Reklama

Niedziela Lubelska

Wspólnota serc

Przeżywając jubileusz parafii, jako pielgrzymi nadziei przychodzimy, aby uwielbiać Boga za wielkie rzeczy, które się wśród nas dokonały – powiedział proboszcz ks. Adam Wełna.

Niedziela lubelska 47/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Lublin

Urszula Buglewicz

Jubileuszowa Liturgia (przy ołtarzu z prawej proboszcz ks. Adam Wełna)

Jubileuszowa Liturgia (przy ołtarzu z prawej proboszcz ks. Adam Wełna)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Lublinie, erygowana 9 listopada 1995 r., świętowała 30-lecie istnienia dokładnie w rocznicę powstania. Uroczystej Mszy św. z muzyczną oprawą przygotowaną przez orkiestrę dętą z Niedrzwicy Kościelnej przewodniczył abp Stanisław Budzik. Przy ołtarzu ze wzruszeniem stanął proboszcz ks. Adam Wełna, budowniczy kościoła i wspólnoty serc na lubelskim Czechowie, związany z parafią przy ul. Milenijnej od początku jej istnienia. – Dziękujemy Bogu za 30 lat naszej parafii i 30 lat obecności z nami proboszcza, który wytrwale zabiega o godne wzrastanie w wierze każdego z nas. Jego organizacyjne i gospodarskie umiejętności zaowocowały wybudowaniem pięknego kościoła, a jego wielka duszpasterska troska o powierzony lud Boży tworzy piękną wspólnotę serc – powiedzieli z wdzięcznością parafianie.

Jubileuszowe uwielbienie

Reklama

Stając przed wspólnotą, z którą od trzech dekad ks. Adam Wełna dzieli dole i niedole, radości i smutki, słowami hymnu Magnificat proboszcz wyraził wdzięczność Bogu za miniony czas. – W roku jubileuszowym, jako pielgrzymi nadziei przychodzimy, aby Boga uwielbiać za wielkie rzeczy, które dokonały się w życiu naszej parafii – powiedział. – Uwielbiamy Cię za znak naszego zbawienia, jakim jest krzyż, który został postawiony na tym miejscu 17 lipca 1995 r.; za architektów, projektantów i osoby zaangażowane w budowę naszej świątyni przez modlitwę, ofiarny grosz i bezinteresowną pracę. Uwielbiamy Cię za wszystkie Eucharystie, sprawowane tu od 10 września 1995 r., najpierw w skromnej szopce, potem w części garażowej, a ostatecznie w miejscu świętym, jakim jest kościół, konsekrowany 16 maja 2005 r. Uwielbiamy Cię za sakramenty, środki naszego uświęcenia na drodze pielgrzymowania przez doczesność ku wieczności, wzmacniające naszą wiarę, nadzieję i miłość. Uwielbiamy Cię, Boże, wraz Maryją, za wszystkie codzienne Różańce i za nieustanną nowennę do naszej Patronki; za Ojca Świętego, biskupów i kapłanów, szczególnie tych, którzy tu pracowali i stąd pochodzą – wyliczał ks. Adam Wełna, wypowiadając ze wzruszeniem kolejne wiersze parafialnego hymnu wdzięczności. Proboszcz wraz z parafianami poprosili abp. Stanisława Budzika i zgromadzonych o modlitwę, by ich wspólnota wiernie kroczyła za Jezusem drogą prawdy, a Maryja była dla nich nieustannie nauczycielką pełnienia woli Bożej w codziennym życiu. Wracając myślami do srebrnego jubileuszu parafii, który był obchodzony w czasie pandemii, ks. Adam Wełna wyraził wdzięczność, że obecnie wszyscy mogą wspólnie modlić się i manifestować wielką radość serc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żywe kamienie

Reklama

W jubileuszowej homilii abp Stanisław Budzik nawiązał najpierw do przypadającego w tym dniu święta rocznicy poświęcenia bazyliki laterańskiej, w którym proklamowana jest Ewangelia o przegonieniu przez Jezusa kupców ze Świątyni Jerozolimskiej. Stojąc przy ołtarzu pięknego współczesnego kościoła, zbudowanego wiarą i pracą mieszkańców Czechowa, metropolita wezwał do wielkiej troski o świątynię serc. – Niech nic nie krępuje naszych rąk i naszych serc; nie dajmy nikomu zniszczyć Bożej świątyni w nas. Nie pozwólmy, aby wdarł się do niej zgiełk i handel tego świata. Nie wystawiajmy na próbę cierpliwości naszego Pana i nie poddawajmy się zwątpieniu nawet w najtrudniejszym czasie. Przecież „Bóg jest we wnętrzu swojego Kościoła”; On jest naszą ucieczką i siłą, najpewniejszą pomocą w trudnościach. Z Nim nie boimy się, choćby zatrzęsła się ziemia – powiedział pasterz. Odnosząc się do 30-lecia istnienia parafii, zwrócił uwagę, że to czas budowy świątyni i upiększania jej, ale przede wszystkim „czas budowy Kościoła z żywych kamieni serc, których spoiwem jest wiara i miłość”. – Jako wspólnota jesteście wpatrzeni w Najświętszą Maryję Pannę, Matkę Nieustającej Pomocy. Ona wciąż prowadzi nas do Chrystusa; Ona uczy nas pełnić wolę Ojca; Ona nas otwiera na dary Ducha Świętego i dojrzewanie w nas jego owoców – powiedział abp Budzik, polecając wspólnotę nieustannej opiece Maryi.

Dobry pasterz

Zwracając się do proboszcza, metropolita z wdzięcznością wskazał na 30-letnią posługę ks. Adama Wełny w parafii. – Od początku stoisz na czele wspólnoty i masz istotny udział we wszystkim, co się tutaj dokonało w sensie duchowym i materialnym. Niezmordowanie głosisz Słowo Boże, aby się stało światłem na drogach; sprawujesz sakramenty, które są akweduktami Bożej łaski i przestrzenią spotkania z Jezusem Chrystusem w najważniejszych chwilach życia; jak dobry pasterz prowadzisz lud po drogach zbawienia i wskazujesz na wartości, na których warto oprzeć życie i nadzieję; zabiegasz o dobro duchowe i materialne tej parafii – wyliczał. Ksiądz arcybiskup wyraził nadzieję, że parafianie nadal będą wspierać proboszcza w tym, co będzie zamierzał dla wspólnego dobra. – Bóg zapłać tym, którzy włączali się aktywnie w życie wspólnoty i którzy nadal to czynią, szczególnie tym, którzy troszczą się o wychowanie dzieci i młodzieży będących przyszłością Kościoła i Ojczyzny, jak i o Boży dom, o pogłębienie wiary, umacnianie nadziei i o świadectwo miłości. Takie zadanie stawiają nam dzisiejsze rocznice: 30-lecie parafii i proboszcza oraz 20-lecie konsekracji kościoła – powiedział abp Budzik. Jubileuszowej wspólnocie życzył, by ich świątynię wciąż wypełniała moc modlitwy żywego Kościoła, przekonanego o nieustannej obecności Boga.

Utrwalone piękno

Z okazji jubileuszu zostały przygotowane trzy filmy, dostępne na stronie internetowej parafii. Utrwalone są na nich wyjątkowe chwile z początków historii, świadectwo wiary, wysiłku i jedności, które zbudowały żywą wspólnotę serc. Są nimi poświęcenie placu i fundamentów pod budowę nowej świątyni przez abp. Bolesława Pylaka w kwietniu 1997 r., wmurowanie kamienia węgielnego przez abp. Józefa Życińskiego we wrześniu 1997 r. oraz pierwsza Pasterka w nowym kościele w grudniu 1999 r.

Historia parafii przy ul. Milenijnej zaczęła się w lipcu 1995 r., kiedy na placu budowy postawiono krzyż i sprawowano pierwszą Mszę świętą. Od tego czasu trwa nieustannie, przez oficjalne erygowanie parafii, budowę kościoła i wspólnoty serc. Świątynia, wpisana w pejzaż Czechowa, została zaprojektowana przez architekta Stanisława Machnika. Znajduje się w niej wyjątkowa rzeźba Chrystusa z rozprostowanymi ramionami, umieszczona w centralnym miejscu w prezbiterium na tle Drzewa Życia, w które wpisane jest tabernakulum przypominające bochen chleba. Spójna koncepcja wnętrza jest dziełem lubelskiego artysty plastyka Andrzeja Antoniego Widelskiego. Świątynię wypełniają ołtarze boczne Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Miłosierdzia Bożego, św. Józefa i św. Jana Pawła II oraz wyjątkowe stacje Drogi Krzyżowej, kończącej się nie złożeniem do grobu, ale zmartwychwstaniem Chrystusa.

Więcej o parafii na www.mbnplublin.pl

2025-11-18 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobrze, że tu jesteśmy

Niedziela lubelska 46/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Lublin

Ewa Kamińska

Nadzieją parafii jest młode pokolenie

Nadzieją parafii jest młode pokolenie

W naszych kościołach mieszka Bóg żywy – powiedział abp Stanisław Budzik.

Panie Boże, Ty dajesz nam święte miejsca, gdzie możemy się modlić, celebrować liturgię i przyjmować sakramenty. 25 lat temu nasz kościół pw. św. Antoniego Padewskiego został uroczyście poświęcony. Od tamtej chwili ten dom modlitwy stał się dla nas prawdziwym darem, miejscem spotkania z Tobą – tymi słowami modlili się kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy, licznie zebrani na jubileuszowej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W koncelebrze uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów, wśród nich księża z parafii z proboszczem ks. Markiem Urbanem oraz dawni wikariusze i rodacy. Obecne były również siostry ze Zgromadzenia Rodziny Betańskiej, pracujące w świątyni przy ul. Kasztanowej w Lublinie.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję