Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Gdy jedzenie jest problemem

Jest jednym z najbardziej znanych zaburzeń odżywiania, ale w praktyce często trudno ją rozpoznać, ponieważ osoba chora starannie ją ukrywa.

2026-02-17 08:16

Niedziela Ogólnopolska 8/2026, str. 62

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Określenie „bulimia” nie jest wymysłem naszych czasów, słowo bulimis w kontekście choroby charakteryzującej się „wilczym głodem” pojawiło się już u Galena, w II wieku po Chr.

Objawy

Charakterystycznym objawem bulimii jest częste, napadowe objadanie się. Osoba chora nie może opanować przymusu jedzenia i jest w stanie w ciągu godziny pochłonąć kilka, a nawet kilkanaście tysięcy kalorii. Drugim typowym objawem są pojawiające się krótko po ataku poczucie winy i lęk przed przytyciem. Dlatego chory prowokuje wymioty, zażywa środki przeczyszczające, poddaje się restrykcyjnej diecie lub forsownym ćwiczeniom fizycznym. Z tych powodów otoczenie może nie zauważyć objawów rozwijającej się bulimii, bo chory przemyślnie ukrywa napady głodu, objadając się w samotności, a dzięki ostrym środkom zapobiegawczym nie przybiera na wadze. Znanym przykładem jest przypadek księżnej Diany, która zachowała szczupłą sylwetkę, chociaż, jak sama przyznała, przez wiele lat cierpiała na bulimię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyczyny

Reklama

Bulimia wynika z problemów psychicznych, m.in. niskiego poczucia własnej wartości, konfliktów rodzinnych i braku akceptacji w środowisku rówieśniczym, nieradzenia sobie z problemami życiowymi lub doświadczeniem traumatycznego przeżycia. Specjaliści wskazują, że ryzyko wystąpienia bulimii zwiększają występowanie zaburzeń odżywiania w rodzinie oraz niektóre cechy osobowości, jak np. emocjonalna chwiejność, podatność na stres, ocena swojej wartości przez pryzmat wyglądu. Na bulimię najczęściej chorują dziewczęta (zdarza się wśród 13- i 14-latek) i młode kobiety. Statystycznie choroba pojawia się średnio ok. 18-20. roku życia.

Konsekwencje

Choroba ma wpływ na cały organizm. Częste prowokowanie wymiotów może prowadzić do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej, czego kolejną konsekwencją mogą być zaburzenia rytmu serca; wymioty mogą również spowodować awitaminozę, podrażnienie przełyku i ubytki w szkliwie zębów; konsekwencją nadużywania środków przeczyszczających mogą być występujące naprzemiennie zaparcia i biegunki oraz inne problemy z układem pokarmowym. Osoba chora zwykle nie potrafi dostrzec rzeczywistej przyczyny swoich objawów i nie postrzega swojej sytuacji jako choroby, lecz oskarża siebie o brak silnej woli, co powoduje cierpienie psychiczne, może też pogłębiać depresję i stany lękowe.

Pomoc

Przy podejrzeniu bulimii trzeba wykonać podstawowe badania, aby wykluczyć inne choroby i ocenić spustoszenia, których dokonała w organizmie. Polecaną formą terapii jest terapia poznawczo-behawioralna, dzięki której pacjenci mogą zrozumieć mechanizm swojej choroby, a także nauczyć się technik radzenia sobie w sytuacjach mogących wywołać jej ataki oraz akceptowania siebie. W niektórych przypadkach wskazane może być przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych. Wynik psychoterapii jest w dużym stopniu uzależniony od postawy pacjenta, jego wytrwałości, bardzo ważne jest też wsparcie ze strony otoczenia.

Można również szukać pomocy w grupach Anonimowych Jedzenioholików, których program oparty jest na programie 12 kroków AA. Grupy takie istnieją w wielu krajach, także w Polsce. Ich mityngi, przeznaczone dla osób mających problem z jedzeniem (jedzenie kompulsywne, bulimia, anoreksja i inne), odbywają się zarówno stacjonarnie, jak i on-line. Kontakt do grupy można znaleźć w internecie.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Postaw na zdrowie z PGNiG!

Niedziela Ogólnopolska 25/2020, str. 55

[ TEMATY ]

zdrowie

PGNiG Obrót Detaliczny

Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Sadurska – członek Zarządu PZU SA, Zofi Czekalska ps. Sosenka, Henryk Mucha – prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny

Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Sadurska – członek Zarządu PZU SA, Zofi
Czekalska ps. Sosenka, Henryk Mucha – prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny

Wszyscy wiemy, jak ważne, zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19, jest zdrowie.
Mając to na uwadze, spółki z Grupy PGNiG oraz PZU połączyły siły i przygotowały wyjątkową ofertę – „Pakiet Na Zdrowie”, który zapewnia pomoc medyczną na najwyższym poziomie. Osoby, które wybiorą to rozwiązanie, będą mogły skorzystać m.in. z wizyt domowych pielęgniarki czy konsultacji u lekarzy specjalistów.

„Pakiet Na Zdrowie”, przygotowany przez PGNiG Obrót Detaliczny, zapewni m.in. możliwość skorzystania z transportu medycznego w nagłej sytuacji czy z domowej wizyty pielęgniarki. Dostępne będą trzy warianty dla osób dorosłych oraz wersja dedykowana osobom poniżej 18. roku życia. Co ważne, wykupienie pakietów dla dorosłych i korzystanie z nich nie jest ograniczone górnym limitem wiekowym.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

2026-03-04 09:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Wizytacja parafii i poświęcenie nowej sceny biblijnej w Lindowie

2026-03-18 00:57

[ TEMATY ]

Wizytacja kanoniczna

Lindów

parafia Zesłania Ducha Świętego

Karol Porwich / Niedziela

17 marca metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji wizytacji w Parafii Zesłania Ducha Świętego w Lindowie.

Podczas Eucharystii zostały wprowadzone relikwie św. Faustyny i bł. Stefana Wyszyńskiego, a młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Po zakończonej Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na Kalwarię, która znajduje się przy kościele. Tam nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie sceny ewangelicznej: „Spotkanie Pana Jezusa z Samarytanką przy studni Jakuba”. Uroczystości zostały poprzedzone rekolekcjami, które poprowadził ks. Mariusz Bakałarz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję