Reklama

Głos z Torunia

Apostołowie wolności

Alkoholizm wciąż dotyka milionów Polaków. Coraz częściej jednak obok diagnoz i statystyk pojawia się apel o trzeźwość, odpowiedzialność i powrót do wartości, które mogą stać się realną drogą wyjścia z kryzysu.

Niedziela toruńska 10/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Toruń

Agata Pawluk

Sympozjum co roku cieszy się dużym zainteresowaniem

Sympozjum co roku cieszy się dużym zainteresowaniem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu 24 lutego odbyło się sympozjum „Polska silna wiarą i trzeźwością”, które zgromadziło apostołów trzeźwości z całego kraju.

Trzeźwa miłość

Jako pierwszy głos zabrał bp dr Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. – Cieszymy się każdym Polakiem, który podjął dar dobrowolnej abstynencji od alkoholu, chwalimy Boga za każde powstanie z nałogu i za to, że wciąż znajdują się ludzie, którzy nie są obojętni na niszczący nasz naród problem pijaństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas sympozjum uczestnicy wysłuchali referatu ks. dr. Marka Dziewieckiego, który podkreślił, że sama wiedza o alkoholu i trzeźwe myślenie nie gwarantują abstynencji dzieci i młodzieży. – Nie jesteśmy komputerami do zaprogramowania. Kierują nami emocje, instynkty, popędy i wpływ środowiska – zaznaczył. Dodał, że mądrą postawę wobec alkoholu może przyjąć tylko człowiek dojrzały, żyjący w potrójnej miłości: do Boga, do siebie i do bliźnich. Wskazał też na dwa główne czynniki chroniące przed problemami alkoholowymi: trzeźwe myślenie i trzeźwą miłość, czyli mądre myślenie i mądrą miłość. – Chrześcijanin wie, jaką ma hierarchię wartości. Wiara katolicka pokazuje Boga, który kocha i mobilizuje do tego, by przyjąć Jego miłość. Jest to największa obrona przed uzależnieniami, przed wszystkim, co błędne.

Trzeźwość daje radość

Reklama

Zwracając się do słuchaczy, ks. Dziewiecki podkreślił, że zadaniem duszpasterzy, świeckich oraz członków komisji ds. trzeźwości jest pomaganie ludziom w wypływaniu na głębię wiary, mądrości i miłości. – Kiedy przyprowadzamy ludzi do Boga, pomagamy im, by żyli w mądrości i miłości. Nie podejmują oni zachowań ryzykownych, ponieważ człowiek mądry, przyjmujący miłość, tryska radością, która jest najlepszym lekarstwem na wszelkie uzależnienia – zakończył prelegent.

Następnie głos zabrał dr hab. Krzysztof Wojcieszek, który podkreślił znaczenie osobistego przykładu w wychowaniu. Zaznaczył, że młodzi ludzie uważnie obserwują dorosłych i ich postawy. Odwołując się do psychologii religii, wskazał, że kryzys wiary najczęściej pojawia się między 11. a 14. rokiem życia. To szczególny etap rozwojowy, w którym łatwo o odsunięcie się od wiary. Przypomniał jednak, że wielu świętych przeżywało w młodości okres ateizmu, co pokazuje, że trudności na tym etapie nie przekreślają możliwości późniejszej pozytywnej przemiany.

Duchowa obrona

Ciekawym punktem konferencji było wystąpienie dr. hab. Krzysztofa Pilarza, który podkreślił, że uzależnienie i bezsilność to także problem ducha. – To choroba duchowa, dlatego nie można jej leczyć wyłącznie medycznie. Leczenie dokonuje się w dużej mierze poprzez odnalezienie sensu życia – zaznaczył. Prelegent przywołał również dane, według których około 12 milionów osób żyje w zasięgu społecznie negatywnych skutków alkoholizmu, a wydatki na alkohol sięgają ok. 50 mld zł rocznie.

Zwrócił uwagę na pozytywne przykłady. Badania pokazują, że ograniczenie sprzedaży alkoholu po godz. 22.00 w jednym z miast wojewódzkich zmniejszyło interwencje nocne policji aż o 47 proc. – Ograniczenia te jednoznacznie wpływają na poprawę sytuacji – spada liczba aktów przemocy, wypadków spowodowanych alkoholem oraz wypadków drogowych.

Sympozjum zostało zorganizowane przez toruńską akademię wraz z Zespołem Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

2026-03-03 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizować przez codzienność

Niedziela toruńska 20/2024, str. I

[ TEMATY ]

Toruń

Grażyna Ratajczak-Nadolska

Maja i Krzysztof pokazali, jak w codzienności świadczyć o Bogu

Maja i Krzysztof pokazali, jak w codzienności świadczyć o Bogu

Jak polepszyć relację małżeńską, jednocześnie zbliżając się do Boga? Gdzie szukać pomocy w momencie kryzysu? Czy kiedy jesteśmy razem, zawsze jest kolorowo?

Wspólnota Dom Zwycięstwa działająca przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Toruniu zaprosiła na kolejne spotkanie dla małżeństw. Tym razem ich gośćmi byli Maja i Krzysztof Sowińscy, którzy w swojej codzienności podejmują wiele inicjatyw. Biorą udział w spotkaniach, rekolekcjach, a także konferencjach, są aktywni w mediach społecznościowych. Tworzą kanał na platformie Youtube, program „Na Werandzie Podcast”, wydali również dwa autorskie albumy z muzyką uwielbieniową. Na spotkaniu dzielili się doświadczeniem prowadzonej przez nich ewangelizacji, a także podkreślili, że posiadanie rodziny nie jest powodem, aby całkowicie rezygnować z głoszenia Królestwa Bożego. Zmienia się tylko akcent.
CZYTAJ DALEJ

Kuba pogrążona w ciemnościach – dramat ludności

2026-07-13 08:23

[ TEMATY ]

Kuba

Vatican Media

Brakuje prądu, noworodki śpią na chodnikach z powodu upałów, szpitale na skraju załamania. Włoska organizacja humanitarna „Sami di Pace” (Ziarna pokoju), pomagająca Kubańczykom od 28 lat, alarmuje o ogromnym kryzysie, jaki dotyka ludność.

„Znów w ciemnościach, znów bez wody, przy temperaturze niemal 40 stopni w czasie najpoważniejszego kryzysu energetycznego w historii. To piekło. W ostatni piątek, po raz drugi w tygodniu, załamał się cały system elektroenergetyczny” – mówi prezes Bondi – „Przywrócenie zasilania z głównych elektrowni może potrwać kilka dni”.
CZYTAJ DALEJ

Fatima: sanktuarium przyjęło niepełnosprawnych na bezpłatne wczasy

2026-07-14 18:21

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Fatima

sanktuarium

bezpłatne wczasy

Karol Porwich/Niedziela

Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przyjęta została we wtorek pierwsza grupa kilkudziesięciu niepełnosprawnych oraz ich opiekunów na bezpłatne wczasy. W ramach akcji zatytułowanej „Vem para o meio” (Przyjdź do środka), do końca tegorocznych wakacji na terenie należącego do sanktuarium fatimskiego Ośrodka Duchowości im. Franciszka i Hiacynty Marto odbędzie łącznie sześć turnusów dla kilkuset osób niepełnosprawnych, w tym dla dzieci z problemami motorycznymi. Uczestnicy ferii wakacyjnych oraz ich opiekunowie będą mogli wziąć udział w modlitwach, spotkaniach kulturalnych, a także w wyjazdach obejmujących zwiedzanie miejsc położonych w rejonie Fatimy, w tym m.in. miejsc kultu religijnego.

Pierwsza grupa niepełnosprawnych przyjęta została na wczasy w sanktuarium fatimskim latem 2006 roku. Od tego czasu bezpłatny odpoczynek zorganizowano tam dla ponad 1100 osób niepełnosprawnych. Jak szacuje rektorat sanktuarium fatimskiego, pierwsze lata organizacji wakacji dla niepełnosprawnych, służyły przygotowaniu warunków do przyjmowania takich osób oraz miały na celu zbadanie zainteresowania wczasowaniem na terenie Fatimy oraz okolic tej miejscowości. Wprawdzie jedną z trudności w organizowaniu tego typu akcji, organizowanych zarówno przez Kościół jak i instytucje świeckie, jest zapewnienie wykwalifikowanych wolontariuszy, ale władze sanktuarium przekazały, że mają już wystarczającą liczbę młodych ochotników gotowych do pomocy w akcji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję