Reklama

Niedziela plus

Koszalin

Czy wiecie, że…

...harcerze i skauci obchodzą w lutym swoje święto?

2026-02-17 09:02

Niedziela Plus 8/2026, str. I

[ TEMATY ]

Koszalin

Archiwum zhp.pl, PTTK „Sezam”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Myśli Braterskiej to międzynarodowe święto wszystkich skautów i harcerzy, niezależnie od organizacji, do której należą. Data 22 lutego nie jest przypadkowa – to dzień urodzin brytyjskich założycieli skautingu: Olave Baden-Powell, Naczelnej Skautki Świata, i jej męża – sir Roberta Baden-Powella, założyciela skautingu. Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 r. w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, z czasem jednak do jego obchodów dołączyli również skauci.

Dzień Myśli Braterskiej to dzień pełen aktywności, refleksji oraz międzynarodowej współpracy. Harcerze i harcerki w całej Polsce i na świecie uczestniczą w licznych zbiórkach, spotykają się przy wspólnych ogniskach, przesyłają sobie kartki z życzeniami, realizują służbę na rzecz lokalnych społeczności, a także mówią o harcerstwie w swoich środowiskach. Jest to święto, które podkreśla braterstwo i przypomina, że niezależnie od koloru skóry, narodowości, pochodzenia czy wieku wszyscy są sobie bliscy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wspólne obchody Dnia Myśli Braterskiej sprzyjają nawiązywaniu międzynarodowej współpracy. Harcerze i harcerki z ZHP mogą brać udział w Akcji Łączenia Drużyn, organizowanej przez Wydział Zagraniczny Głównej Kwatery ZHP. To doskonała okazja, by nawiązać kontakty i przyjaźnie z harcerzami z całego świata. Członkinie i członkowie ZHP łączą się ze skautami z innych krajów on-line, a także planują wspólne spotkania na skautowym szlaku na żywo. Mają również możliwość wymiany pamiątek: kartek pocztowych, plakietek i proporców drużyn, naszywek czy drobnych upominków związanych z miastem lub regionem. Dla młodszych harcerzy jest to często jedna z pierwszych okazji, kiedy mogą przełamać swoją barierę językową, porozmawiać z rówieśnikami z innego kraju i poznać odmienne kultury.

W poprzednich edycjach każdego roku w akcji brało udział ponad 80 jednostek ZHP, które wspólnie ze swoimi zagranicznymi partnerami zrealizowały mnóstwo ciekawych projektów. Razem to ponad 3 tys. osób, które każdego roku uczestniczą w akcji.

W Koszalinie obchody organizowane są przez lokalne hufce, w tym przez harcerskie kluby turystyczne, jak np. Harcerski Klub Turystyki Pieszej PTTK „Sezam” im. A. Kamińskiego. /i.c.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podróż do źródeł

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2022, str. III

[ TEMATY ]

konferencja

Koszalin

Archiwum prywatne

Bp Zbigniew Zieliński dziękuje prelegentom za pokaznie świętości w pomorskiej przestrzeni

Bp Zbigniew Zieliński dziękuje prelegentom za pokaznie świętości w pomorskiej przestrzeni

Pasjonaci historii, teologii i wszyscy, którzy chcieli lepiej poznać przeszłość Kościoła pomorskiego, spotkali się na ogólnopolskiej konferencji w Koszalinie.

Pod hasłem „Świętość Kościoła na przykładzie historii Pomorza” w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa, zorganizowana przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Efekt Czarnka?

2026-03-18 18:28

[ TEMATY ]

polityka

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Miesiąc temu została przedstawiona nasza wielowariantowa predykcja na koniec stycznia 2026 roku [ZOBACZ --->TUTAJ]. Obejmowała one cztery prawdopodobne opcje: wariant I – oddzielny start wszystkich najważniejszych formacji politycznych; wariant II – dwóch koalicji w ramach obecnego układu rządowego, czyli koalicja KO – PSL oraz koalicja lewicowa; wariant III – koalicja D. Tuska (KDT) przeciw formacjom obecnej opozycji; wariant IV (najmniej prawdopodobny) – KDT przeciw koalicji prawicowej, jako Obóz K. Nawrockiego (OKN).

1. Wyniki lutowe potwierdzają, iż zarówno Koalicja Obywatelska samodzielnie, jak i w każdym układzie koalicyjnym, słabnie. Pokazują to właściwie wszystkie sondaże z miesiąca lutego. Styczeń była zatem zapewne momentem szczytowego poparcia dla formacji popierających rząd D. Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję