Reklama

Aspekty

to nasza diecezja

To słowo odnosi się do serca

W parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze działa grupa biblijna „Lamad”.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2026, str. VI

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Karolina Krasowska

Grzegorz od ok. 10 lat interesuje się egzegezą biblijną

Grzegorz od ok. 10 lat interesuje się egzegezą biblijną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupa powstała w celu przygotowania dnia Biblii podczas odpustu św. Stanisława Kostki w 2024 r. Wtedy, po spotkaniu biblijnym, powstał pomysł, aby je kontynuować w comiesięcznych odstępach. Do tej pory odbyło się 8 spotkań. – Celem spotkań jest rozbudzenie pragnienia własnych poszukiwań i zadawania krytycznych pytań co do wydarzeń, postaci, opisów literackich w Biblii. Nie boimy się stawiać pytań, aby korzystając z analizy naukowej, opracowań archeologicznych, języka hebrajskiego i poznawania kultury wschodniej okołobiblijnej, móc zgłębiać opis Boga, człowieka i to, jak Bóg przeprowadza człowieka w procesie zbawienia – wyjaśnia prowadzący Grzegorz Kamiński.

Spotkania to propozycja dla tych, którzy chcą wziąć udział w konkursie „Biblista” dla dorosłych świeckich, jak i tych, którzy chcą poznawać Słowo Boże. – Ksiądz Piotr Bartoszek zaproponował konkurs, który odbędzie się w kwietniu. Ogłoszeniu towarzyszyło zaproszenie, aby w parafiach przeprowadzać spotkania biblijne, aby zaktywizować ludzi do poznawania treści, znaczenia księgi Rodzaju (Bereszit) i odniesienia poruszanych treści w swoim życiu wiary – dodaje Grzegorz, który prowadzi spotkania przy współpracy z proboszczem ks. Robertem Patro. Obecnie, jak mówi, przychodzi ok. 10 osób. Grzegorz od kilku lat uczy się języka hebrajskiego i studiuje teologię biblijną w Warszawie. Od ok. 10 lat interesuje się egzegezą biblijną, opracowaniami Ojców Kościoła, a także źródłami angielsko- i hebrajskojęzycznymi. Co znaczy nazwa grupy? – Lamad oznacza po hebrajsku: uczyć się. To słowo odnosi się do serca (Lev), gdyż nauka Boga, a dokładniej: jak mówi Bóg?, to nauka wnętrza człowieka, gdzie powoli, lecz coraz wyraźniej słychać głos jak... głębia przyzywa głębię. Boże tchnienie dane człowiekowi przez Stwórcę woła, pragnie, a nawet pożąda Słowa Bożego, aby ono w nas stawało się ciałem, aby przemieniało nas w Chrystusa – wyjaśnia.

Pierwsze spotkanie w tym roku odbyło się 16 stycznia. – Jego tematem było omówienie budowy Starego Testamentu i jego układu (kanonu) oraz 2 różnych opisów stworzenia człowieka. Przykładowo w drugim obrazie stworzenia, Ewa nie została stworzona, lecz zbudowana z żebra, zbudowana podobnie jak Świątynia, która, podobnie jak żebro, chroni serce ludzkości (h’adama) i pozwala na zbliżenie się do Boga. Podczas kolejnych wykładów będziemy omawiać opisy grzechu i upadku człowieka, będzie o szansie dojścia do zbawienia poprzez wyjście z raju, o historii patriarchów: Abrahama, Izaaka, Jakuba. Omówimy te zagadnienia korzystając m.in. z Biblii w języku hebrajskim i opracowania w języku aramejskim – mówi prowadzący. Jaką księgę obecnie zgłębiają? – Poznajemy księgę Bereszit, czyli „Na początku”. W języku polskim to księga Rodzaju, która jest pierwszą księgą Tory – Pięcioksięgu, jednakże wcale nie powstała jako pierwsza, lecz jej redakcja zakończyła się ponad 1000 lat po wydarzeniach, które opisuje. Jak ktoś chce się poznać jej historię – zapraszamy na spotkanie – zachęca Grzegorz Kamiński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2026-02-03 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego w Rokitnie

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Karolina Krasowska

Na zaproszenie Biskupa diecezjalnego do sanktuarium w Rokitnie przybyli przedstawiciele zarówno żeńskich, jak i męskich wspólnot życia konsekrowanego, oraz do wdów i dziewic konsekrowanych z terenu całej diecezji.

Na zaproszenie Biskupa diecezjalnego do sanktuarium w Rokitnie przybyli przedstawiciele zarówno żeńskich, jak i męskich wspólnot życia konsekrowanego, oraz do wdów i dziewic konsekrowanych z terenu całej diecezji.

To wasze życie, siostry i bracia, objawia Bożą miłość w świecie – zauważył bp Tadeusz Lityński w czasie Mszy św. podczas diecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie.

"Konsekrowani – uczniowie słuchający Jezusa"- pod takim hasłem w 7 lutego w Rokitnie odbyłysię diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.
CZYTAJ DALEJ

Wystawiono chustę św. Weroniki w Watykanie

2026-03-22 20:01

[ TEMATY ]

Chusta św. Weroniki

Vatican Media

Chusta św. Weroniki

Chusta św. Weroniki

W piątą niedzielę Wielkiego Postu wystawiono jedną z najcenniejszych relikwii Bazyliki św. Piotra - chustę św. Weroniki. Zgodnie z tradycją przekazywaną w związku z Drogą Krzyżową, kobieta otarła chustą twarz Jezusa, a na płótnie pozostało odbicie jego twarzy i ślady krwi - relacjonuje Vatican News.

W niedzielę uroczystemu nabożeństwu przewodniczył archiprezbiter Bazyliki św. Piotra kard. Mauro Gambetti. Kanonicy bazyliki oraz inni duchowni wraz z osobami życia konsekrowanego i wiernymi zgromadzili się przy grobie świętego Piotra. Po obrzędach wstępnych przeszli przez bazylikę w procesji, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych, aż doszli logii św. Weroniki znajdującej się nad jej posągiem. Następnie w tej loggii ukazano chustę św. Weroniki. W tym czasie biły dzwony, a wystawienie odbyło się w atmosferze modlitewnej.
CZYTAJ DALEJ

„Tylko Życie ma sens” – 46. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka

2026-03-23 07:24

[ TEMATY ]

obrońcy życia

Karolina Podlewska

Uczestnicy prosili szczególnie za młodzież, aby szukała oparcia w rodzinach, żeby w związkach małżeńskich odnajdywała miłość i by życie od poczęcia do naturalnej śmierci było dla niej największym darem. W spotkaniu wzięli udział świeccy i duchowni, przedstawiciele wspólnot, które troszczą się o życie od poczęcia do naturalnej śmierci.

Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i organizator pielgrzymki zwrócił uwagę, że dzisiejszy świat zniechęca młodych do założenia rodziny. – Media często przedstawiają rodziny jako jednostki patologiczne, które są rozbite i w których jest przemoc. Natomiast nie pokazują tego, co jest piękne, czyli miłości, wzajemnego wsparcia i prawdziwego życia na dobre i na złe – podkreślał. Dodał, że ważne jest, aby młodzi odkryli, że prawdziwą miłość do końca życia, można odnaleźć w związku kobiety i mężczyzny i można odkryć wielkie piękno ojcostwa i macierzyństwa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję