwej współpracy z biskupami w kierowaniu ludem Bożym pod przewodem Ducha Świętego oraz pilnego i mądrego pełnienia posługi słowa, głosząc Ewangelię i wykładając prawdy katolickiej wiary. Przyrzekali też pobożnie i z wiarą sprawować misteria Chrystusa, a zwłaszcza Eucharystyczną Ofiarę i sakrament pokuty, zgodnie z tradycją Kościoła na chwałę Boga i dla uświęcenia chrześcijańskiego ludu oraz trwać we wspólnocie braterskiej, by wypraszać Boże miłosierdzie dla powierzonego duszpasterskiej opiece ludu, modląc się nieustannie według nakazu Chrystusa. Kandydaci do święceń zobowiązali się także zachowywać cześć i posłuszeństwo wobec biskupa ordynariusza i jego następców. Po Eucharystii, nowo wyświęceni kapłani udali się do kaplicy Matki Bożej Odwachowskiej, gdzie zawierzyli swoje kapłańskie posługiwanie. Trzech z nich, już jutro w swoich rodzinnych parafiach będą sprawować Prymicyjne Msze święte. Ks. Radosław Łukasiewicz uroczystość prymicyjną będzie przeżywał 14 czerwca. Księża nneoprezbiterzy już 27 czerwca, podczas Dnia Kapłańskiego otrzymają nominacje na swoje pierwsze placówki duszpasterskie. Nowo wyświęceni kapłani to: ks. Kamil Kossak z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Ulhówku, ks. Piotr Kończyński z parafii Świętego Krzyża w Zamościu, ks. Radosław Łukasiewicz z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Nieledwi i ks. Krzysztof Zgnilec z parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wielączy.

CZYTAJ DALEJ

Nadzwyczajny konsystorz, 1. sesja: wyzwania świata i rola Kościoła

2026-06-26 17:45

[ TEMATY ]

konsystorz

Papież Leon XIV

Aula Pawła VI

@Vatican Media

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Liczne wyzwania współczesnego świata i sposób, w jaki Kościół może odnajdywać się pośród nich, jako znak nadziei i pocieszenia – to niektóre spośród tematów, jakie podjęli kardynałowie z całego świata podczas pierwszej, przedpołudniowej sesji nadzwyczajnego konstystorza. Obrady, w których uczestniczy 178 purpuratów, otworzył Leon XIV, a medytację wprowadzającą wygłosił kard. Grzegorz Ryś.

Publikujemy treść komunikatu, podsumowującego pierwszą sesję obrad nadzwyczajnego konsystorza, który dziś i jutro odbywa się w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

Nocne czuwanie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Ruchu Czystych Serc 27/28 czerwca

2026-06-26 20:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nocne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Nocne czuwanie w intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, za Kościół i Polskę już jutro. Oprócz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego modlitwę podejmą przedstawiciele Ruchu Czystych Serc oraz redaktorzy i czytelnicy czasopisma „Trwajcie w miłości” w ramach swojego dorocznego spotkania na Jasnej Górze. Nocne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy Msza św. o północy.

Jak przypomina Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, tegoroczne czuwania wpisują się w 70-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu, a nawiązując do obecności osób związanych z Ruchem Czystych Serc zwróciła uwagę, ze drugi z punktów przyrzeczeń związany jest właśnie z czystością serca, czyli wiernością łasce uświęcającej. Jasnogórskie Śluby Narodu to nie tylko historyczny akt z 26 sierpnia 1956 roku, ale konkretne zobowiązanie – osobiste i wspólnotowe, stąd tematyka czuwań.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję