Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa

Konsekracja to radość

W święto Ofiarowania Pańskiego w stołecznych katedrach siostry zakonne, ojcowie i bracia zakonni, dziewice i wdowy oraz osoby konsekrowane z instytutów świeckich spotkali się na modlitwie.

2026-02-10 14:29

Niedziela warszawska 7/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum DW-P/Stanisław Kordyasz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Archidiecezji Warszawskiej obchody Dnia Życia Konsekrowanego rozpoczęła Koronka do Miłosierdzia Bożego w kościele Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu.

– Dziękuję za to, że jesteście, bo pamiętamy, co mówi Sobór Watykański II o osobach konsekrowanych, że ich pierwszą misją jest bycie osobą konsekrowaną. I jak dodaje Vaticanum II, bycie bardziej, głębiej i mocniej związanymi z Chrystusem – mówił po modlitwie do obecnych w kościele abp Adrian Galbas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita warszawski prosił także wszystkie osoby konsekrowane, aby dbały o swoją formację duchową, opierając ją przede wszystkim na medytacji Słowa Bożego, które ma być nie tylko dodatkiem, ale fundamentem życia.

Następnie osoby konsekrowane przeszły w uroczystej procesji do archikatedry św. Jana Chrzciciela, aby uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczył bp Michał Janocha. W homilii bp Janocha nawiązał do słów metropolity warszawskiego, i podkreślił, że święto Ofiarowania Pańskiego, szczególnie ważne dla osób konsekrowanych, przypomina o istocie powołania: „być” przed „działać”.

– Najpierw być potem działać. To jest naśladowanie Boga – zaznaczył sufragan Archidiecezji Warszawskiej i dodał, że pierwsze i najważniejsze imię Boga to „Jestem”.

– Życie zakonne jest znakiem eschatologicznym w świecie, który jest zamknięty na nieskończoność – wskazał bp Janocha.

Reklama

W czasie Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika bp Romuald Kamiński podkreślił, że osoba konsekrowana jest kimś, kogo wyróżnia radość.

– Pierwszą rzeczą, po której ją rozpoznajemy i oceniamy, jest radosne oblicze. Jest ono odzwierciedleniem radosnego serca, bo „radosnego dawcę miłuje Bóg” – zaznaczył ordynariusz warszawsko-praski.

W czasie Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia. /ŁK

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć Świata

Niedziela warszawska 20/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Warszawa

powstanie w getcie

Wikipedia/Autor nieznany

Trzy z dziesięciu metalowych skrzynek oraz dwie bańki na mleko, w których ukryto materiały zebrane przez Oneg Szabat

Trzy z dziesięciu metalowych skrzynek oraz dwie bańki na mleko, w których ukryto materiały zebrane przez Oneg Szabat

Archiwum Ringelbluma jest niepowtarzalnym zbiorem dokumentów, stanowiącym jedno z najważniejszych świadectw Zagłady polskich Żydów. Zostało wpisane na listę UNESCO jako zabytek światowego dziedzictwa.

Działalność konspiracyjnej grupy Oneg Szabat (co znaczy „Radość Soboty”) stanowiła tajemnicę nawet dla mieszkańców warszawskiego getta. Organizacja zawiązała się w listopadzie 1940 r. Tworząca tę podziemną strukturę grupa osób powzięła za cel swojej pracy, zachowanie świadectw Holocaustu. Tak pod przewodnictwem historyka dr. Emanuela Ringelbluma powstało jedyne w tej skali podziemne archiwum.
CZYTAJ DALEJ

Suspendowany kapłan chce organizować "spotkanie ewangelizacyjne". Biskup siedlecki wydaje komunikat

2026-03-08 10:30

[ TEMATY ]

komunikat

spotkanie ewangelizacyjne

bp Kazimierz Gurda

suspendowany kapłan

biskup siedlecki

Diecezja siedlecka

Komunikat bp Kazimierza Gurdy

Komunikat bp Kazimierza Gurdy

- Nie wyrażam zgody na organizowanie przez ks. Daniela Galusa i wspólnotę „Miłość i Miłosierdzie Jezusa” spotkań o charakterze religijnym i stanowczo przestrzegam wiernych przed uczestnictwem w tych spotkaniach. Udział w liturgii i korzystanie z sakramentów sprawowanych przez suspendowanego kapłana wiąże się z ciężką winą moralną - napisał ks. bp Kazimierz Gurda w komunikacie. Ks. Galus w odpowiedzi napisał list otwarty w którym insynuuje, że... biskup powinien się podać do dymisji.

Publikujemy pełną treść komunikatu:
CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: zamknięta Bazylika Grobu Bożego, Msze św. i adoracja w schronach

2026-03-09 20:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Archiwum

Bazylika Grobu Pańskiego

Bazylika Grobu Pańskiego

Decyzją izraelskich władz kościoły i inne miejsca kultu pozostają zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Niedostępna jest Bazylika Grobu Bożego, a msze i adoracje Najświętszego Sakramentu w wielu miejscach odbywają się w schronach i piwnicach.

Rytm życia wyznaczają rozlegające się alarmy. Na ulicach Jerozolimy nie widać pielgrzymów, a uliczki Starego Miasta są opustoszałe, jak w czasie pandemii. Życie, także to religijne, na wiele godzin dziennie przenosi się do schronów i piwnic.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję